Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Biežāk pieļautās personīgo finanšu plānošanas kļūdas – kā no tām izvairīties?

Personīgo finanšu plānošana ir ļoti svarīga, jo ļauj iegūt kontroli pār savām finansēm, nodrošinot to, ka pietiek finanses gan vajadzību, gan vēlmju īstenošanai, kā arī uzkrājuma izveidošanai. Tomēr tas nav viegls uzdevums, kā rezultātā liela daļa padodas jau neilgi pēc tam, kad sākuši plānot personīgās finanses. Kā plānot personīgās finanses, lai izbaudītu plānošanas sniegtās priekšrocības? Šajā rakstā esam apkopojuši biežāk pieļautās personīgo finanšu plānošanas kļūdas un padomus, kā no tām izvairīties.

Netiek apkopoti izdevumi

Izdevumu apkopošana patiesi var būt laikietilpīgs un nogudrinošs process, tieši tādēļ liela daļa to mēdz izlaist. Tomēr esošās situācijas apzināšanās ir kā budžeta pamats, tādēļ tas ir pirmais solis, kas jāpaveic, sākot plānot personīgās finanses – tikai tā ir iespējams saprast, kur paliek finanses un kurus izdevumus turpmāk varētu mēģināt samazināt. Turklāt, ja neseko līdzi izdevumiem, visticamāk, iztērēsi daudz vairāk nekā plānots.

Lai izvairītos no šīs kļūdas, jāapkopo visi ienākumi un izdevumi, izdevumus iedalot dažādās kategorijās. Lai gūtu pēc iespējas precīzāku priekšstatu par saviem naudas tērēšanas paradumiem, vajadzētu apkopot visus ienākumus un izdevumus par vismaz 3-4 mēnešiem. Atrodi sev ērtu uzskaites metodi! Šim mērķim var izmantot, piemēram, papīru un pildspalvu, Excel lietotni vai kādu no mobilajām aplikācijām.

Netiek veidots finansiālais uzkrājums

Liela daļa paļaujas uz cerību, ka spēs saglabāt finansiālo stabilitāti, tādēļ neuzskata par nepieciešamību veidot finansiālo uzkrājumu. Lai izvairītos no šīs kļūdas, vajadzētu paturēt prātā, ka neviens nevar paredzēt visus izdevumus, tomēr var jau laicīgi tiem sagatavoties, veidojot finansiālo uzkrājumu jeb drošības spilvenu. Lai izveidotu finansiālo uzkrājumu, vajadzētu regulāri uzkrāt noteiktu naudas summu – šajā gadījumā nav svarīgs naudas summas apjoms, bet gan regularitāte. Sāc ar maziem soļiem jeb katru mēnesi atliec malā kaut 10 EUR!

Neapdomīga aizņemšanās

Dažādu ieceru īstenošanai cilvēki mēdz izmantot tādu iespēju kā aizdevums – tas patiesi var būt lielisks palīgs, tomēr tikai tādā gadījumā, ja lēmums par aizņemšanos ir ļoti pārdomāts. Neapdomīga aizņemšanās var novest pie pamatīga budžeta sloga, sabojāt kredītvēsturi, radīt uztraukumu, kā arī ievērojami apgrūtināt finansiālās iespējas nākotnē. Lai izvairītos no šīs kļūdas, ja radusies vajadzība aizņemties, vajadzētu rūpīgi izvērtēt aizdevuma nepieciešamību, kur aizņemties naudu, aizdevuma piemērotību situācijai, kā arī savas iespējas to godprātīgi atmaksāt.

Ja tomēr jau ir vairāki aktīvi aizdevumi, sākumā apzinies esošo situāciju un noskaidro savus pārādus. Iespējams, šajā situācijā var palīdzēt tāda iespēja kā pārkreditācija. Atceries – kamēr vien ir aktīvs aizdevums, tā atmaksa ir prioritāte!

