Augusts ir kalendārās vasaras pēdējais mēnesis. Rudzu mēnesis ir labības, sīpolu, ķiploku vākšanas un ziemāju sējas laiks. Augusts ir laiks, kad nogatavojas āboli, kazenes un lazdu rieksti. Meža staipekņiem veidojas sporas, kartupeļiem vīst laksti un zalkšu mātīte dēj olas, savā blogā raksta dabas vērotājs Vilis Bukšs.
V. Bukšs norāda, ka zemniekam Rudzu mēnesī trīs darbi: pļaut, art un sēt.
Ticējums saka, lai arī augustā saulīte silda, bet ūdens tik un tā atdziest. Tas ir laiks, kad dienas pirmajā pusē vasara, bet otrajā – rudens. Viršu mēnesis smaržo pēc āboliem, sēnēm un viršu medus.
Augusta pirmajā pusē uz siltajām zemēm dodas svīres, vālodzes, lakstīgalas. Augustā otrajā pusē – stārķi, bezdelīgas un čurkstītes. Augusts ir laiks, kad gaisā jūt rudeni. Ja augustā bērziem lapas sāk dzeltēt no apakšas, tad rudens būs silts un ziemāji jāsēj ar jauno sēklu…
- augusts. Lai zinātu, kāds būs rudens, 1. augustā jāvēro laiks. Sauss 1. augusts paredz lielākoties sausas turpmākās sešas nedēļas. Slapjš – sešas nedēļas ar lietiem. Sauss un saulains 1. augusts – būs sauss rudens. Lietains – būs slapjš rudens.
Ticējumi. Augusta pirmajā dienā Velns no debesīm nosviests, un Pēteris ķēdēs slēgts. Ja līst lietus, nākošgad būs labs rudzu gads.
- augusts ir Rudzu diena. Labības pļaujas laiks. Jāvēro, vai jaunie stārķi nav atstājuši ligzdu. Ja 30. jūlijā virs ligzdām jaunie stārķi lidojumā met saules apļa cilpas, būs agrs rudens. Šogad jaunie stārķi jau lido, bet ligzdas vēl nav atstājuši.
Ticējumi. Ja jaunie stārķi jau atstājuši ligzdu un debesīs met slaidus lokus, būs agrs, garš rudens un vēla ziema.
Foto – Pixabay
Reklāma