Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Bēru mūzika: Kā izvēlēties piemērotāko?

Mūzika var būt viena no neaizmirstamākajām bēru daļām, tāpēc ir vērts veltīt laiku, domājot par bēru mūziku vai dziesmām, kas piemērotas mirušajam.

Granīta izstrādājumu izgatavotājs www.granita-piemineklis.lv dalās pieredzē un piedāvā dažus padomus, kas palīdzēs izvēlēties bērēm piemērotu mūziku.

Vēsturiski mūzikas izmantošana apbedīšanas laikā bija sēru pilna. Bija normāli dzirdēt tikai tradicionālās himnas un bēru gājienu dziesmas. Daudzi klasiskās mūzikas komponisti ir sarakstījuši rekviēmus, kas ir dziesmas, kuras izmano masu dievkalpojumos, kas saistīti ar bērēm. Šīs dziesmas parasti ir saistītas ar nāvi, miršanu un sērām. Īrijas un Skotijas ķeltu mūzikā ietilpst “lamments”, emocionāls mūzikas veids, kas tika komponēts īpaši bērēm un traģiskiem notikumiem.

Mūsdienās cilvēki nemēdz būt tik tradicionāli, lai gan daži dod priekšroku tradīcijām, tagad daudz biežāk bērēs ir mazāk reliģiska nokrāsa un tā vietā tiek meklēts kaut kas modernāks. Senie latvieši dziedāja tautasdziesmas, piemēram – “Vediet mani dziedādami, nevediet raudādami, lai iet mana dvēselīte pie Dieviņa dziedādama.” Vai – “Tur staigā Dieva dēli, dvēselītes lasīdami, cik atrada dvēselīti, atdod Dieva rociņā.”

Žanra izvēle
Mūzika daudziem ir tik spēcīga lieta, ka mūzikas iekļaušana bēru pasākumā tiek uzskatīta par īpašu un svarīgu. Pirmais solis bēru mūzikas izvēlē ir izvēlēties atskaņojamo žanru. Lielākajā daļā bēru ir 3-5 dziesmas.

Mūsdienu bēres ietver plašu mūzikas sajaukumu, ja vien tas nav ļoti tradicionāls dievkalpojums vai mūzika nav atļauta reliģisku iemeslu dēļ.

Dažas no populārākajām mūsdienu bēru dziesmām ir tikpat aizkustinošas kā klasiskā mūzika vai himnas. Mūsdienās bērēs nav nekas neparasts dzirdēt Eltonu Džonu, Frenku Sinatru vai Adeli.

Atceries, ka mūzika ir paredzēta, lai godinātu cilvēku, kurš ir miris, tāpēc ļaujiet viņa personībai vadīt.

Kad bēru laikā var atskaņot mūziku?
Apbedīšanas laikā ir vismaz divas vietas mūzikai – viena ienākot un otra izejot. Var arī atskaņot mūziku pārdomu brīža laikā.

Ienākot mūzika tiek atskaņota, kad cilvēki ierodas bēru norises vietā. Populāra izvēle ir klasiski skaņdarbi un maigas melodijas bez vārdiem, savukārt, kad cilvēki atstāj pasākuma vietu, var izvēlēties mirušā cilvēka iecienītāko dziesmu vai atskaņot kādu uzmundrinošu dziesmu, lai palīdzētu cilvēkiem koncentrēties uz priecīgām atmiņām.

Latviešu folkloristi atzīst, ka senajiem latviešiem nāve nav visa beigas. Tie uzskatīja, ka dvēsele dodas kaut kur tālāk un tas ir sākums kaut kam jaunam un sērām tik daudz nebija vietas kā mūsdienās.

Profesionāli meistari ieteiks labāko un piemērotāko risinājumu gan tradicionālam, gan mūsdienīgam atvadu pasākumam.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.