Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Kā aukstā laikā saglabāt automašīnas akumulatoru darbspējīgu?

.

Ziema ir laiks, kad automašīnu īpašniekiem jābūt īpaši uzmanīgiem ar savu transportlīdzekļu akumulatoriem. Aukstums var radīt nopietnas problēmas, jo zemās temperatūras ietekmē akumulatora jauda samazinās, un tas var apgrūtināt dzinēja palaišanu. Tomēr ir vairāki veidi, kā nodrošināt, ka automašīnas akumulators saglabā savu darbspēju arī aukstajos mēnešos. Šajā rakstā apskatīsim galvenos padomus, kā rūpēties par akumulatoru, lai tas nezaudētu savu efektivitāti ziemā.

Akumulatora darbība aukstajā laikā

Pirms ķerties pie konkrētiem padomiem, ir svarīgi saprast, kā aukstums ietekmē automašīnas akumulatoru. Akumulatori darbojas, pārvēršot ķīmiskās enerģijas rezerves elektriskajā enerģijā, kas nepieciešama dzinēja palaišanai un citu elektrisko sistēmu darbībai. Tomēr aukstums ietekmē šo procesu. Zemas temperatūras palēnina ķīmiskās reakcijas akumulatorā, kas samazina tā efektivitāti un jaudu. Tā rezultātā akumulatoram ir grūtāk nodrošināt nepieciešamo jaudu, lai palaistu dzinēju, īpaši, ja tas ir vecāks vai nav pilnībā uzlādēts.

  1. Regulāra akumulatora pārbaude

Lai novērstu problēmas ar akumulatoru aukstajā laikā, pirmais solis ir veikt regulāras pārbaudes. Akumulatora stāvokli var pārbaudīt jebkurā auto detaļu veikalā vai pie profesionāliem mehāniķiem. Akumulatora spriegums ir viens no galvenajiem parametriem, kuru vajadzētu pārbaudīt. Parasti pilnībā uzlādēts akumulators ir apmēram 12,6 voltu spriegumā, bet, ja tas ir zem 12 voltiem, tas var norādīt uz problēmām. Tāpat ir svarīgi pievērst uzmanību arī akumulatora vecumam – vidēji akumulatori kalpo 3–5 gadus, pēc tam to darbspējas samazinās.

  1. Akumulatora tīrīšana un apkope

Vēl viens svarīgs solis ir akumulatora tīrīšana. Laika gaitā uz akumulatora uzkrājas netīrumi, korozija un oksidācija, kas var traucēt pareizu elektrisko kontaktu starp akumulatoru un automašīnas elektroinstalācijām. Tas var veicināt akumulatora izlādēšanos un grūtības dzinēja palaišanā. Tīrīšana ir salīdzinoši vienkārša procedūra, ko var veikt gan pats, gan ar speciālista palīdzību. Parasti tiek izmantots sodas šķīdums vai īpaši akumulatora tīrīšanas līdzekļi, lai noņemtu oksidācijas pēdas no kontaktdakšām un savienojumiem.

  1. Akumulatora uzlāde

Lai nodrošinātu akumulatora optimālu darbību ziemā, tas jāuztur pilnībā uzlādēts. Aukstās temperatūras dēļ akumulators ātrāk iztukšojas, tāpēc ieteicams uzlādēt akumulatoru, ja vien iespējams, pēc katra brauciena. Ja automašīna netiek lietota regulāri, var palīdzēt uzlādes ierīces, kas uztur akumulatoru uzlādes līmeni arī garākos laikos, kad automašīna nav lietota. Akumulatora uzlāde ne tikai palīdz saglabāt tā jaudu, bet arī samazina iespēju, ka tas ziemā pilnībā izlādēsies.

  1. Akumulatora aizsardzība no aukstuma

Ja jūsu automašīna netiek lietota bieži vai ja prognozēti ļoti zemi temperatūras, var palīdzēt īpaši akumulatora aizsargapvalki. Šādi apvalki palīdz uzturēt temperatūru ap akumulatoru, novēršot tā pārāk ātru atdzišanu. Daži apvalki satur arī siltumizolācijas materiālus, kas palīdz uzturēt optimālo temperatūru un uzlabo akumulatora darbspējas aukstajā laikā. Tiem, kas dzīvo reģionos ar biežiem ziemas salam, šāda aizsardzība var būt ļoti noderīga.

  1. Sākotnējie simptomi, kas liecina par akumulatora problēmām

Ziemā ir īpaši svarīgi būt uzmanīgiem pret jebkādām pazīmēm, kas var liecināt par akumulatora problēmām. Ja dzinējs grūti palaižas vai jūs dzirdat neparastas skaņas, piemēram, sēkšanu vai noklusējušu startu, tas var būt zīme, ka akumulators ir izlādējies vai ir novecojis. Tāpat ir svarīgi pievērst uzmanību arī citiem simboliem, piemēram, tam, ka gaismas vai citas elektriskās sistēmas nedarbojas pareizi. Ja pamanāt šādus simptomus, ir laiks pārbaudīt akumulatoru un, ja nepieciešams, to aizstāt.

  1. Akumulatora nomaiņa

Ja jūsu akumulators ir vecs un vairs nespēj veikt savas funkcijas aukstajā laikā, iespējams, ir laiks to nomainīt. Ir svarīgi izvēlēties akumulatoru, kas ir piemērots tieši jūsu automašīnas modelim. Akumulatora nomaiņa var būt nepieciešama arī tad, ja tas ir bojāts, un tas vairs nespēj uzlādēties vai nodrošināt pietiekamu jaudu. Ja jūs neesat pārliecināts par to, kāds akumulators būtu vispiemērotākais, varat vērsties pie profesionāla mehāniķa vai izvēlēties detaļas, kas ir specifiski paredzētas jūsu automašīnas markai un modelim.

  1. Papildu padomi

Papildus iepriekš minētajiem padomiem, ir vēl vairāki veidi, kā pasargāt akumulatoru aukstajā laikā. Piemēram, ja automašīna netiek lietota ilgāku laiku, ir ieteicams to novietot siltākā vietā vai, ja iespējams, to iedarbināt vismaz reizi divās vai trīs dienās, lai akumulators nezaudētu jaudu. Tāpat ir ieteicams uzstādīt akumulatora indikatoru vai monitoru, kas ļauj viegli pārbaudīt akumulatora stāvokli.

Secinājums

Lai automašīnas akumulators saglabātu savu darbspēju aukstajā laikā, ir nepieciešama pienācīga apkope un aizsardzība. Regulāra pārbaude, uzlāde, tīrīšana un aizsardzība pret aukstumu palīdzēs novērst nepatīkamas situācijas un nodrošināt, ka automašīna ir gatava startam arī visaukstākajos ziemas rītos. Ar pareizu rūpību un uzmanību, akumulators var darboties ilgi un uzticami, lai jūs varētu droši braukt arī ziemas apstākļos.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.