Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

6 labas mutes un zobu veselības pazīmes

Kopš bērnības mums ir teikts, ka zobus jātīra divas reizes dienā, lai nodrošinātu labu mutes veselību. Mums pastāvīgi tiek atgādināts samazināt cukurotu produktu patēriņu un apmeklēt zobārstu un zobu higiēnistu vismaz reizi gadā. Laba mutes dobuma veselība ir plašāka nekā tikai pārliecība par savu smaidu. Zobu higiēna palīdz ietaupīt naudu par zobu remontu un nomaiņu, tomēr atceries, ka arī zobu higiēnists ir jāapmeklē reizi gadā.

Kāpēc laba mutes dobuma veselība ir svarīga?
Runājot par labas mutes veselības nozīmi, mums ir jādomā par muti kā galveno baktēriju ieejas punktu. Lai gan lielākā daļa baktēriju, kas atrodamas mutē, var būt nekaitīgas, ir līmeņi, kas var nelabvēlīgi ietekmēt mūsu elpošanas un gremošanas traktu. Tāpēc ir svarīgi pareizi kopt zobus un smaganas.

Regulāra mutes dobuma higiēna var palīdzēt novērst slimību veidošanos, kā arī pasargāt no zobu ekstrakcijas un smaganu slimībām. Ievērojot ikdienas zobu tīrīšanas un diegu lietošanas grafiku, labās baktērijas savairosies, lai aizsargātu ķermeņa imūnsistēmu.

Labas mutes veselības higiēnas pazīmes
Mūsu mutes veselība var būt atslēga, lai atklātu nelielas un nopietnas veselības problēmas, piemēram, diabētu, sirds slimības un vēzi. Arī siekalas mūsu mutē sastāv no fermentiem, antivielām un hormoniem, kas darbojas kā aizsardzības mehānisms pret kaitīgām baktērijām. Papildus vairāk nekā 500 baktēriju veidiem, kas atrodas mutē, pastāv arī dažādas sēnīšu un vīrusu sugas. Novērtējot savu mutes veselību, ir jāuzrauga labas mutes higiēnas pazīmes, jo pat žilbinošam smaidam ir iespējamas problēmas. Šeit ir dažas pazīmes:

Lietojot zobu diegu vai zobu birsti nav asins pazīmju
Izmantojot pareizu zobu birsti un diegu, izlietnē nedrīkst būt asins pazīmju. Lai gan pārāk liels spēks uz smaganām var izraisīt mazus pilienus, regulārai zobu tīrīšanai un diegošanai nevajadzētu izraisīt asiņošanu. Tā var būt viena no pirmajām smaganu infekcijas un/vai smaganu slimības pazīmēm. Bez regulāras zobu tīrīšanas un zobu diegu lietošanas smaganas var inficēties ar baktēriju uzkrāšanos.

Dabiskas un stingras rozā smaganas
Tīrīšanas laikā rūpīgi apskati smaganu līniju mutē. Laba mutes dobuma veselība ir redzama ar rozā smaganām, kas ir stingras pieskaroties. Jebkura apsārtuma vai pietūkuma pazīme var liecināt par smaganu slimību. Pārbaudi vai smaganu līnija neatkāpjas un vai tajā nav atloku, kas varētu norādīt uz nopietnākām problēmām. Ja esi noraizējies par smaganu krāsu, apmeklē savu zobārstu.

Patīkama un svaiga elpa
Baktērijas var izraisīt sliktu elpu, ko neviens nevēlas. Pazīstama kā halitoze, slikta elpa var liecināt par sen aizmirstām pārtikas daļiņām vai sausu muti. Noturīga smaka var arī norādīt uz kuņģa problēmām vai infekciju mutē.

Vesela un mitra mēle
Seko līdzi mēles krāsai, tekstūrai un vispārējam izskatam. Laba mutes dobuma veselība rada rozā, tīru un gludu virsmu. Mēles tīrīšanas uzgalis ir vēl viens mutes dobuma higiēnas līdzeklis, ko izmanto, lai uzturētu veselīgu muti, izvadot baktērijas starp mēles papillām (garšas kārpiņām), bet neskrāpē tās stipri.

Zobi nav jutīgi
Laba mutes dobuma veselība nozīmē, ka vari ēst visus savus iecienītos karstos un aukstos ēdienus. Zobu jutīgums ir tad, ka ir bojāta zobu emalja, atklājot dentīna slāni, kas var ietekmēt zoba sakni un nervus. Dažas recepšu zāles, pārtika un dzērieni var izraisīt zobu emaljas nodilumu. Laba mutes higiēnas uzturēšana un bieža zobārsta apmeklēšana var palīdzēt novērst emaljas bojājumus.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.