Netiek noteikti finansiālie mērķi

Sākot plānot personīgās finanses, cilvēkiem bieži nav vīzijas par to, kāds ir vēlamais rezultāts, tieši tādēļ jau pavisam drīz zūd motivācija turpināt iesākto. Lai izvairītos no šīs kļūdas, nosaki savus finansiālos mērķus – gan īstermiņa, gan ilgtermiņa! Īstermiņa finansiālos mērķus var sasniegt 1-3 gadu laikā, un tie var būt, piemēram, parāda atmaksa un auto iegāde. Savukārt ilgtermiņa finansiālos mērķus var sasniegt 3 un vairāk gadu laikā, un tie var būt, piemēram, uzkrājuma izveide bērnu izglītībai un nekustamā īpašuma iegāde. Atceries – nenosaki vairāk par 2 īstermiņa un ilgtermiņa mērķiem, kā arī izvērtē, vai tie ir reāli! Ik pa laikam pārskati savus finansiālos mērķus, jo, mainoties prioritātēm, var mainīties arī mērķi!

Svarīgu maksājumu atlikšana

Atliekot svarīgus maksājumus, pastāv liels risks attapties situācijā, kad alga iztērēta un svarīgu maksājumu segšanai vairs nepietiek. Lai izvairītos no šīs kļūdas, visus svarīgos maksājumus, kā piemēram maksa par mājokli, interneta un mobilo pakalpojumu rēķini, kredītmaksājums u.c. vajadzētu veikt uzreiz pēc tam, kad tiek saņemta alga. Efektīvākā metode – 50/30/20 likums jeb, saņemot algu, sadalīt to 3 daļās, kur 50% paredzēti vajadzībām, 30% vēlmēm, savukārt 20% uzkrājumam. Sadalot algu, zināsi, ar kādām naudas summām rēķināties.

Iepirkšanās bez saraksta

Iepirkšanās bez saraksta ne tikai veicina impulsīvus un nevajadzīgus pirkumus, novedot pie pamatīgu pārtērēšanās, bet arī rada risku aizmirst visu nepieciešamo un ievērojami pagarina veikalā pavadīto laiku. To, cik liela daļa no ienākumiem tiek veltīta impulsīviem un nevajadzīgiem pirkumiem, visticamāk, apzināsies tikai tad, kad sāksi plānot personīgās finanses. Lai jau laicīgi izvairītos no šīs kļūdas, dodies iepirkties tikai pēc tam, kad esi izveidojis sarakstu ar visu nepieciešamo!

Netiek salīdzinātas cenas

Nesalīdzinot cenas, vairumā gadījumu, visticamāk, pārmaksāsi. Lai izvairītos no šīs kļūdas, veicot lielākus pirkumus, sākumā vienmēr salīdzini cenas – šim mērķim var izmantot tiešsaistē pieejamos cenu salīdzināšanas rīkus, kur, ievadot vēlamās preces nosaukumu, varēsi apskatīt piedāvājumus dažādos veikalos, sākot no lētākā. Tomēr atcerieties, ka lētākais ne vienmēr nozīmē labākais un otrādi! Veicot pirkumus, dod priekšroku kvalitātei – jā, kvalitatīvas preces cena var būt augstāka, tomēr citreiz labāk veikt vienreizēju ieguldījumu, nekā regulāri veikt remontus vai jau pēc neilga laika iegādāties preci atkārtoti.

Personīgo finanšu plānošana nav viegls uzdevums, taču tas pavisam noteikti ir tā vērts – izmēģini plānot savas personīgās finanses, izvairoties no augstāk minētajām kļūdām, un pārliecinies par finanšu plānošanas sniegtajām priekšrocībām. Nepadodies pie pirmajām grūtībām, jo finanšu plānošanā tādas noteikti būs – tā vietā mēģini pēc iespējas ātrāk pielāgoties! Atceries, ka personīgo finanšu plānošana nes augļus tikai ilgtermiņā, tādēļ svarīgi sākt kaut ar maziem soļiem, pamazām ieviešot savā ikdienā veselīgus finanšu paradumus. Lai izdodas!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.