Argentīna un Mesi iegūst Pasaules kausu

Leonels Mesi ar Pasaules kausu. Foto: EPA/Scanpix

Argentīnas futbola izlase svētdien Kataras pilsētā Lūseilā 2022.gada Pasaules kausa finālā, pamatlaikam un pagarinājumam noslēdzoties neizšķirti ar 3:3 (2:0), 11 metru pēcspēles sitienu sērijā ar 4:2 pārspēja Franciju un trešo reizi vēsturē kļuva par pasaules čempioni.

Argentīnas labā divus vārtus guva komandas līderis Lionels Mesi un vienu reizi precīzs bija Anhels di Marija, kamēr Francijas izlasē ar trīs vārtiem izcēlās Kiliāns Mbapē, vēsta LETA.

Usmans Dembelē 21.minūtē pie Francijas vārtiem soda laukumā pagrūda Anhelu di Mariju, kurš nopelnīja Argentīnai 11 metru soda sitienu. “Pendeli” izpildīt devās Mesi, kurš pārliecinoši raidīja bumbu Francijas vārtos, izvirzot vadībā Argentīnu ar 1:0 un gūstot savus sestos vārtus šajā Pasaules kausā.

Tuvojoties pirmā puslaika izskaņai, Argentīnas futbolisti laukuma vidusdaļā pēc neveiksmīgas francūžu saspēlēšanās pārtvēra bumbu, ātri pārvarēja centru, un pēc Aleksisa Makalistera piespēles uz vārtu priekšu pārsvaru dubultoja di Marija.

Randals Kolo Muanī 79.minūtē neatlaidīgi devās uzbrukumā, un netālu no Argentīnas vārtiem viņu apstādināja tikai ar noteikumu pārkāpumu, pēc kura tika nozīmēts 11 metru soda sitiens. Mbapē precīzi izpildīja “pendeli” un samazināja deficītu līdz vieniem vārtiem (1:2).

Minūti pēc pirmajiem vārtiem francūžiem izdevās vēlreiz pārspēt Argentīnas vārtsargu Damjanu Martinesu un izlīdzināt rezultātu, otros vārtus mačā gūstot Mbapē.

Sākoties pagarinājuma otrajam puslaikam, 109.minūtē Mesi atguva Argentīnai vienu vārtu pārsvaru, tiekot pie atlēkušās bumbas un no tuvas distances raidot to garām Francijas vārtsargam.

Savukārt 116.minūtē Mbapē izdarīja spēcīgu sitienu pa Argentīnas vārtiem, taču viņa sitienu ar elkoni aizskāra Montjels. Tam sekoja 11 metru soda sitiens, kuru atkal precīzi izpildīja pats Mbapē, vēlreiz panākot neizšķirtu.

Uzvarētāja noskaidrošanai bija nepieciešama 11 metru pēcspēles sitienu sērija.

Pirmo Francijas sitienu precīzi izpildīja Mbapē, uz ko arī Mesi atbildēja ar precīzu sitienu (1:1). Pēc tam Kingslija Komana sitienu atvairīja Argentīnas vārtsargs Martiness, bet Paulo Dibala, raidot bumbu vārtu vidū, panāca 2:1 Argentīnas labā.

Trešajā mēģinājumā Oreljāns Tšuamenī sita garām vārtiem, kamēr Leandro Peredess, pārspējot Lorisu, palielināja Argentīnas pārsvaru līdz diviem precīziem sitieniem 3:1. Muanī precīzi izpildīja 11 metru sitienu, un arī Argentīnas labā Gonsalo Montjels guva vārtus, uzvarot pēcspēles sitienu sērijā ar 4:2 un atnesot pasaules čempionu titulu.

Mesi šī bija 26.spēle Pasaules kausa finālturnīros, un viņš kļuva par futbolistu ar visvairāk aizvadītajiem mačiem Pasaules kausā.

Starp Mesi un Mbapē notika arī galvenā sacensības par “Zelta buci” jeb balvu, ko pasniedz turnīra labākajiem vārtu guvējiem. Pirms šī mača viņiem abiem bija pa pieciem precīziem sitieniem, bet finālā Mbapē izcēlās ar trīs gūtiem vārtiem.

Abas izlases iepriekš bija divkārtējas pasaules čempiones, un šī mača uzvarētāja izcīnīja savu trešo trofeju vēsturē. Francijai neizdevās kļūt par trešo izlasi, kas spējusi uzvarēt divos finālturnīros pēc kārtas – iepriekš to izdarīja Itālija 1934. un 1938.gadā un Brazīlija 1958. un 1962.gadā.

Argentīnai šis bija sestais fināls vēsturē un pirmais kopš 2014.gadā, bet Francija titulmačā spēlēja ceturto reizi.

Abas izlases Pasaules kausa finālturnīrā tiksies ceturto reizi. 1938.gadā apakšgrupā ar 1:0 pārāka bija Argentīna, kas uzvarēja arī 1978.gada grupu cīņās – 2:1. Pirms četriem gadiem valstsvienības tikās astotdaļfinālā, kurā ar 4:3 pārāki bija francūži, divus vārtus gūstot Mbapē.

Argentīna finālturnīru sāka ar 36 nezaudēto spēļu sēriju, bet pirmajā mačā ar 1:2 sensacionāli zaudēja Saūda Arābijai. Pēc tam izcīnītās uzvaras ar 2:0 pār Meksiku un Poliju ļāva ne tikai izkļūt no apakšgrupas, bet arī uzvarēt tajā. Astotdaļfinālā Mesi ar kolēģiem apturēja Austrāliju – 2:1, ceturtdaļfinālā pret Nīderlandi pēc 2:2 120 minūtēs pēcspēles sitienos argentīnieši bija pārāki ar 4:3, bet pusfinālā gana pārliecinoši ar 3:0 tika pārspēta Horvātija.

Francijas futbolisti Pasaules kausa titula aizstāvēšanu sāka ar uzvaru 4:1 pār Austrāliju, pēc tam ar 2:1 tika uzvarēta Dānija, bet trešajā mačā ar 0:1 nācās atzīt Tunisijas pārākumu. Tas gan netraucēja “Les Bleus” iegūt pirmo vietu D apakšgrupā, pēc tam astotdaļfinālā ar 3:1 uzvarot Poliju, ceturtdaļfinālā ar 2:1 pārspējot Angliju un pusfinālā – ar 2:0 Maroku.

Pasaules kausa futbolā finālu pārraudzīja Polijas tiesneša Šimona Marciņaka brigāde ar asistentiem Pavelu Sokolnicki un Tomašu Listkeviču.

Katara bija pirmā arābu valsts, kurā notika Pasaules kausa izcīņa futbolā. Šis bija arī pirmais turnīrs, kurš norisinās vēlā rudenī, nevis ierastajos vasaras mēnešos, kas saistīts ar lielo karstumu Katarā.

Šis bija pēdējais turnīrs, kurā piedalās 32 komandas, jo no nākamā Pasaules kausa 2026.gadā sacensībās, kas aizritēs ASV, Kanādā un Meksikā, startēs jau 48 izlases.