Liepājā uz piecu akadēmiskās mūzikas koncertu ciklu “Rudens noSkaņas Karostā” savā pirmajā sezonā aicina jaunā Karostas kamerzāle. Tā izveidota vienā no skaistākajām ēkām Karostā, Pulkveža Brieža ielā 1. Kamermūzikas koncerti notiks ik otro nedēļas nogali no 9. septembra līdz 4. novembrim, kur savas rudens skaņas un noskaņas mūzikā izdzīvos pieci izcili, bet ļoti atšķirīgi mūziķu ansambļi.
Karostas kamerzāle savas durvis klausītājiem pirmoreiz vēra šīs vasaras sākumā Karostas mākslas festivāla ietvaros. Atklāšanas koncerta apmeklētājiem atklājās cara laikā celtās agrākās virsnieku dzīvojamās mājas greznums un skanīgā akustika. Ēkas īpašniece, lietuviešu kordiriģente Rasa Gelgotiene, kas nu jau labu laiku sevi sauc daļēji arī par liepājnieci, tajā esošo zāli, zeltītiem eņģeļiem, ornamentiem un košām vitrāžām greznotu, atjaunojusi un iekārtojusi ar domu par nelielu koncertzāli. Atjaunojusi no galīgi pamestas un izpostītas ēkas līdz tādai, kura katru koncertu sola kā īpašu piedzīvojumu. “Karosta uzplaukst, un mēs priecājamies, ka tiek radītas arvien vairāk vietu, kas piesaista cilvēkus un ļauj karostniekiem lepoties ar savu apkaimi. Karostas kamerzāle ir jauna pērle Liepājas kultūrtelpā, kurai piemīt sava īpaša, vien Karostai raksturīga noskaņa,” stāsta viena no koncertu rīkotājām, biedrības “Baringtons K2” projektu vadītāja Baiba Vigule.
Septembra koncertiem būs atvēlētas sestdienas. Ciklu 9. septembrī pulksten 15 atklās izcils flautas un klasiskās ģitāras duets – Reinis Lapa un Miks Akots. Viņu koncertprogramma balstās uz diviem kontinentiem – Eiropu un Dienvidameriku, divām dejām un diviem komponistiem, kas uz šīm dejām ir paskatījušies ar savu bagātīgo iztēli. No Eiropas autoriem varēsim dzirdēt valsi, kādu to redzējis Enrike Granados. Bet no Dienvidamerikas autoriem – Astora Pjacollas mūziku. Ir zināms, ka uz savu iemīļoto tango viņš ir mēdzis skatīties no dažādiem skatu punktiem. Līdzās krāšņajām dejām atskanēs dažādu citu komponistu spilgtas ainiņas par Dienvidameriku vai Eiropu.
Abi mūziķi ir satikušies Liepājā no dažādām Latvijas pusēm. Rīdzinieks Reinis Lapa ir kļuvis par īstenu liepājnieku – kopš 1998. gada viņš ir Liepājas Simfoniskā orķestra mākslinieks, flautu grupas līderis, kā arī pēdējos gadus darbojas orķestrī kā diriģents. Reinis ir arī flautas pedagogs un simfoniskā orķestra vadītājs Liepājas mūzikas vidusskolā, kā arī regulāri aizraujas arī ar kamermuzicēšanu dažādu ansambļu sastāvos. Savukārt alsundznieks Miks Akots ģitārspēli apgūst jau 14 gadus, muzicē dažādos sastāvos kopā ar pazīstamiem mūziķiem un aktieriem. Viņš piedalījies konkursos Latvijā un ārpus tās, ir vairākkārtējs konkursa “Gada ģitārists” uzvarētājs, kā arī ieguvis “Lielās mūzikas balvu 2018” par gada labāko koncertu.
Otrajā koncertā 23. septembrī nedaudz agrāk, pulksten 13, pirmoreiz Liepājā koncertēs savu vārdu jau pieteicis akadēmiskās mūzikas ansamblis “Trio Tresensus”. Tresensus – tās ir trīs sajūtas, trīs atšķirīgi skatpunkti no trim radošiem un talantīgiem mūziķiem. Koklētāja Līga Griķe, saksofonists Aigars Raumanis un sitaminstrumentālists Uģis Upenieks klausītājiem sagatavojuši daudzveidīgu latviešu kamermūzikas programmu. Gundegas Šmites humora pilnās “Trīs variācijas par latviešu tautas dziesmām”, Uģa Prauliņa suģestējošā miniatūra “Interlūdija” un pat latviešu klasikās mūzikas pērle – Emīla Dārziņa “Melanholiskais valsis” – koncertā izskanēs pašu mūziķu veidotos aranžējumos, atklājot jaunas krāsas un noskaņas šajos skaistajos skaņdarbos. Tāpat īpašu noskaņu radīs oriģinālmūzika, kas radīta īpaši šim ansamblim – jaunais komponists Renāts Cvečkovskis “Trio Tresensus” veltītajā skaņdarbā atceras dzimto Daugavpili, un komponists Kārlis Rērihs radījis kompozīciju “Uz vienkārša lauku ceļa”, kas šādā sastāvā piedzīvos pirmatskaņojumu.
