Mums visiem ir dienas, kad šķiet, ka nekas neizdodas vai vienkārši visu dienu negribas neko darīt. Vai tā būtu došanās uz sporta zāli, gatavošanās sapulcei vai eksāmenam, ēst gatavošana vai vienkārši piecelšanās no gultas. Tā ir demotivācija.Tā ierodas kā šķērslis un aptur jebkādu progresu, ko plāno sasniegt. Dažreiz pat lietas, ko patīk darīt, izrādās garlaicīgas. Atceries, ka ar to ir jācīnās un jāpārvar!
Izglītības konsultanti studentiem no ārzemēm “Education Bridge” https://educationbridge.eu piedāvā atpazīt pazīmes un īstenot tālāk norādītos praktiskos veidus, lai veicinātu motivāciju.
- Nekritizē sevi
No brīža, kad saproti, ka nav motivācijas kaut ko darīt, pirmā lieta ir nenosodīt sevi un nejusties vainīgam par to, ka neesi tik aktīvs vai motivēts, kā vēlies.
Pastāv tendence, ka aizrautīgi cilvēki uzskata sevi par sliktiem, veiksmes necienīgiem vai niecīgākiem, jo vienkārši neatbilst noteiktam standartam, kas tikai pastiprina spēku izsīkuma sajūtu, garīgo nogurumu. Ja tas esi tu, tad apstājies un nenosodi sevi, bet atjauno spēkus, nevis nepārtraukti virzies uz priekšu.
- Kāds ir iemesls kaut ko darīt?
Ja nav motivācijas, mēģini vispirms padomāt, kāpēc vēlies šo konkrēto lietu darīt. Iemesli, kāpēc kaut ko dari, ir darīšanas dzinējspēks. Tikai tad, kad iemesls ir pietiekami spēcīgs un emocionāls, tu darīsi visu, kas nepieciešams, lai paveiktu uzdevumu.
Motivāciju var viegli definēt kā procesu, kas ierosina, virza un uztur uz mērķi orientētu uzvedību. Padomā par to: kāpēc cilvēki atmet smēķēšanu? Lielākoties cilvēki pārtrauc smēķēšanu, jo viņiem ir spēcīgs iemesls, ja viņi turpinās smēķēt var rasties nopietnas veselības problēmas vai konflikts ar tuviniekiem. Tātad, kāpēc tu dari to, ko dari? Vai zini, kāpēc vēlies sasniegt savus mērķus?
- Vizualizē gan panākumus, gan neveiksmi
Vizualizācija ir ļoti spēcīgs rīks, kas mums ir pieejams. Tu vari iedomāties, ko vien vēlies, kur un kad vien vēlies. Piemēram, izmēģini šo uzdevumu: Iztēlojies, ka ēd citronu. Vai sajūti tā garšu jau? Pastāv iespēja, ka spilgti iztēlojoties, mutē parādīsies vairāk siekalu. Tas ir tāpēc, ka prāts nevar atšķirt to, kas ir īsts no iedomātā. Tas padara vizualizāciju par tik spēcīgu rīku. Iedomājoties un vizualizējot lietas savā prātā, jutīsies vairāk motivēts. Jo vairāk trenēsi sevi vizualizēt kā veiksmīgu, jo vairāk tas kļūs iespējams. Tas uz ko tu koncentrējies, kļūst par tavu realitāti. - Izvairies no negativitātes
Vai zināji, ka vide var ietekmēt garastāvokli? Tu kļūsti par cilvēkiem, kas tev ir apkārt. Ja tevi vienmēr ieskauj veiksmīgi cilvēki, kuri stāsta par savu izaugsmi, arī tu iemācīsies un pievienojies sarunai. Tādā veidā tu vari pārvarēt motivācijas trūkumu un izmantot vidi, lai paaugstinātu enerģijas līmeni. - Paņem pārtraukumus
Dažreiz vienkārši ir vēlme atpūsties, kad nav motivācijas. Atceries, ka veiksme nav galamērķis, tas ir ceļojums, kas ir jāiet cauri ilgu laiku. Veiksmīgi cilvēki, kuri ir sasnieguši pārsteidzošus rezultātus rīkojas konsekventi un nekad nepadodas. Īstiem panākumiem ir vajadzīgi gadi.
Izproti savas spējas un to, cik daudz vari izdarīt. Ja esi paveicis savu darbu, vari sevi apbalvot un paņemt pārtraukumu. Ja ievērosi šādu plānu, tad pēc atpūtas jutīsies enerģiskāks, motivētāks un gatavs atkal darboties.