Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Bārtas kultūrtelpu iekļauj Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā

Bārtas plostnieku svētki. Publicitātes foto

Bārtas kultūrtelpa iekļauta Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Tā bija viena no četrām šā gada vērtībām, par kurām oktobrī Nemateriālā kultūras mantojuma padomes sēdē lemts iekļaut sarakstā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iekļaušanai Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā sarakstā 2023. gadā apstiprinātas četras vērtības. Divas no tām ir kultūrtelpas: Piebalgas kultūrtelpa (pieteicējs: Cēsu novada pašvaldība), kuras iedzīvotāji – piebaldzēni – ir būtiski latviešu nacionālās identitātes nesēji savā savdabīgajā patībā, kas veidojusies, savijoties senām prasmēm, dzīvestelpas specifikai, nerimstošajai vajadzībai pēc izglītības un zināšanām, un Bārtas kultūrtelpa (pieteicējs: Dienvidkurzemes novada pašvaldības Kultūras pārvalde), kas atrodas Lejaskurzemē, un kopā ar kaimiņu (Nīcas un Rucavas) kultūrtelpām, ir nozīmīga kultūrvēsturiska vieta Latvijā, kur tiek saglabātas, joprojām dzīvas uzturētas un arī atjaunotas senās tradīcijas, portālu “ReKurZeme” informē Latvijas Nacionālā kultūras centra sabiedrisko attiecību vadītāja Linda Ertmane.

Iekļaušanai sarakstā apstiprināta arī celu jostiņu aušanas tradīcija Ziemeļlatgalē (pieteicējs: biedrība “Upītes jauniešu folkloras kopa”) – viens no senākajiem jostu aušanas veidiem, kas pazīstams visā Latvijā, bet bijis īpaši izplatīts Latgalē, kā arī sēņu vākšana un izmantošana (pieteicējs: Latvijas Mikologu biedrība) – nacionāla mēroga tradīcija, kas tiek kopta visā Latvijas teritorijā un kas ir saistīta gan ar zināšanām par dabu, gan kulinārajām un citām prasmēm.

Latvijas Nacionālā kultūras centra Nemateriālā kultūras mantojuma eksperte Gita Lancere stāsta: “NKM padome, izvērtējot līdz 2023. gada 5. jūnijam iesūtītos pieteikumus, no vienpadsmit atlasīja deviņus, kuru iesniedzējiem ar ekspertu palīdzību tika dota iespēja savus pieteikumus papildināt un precizēt, un galu galā līdz iekļaušanai Nacionālajā sarakstā tikušas šīs četras nemateriālā kultūras mantojuma vērtības, kas ir gan šaurākā kopienā, gan visā Latvijā pazīstamas un rūpīgi koptas.”

Svinīgā ceremonija, kurā tiks pasniegti apliecinājumi par vērtību iekļaušanu Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, notiks 25. novembrī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Apliecinājumu pasniegšanas ceremoniju būs iespēja vērot tiešraidē Latvijas Nacionālā kultūras centra tīmekļvietnē www.lnkc.gov.lv, kā arī platformas Facebook profilā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.