Svētdien, 12. novembrī, pie Pāvilostas novadpētniecības muzeja norisināsies par neatņemamu novembra tradīciju kļuvušie “Nēģu svētki”, aicinot svētku viesus baudīt šo unikālo delikatesi, kas iegūta tepat Dienvidkurzemē – Sakas upē. Svētki notiks jau piekto reizi.
Šogad pasākuma apmeklētājus sagaidīs Latvijas garšu, mājražotāju un amatnieku tirgus, būs iespēja iegādāties un nogaršot gatavo nēģu produkciju, neizpaliks arī tradicionālā un gardā nēģu zupa pāvilostnieku gaumē. Svētku laikā arī dažādas radošās aktivitātes, foto izstāde, muzeja ekspozīciju apskate un 3D zveja, portālu “ReKurZeme” informē Dienvidkurzemes novada sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Elbere.
“Ar šiem svētkiem mēs vēlamies parādīt, bet, galvenokārt, saglabāt šo unikālo nēģu zvejas tradīciju – zvejošanu ar murdiem, kas mūsdienās sastopama arvien retāk. Nēģu svētkus atzīmē arī Salacgrīvā un Carnikavā, bet mēs lepojamies ar to, ka mūsu novadā Sakas upe ir vienīgā, kur atļauts zvejot nēģus ar murdiem, esam lepni ar mūsu gardajām nēģu pagatavošanas receptēm un mūsu vietējiem uzņēmējiem, kas zvejo un gatavo nēģus, jo šie ir svētki, kuros varam parādīt viņu veikumu un ieguldīto darbu,” uz svētkiem aicina Pāvilostas novadpētniecības muzeja vadītāja Irina Kurčanova.
Nēģu zvejošanas tradīcija Pāvilostā ir gandrīz 100 gadus sena. Pirmā šīs senās tradīcijas atdzimšana norisinājās padomju gados, kuru iedibināja viens no Pāvilostas aktīvākajiem zvejniekiem Arvīds Zvaigzne. Gardo Sakas upes delikatesi varēja iegādāties un nogaršot ne tikai zvejnieku ģimenes, bet ikviens, jo no 1964. gada līdz 70. – to gadu vidum Pāvilostā darbojās nēģu cehs.
- gadā Pāvilostas muzejs sadarbībā ar Latvijas Lauku konsultācijas un izglītības centra Liepājas biroja vadītāju Alekseju Kačanovu aizsāka tradīciju svinēt “Nēģu dienu” Pāvilostā, jo Saka Dienvidkurzemes novadā ir vienīgā upe, kur zvejo nēģus ar murdiem. Lai kuplinātu šo pasākumu, tā organizēšanā iesaistīti arī Pāvilostas kultūras nama un tūrisma centra darbinieki, kā arī vietējie nēģu zvejnieki.
Publicitātes foto
Reklāma