Augustā Liepājā uzsākts Sabiedrības Integrācijas fonda (SIF) pilotprojekts “Atbalsta pasākumu sniegšana bezpajumtniekiem”, kas tiek īstenots sadarbībā ar pašvaldību ESF līdzfinansētā projekta “Dažādību veicināšana” aktivitātē. Projekta mērķis ir mazināt bezpajumtniecības problēmu, mēģinot atgriezt sabiedrībā vismaz 10 bezpajumtniekus – īpaši izvēlētu mērķa grupu no cerīgākajiem Nakts patversmes klientiem, kuri var un vēlas dzīvot patstāvīgi, portālu “ReKurZeme” informē Liepājas Sociālā dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.
Izmēģinājumprojektā paredzēts testēt šo pakalpojumu vispirms Liepājā, Rīgā un Valmierā, izmantojot “mājoklis vispirms” pieeju un paralēli ieviešot katra cilvēka individuālajām vajadzībām pielāgotus risinājumus – sniedzot speciālistu atbalstu, kas motivē un nodrošina iespējas saskarsmes un dzīves prasmju attīstībai, atkarību mazināšanai un nodarbinātības veicināšanai. Tiek izstrādāts atbalsta pakalpojuma apraksts, kurus nodrošinās pakalpojuma sniedzēji – “ Latvijas Samariešu apvienība” , piemēram, speciālistu konsultācijas (sociālā darbinieka, psihiatra, narkologa, jurista u.c.), sociālo prasmju atjaunošanas konsultācijas un psihologa konsultācijas, veselības uzlabošanas un higiēnas pasākumi, informatīvi izglītojoši pasākumi u.c.
Liepājas pašvaldība no savas puses veikusi vienistabas dzīvokļu atlasi projektā iesaistīto bezpajumtnieku izmitināšanai, kurus aprīkos ar pašu nepieciešamāko ikdienas dzīvei. Veikta arī iesaistāmo bezpajumtnieku atlase un sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu izveidoti pakalpojumu apraksti. Projekta vadību nodrošinās Liepājas pilsētas domes Sociālais dienests sadarbībā ar Nekustamo īpašuma pārvaldi.
Projekta ietvaros no Eiropas Sociālā fonda piešķirto kompensāciju 30 000 eiro pašvaldība primāri izmantos aktuālo ar mājokļa labiekārtošanu (t.i., remonta darbu veikšanu, mēbeļu un citu sadzīves priekšmetu iegāde u.c.) saistīto izdevumu segšanai. Mājokļa pieejamība mērķa grupas šīm personām tiek nodrošināta atbalsta pasākumu īstenošanas laikā – no 2022.gada 1.septembra līdz 2023.gada 30.augustam.
“Mājoklis vispirms” pieeja ir plaši atbalstīta programma ASV, Kanādā un Eiropā, kuras laikā atbalsta pakalpojumi tiek organizēti vienlaicīgi ar dzīvokļa nodrošināšanu, proti, bezpajumtnieki uzsāk patstāvīgu dzīvi savā mājoklī uzreiz pēc iestāšanās programmā. Apkopotie dati citās valstīs liecina, ka programma kopumā ir ekonomiski efektīvāka kā ierastā pieeja, kurā personām līdz mājvietas piešķiršanas brīdim ir jāiziet noteikti rehabilitācijas un motivācijas programmas soļi.
Lai gan nakts patversmēs, līdztekus īslaicīgas uzturēšanās iespējām, uzturam un personiskās higiēnas iespējām, personai ir pieejams arī sociālā darba speciālista atbalsts sociālo problēmu risināšanā, tas visbiežāk nav pietiekams būtisku izmaiņu panākšanai.
“Esam pieraduši, ka bezpajumtnieks asociējas tikai ar cilvēkiem, kas guļ uz ielas, bet vajadzētu saprast, ka tie ir arī cilvēki, kuri dažādu apstākļu dēļ nonākuši pie mums Nakts patversmē un paši saviem spēkiem nespēj no šī dzīves problēmu loka izkļūt. Tāpēc atbalstu izmēģinājumprojektu, lai dotu iespēju cerīgākajiem Nakts patversmes klientiem mēģināt sākt dzīvi no jauna. Tie pirmām kārtām būs cilvēki, kuri ir darba spējīgā vecumā, sadarbojas ar sociālajiem darbiniekiem atkarību novēršanā, izrāda vēlmi tikt galā ar savām parādsaistībām utt.”, komentē Liepājas Nakts patversmes vadītāja Oksana Martinova.
SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce norāda, ka bezpajumtniecība ir visredzamākais un galējais nabadzības un atstumtības apliecinājums Latvijā. “Būtiska ir mājokļa problēma, nereti bezpajumtniekiem nav derīgi personu apliecinoši dokumenti vai vispār nav piešķirts personas kods, plaši izplatīta alkohola atkarības problēma. Tāpat bezpajumtniekiem bieži ir raksturīgas zemas saskarsmes prasmes, kas saistītas ar šķiršanos vai konfliktiem ģimenē, kā arī svarīgu attiecību trūkums dzīvē. Lai cilvēkiem sniegtu atbalstu un palīdzētu atkal iekļauties sabiedrībā, meklēsim jaunus un kompleksus risinājumus, pārņemot arī citu valstu pieredzi, kur šis jautājums ir aktuāls un tiek risināts ar labiem rezultātiem – Zviedrijas, Vācijas, Somijas labo praksi,” skaidro Zaiga Pūce.
Izmēģinājumprojektu “Atbalsta pasākumu sniegšana bezpajumtniekiem” plānots īstenot līdz 2023.gada beigām. Pēc izmēģinājumprojekta beigām tā ieviešanas rekomendācijas būs pieejamas arī citām Latvijas pašvaldībām. Projekts tiek īstenots sadarbībā ar Sabiedrības Integrācijas fondu (SIF) un ar Eiropas Sociālā fonda līdzfinansējumu. Projekta kopējais finansējums ir 650 000 eiro, tajā skaitā Liepājas pašvaldībai – 30 000 eiro.
Reklāma