Trio Tresensus kopā muzicē kopš 2015. gada. Tas piesaistījis vairāku mūsdienu latviešu komponistu uzmanību, šim unikālajam sastāvam veltīti jau vairāk kā piecpadsmit darbu. Trio labprāt sadarbojas arī ar komponistiem – vienaudžiem, lai ne tikai meklētu jaunas iespējas un krāsas mūzikā, bet arī popularizētu latviešu jaunākās paaudzes komponistu daiļradi. Ansamblis piedalījies dažādos nozīmīgos koncertos un festivālos Latvijā, kā arī ārpus tās robežām. Tā panākumu atslēga ir tā dalībnieki. Koncertkoklētāja Līga Griķe Radio klasika vērtējumā atzīta kā labākā jaunā mūziķe pagājušajā gadā. Visi trīs ir dažādu Latvijas un starptautisko konkursu laureāti, ieguvuši muzikālo izglītību arī ārpus Latvijas, koncertējuši ar vadošajiem Latvijas orķestriem gan to sastāvā, gan kā solisti, kā arī dažādos kamermūzikas sastāvos.
Oktobra koncerti Karostas kamerzālē izskanēs svētdienās. 8. oktobrī pulksten 15 dzirdēsim neparastu stīgu duetu, kurā apvienojušās arfiste latviete Dārta Tisenkopfa-Muselli un altiste itāliete Džūlija Arnaboldi (Giulia Arnaboldi). Alta raupjā un nepieradinātā balss, satiekoties ar ēterisko un trauslo arfas skanējumu, rada ļoti plašu un unikālu krāsu spektru, kas brīnišķīgi piepildīs Karostas grezno un skanīgo kamerzāli. Viņu programmā skanēs 20. gs. komponistu oriģināldarbi altam un arfai, kā arī 2021. gadā komponēts solo darbs altam aizvedīs laikmetīgās noskaņās.
Svētdien, 22. oktobrī, pulksten 15 koncertēs Latvijas un Lietuvas Nacionālo operu soliste soprāns Gunta Gelgote, Lietuvas Nacionālās operas un baleta teātra orķestra flautists Giedrjus Gelgots (Giedrius Gelgotas, Lietuva) un pianiste Aija Kuzmane. Šim koncertam mūziķi izvēlējušies latviešu komponistu mūziku, kas rakstīta tieši viņiem – Renātes Stivriņas vokālo ciklu ”Atbalss” ar latviešu dzejnieku vārdiem, liepājnieces Lauras Dubinas skaņdarbu “Grand Palais” un Georga Pelēča vokālo ciklu “Par mīlestību” ar Salamana Augstās dziesmas vārdiem.
Cikla noslēgumā sestdien, 4. novembrī pulksten 15, valsts svētku mēneša ieskaņā dzirdēsim Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestra klarnešu kvarteta “Quattro Differente” koncertu “Balss”. Tā programma ar Baltijas valstu komponistu dažāda rakstura skaņdarbiem liks aizdomāties par to, kas un kāda var būt balss, vienlaikus ļaujot pašiem atbildēt uz šo jautājumu. “Quattro Differente” ir senākais NBS Štāba orķestra ansamblis, piedalījies neskaitāmos pasākumos Latvijā un ārvalstīs. Kvartets ir nozīmīgs tieši ar savu sniegto ieguldījumu latviešu akadēmiskajā mūzikā. To raksturo nemitīga attīstība un sadarbība ar komponistiem un mūziķiem starptautiskā līmenī.
Koncertus ar Liepājas kultūras pārvaldes, kā arī Nacionālo bruņoto spēku atbalstu rīko biedrība “Baringtons K2”. Biļetes uz pirmajiem četriem koncertiem pieejamas “Biļešu paradīzes” tīklā, savukārt pēdējais koncerts novembrī, kurā uzstāsies NBS Štāba orķestra klarnešu kvartets “Quattro Differente”, ir bez ieejas maksas.
Publicitātes foto
Reklāma