Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Dabas aizsardzības eksperti aicina nepiebarot lāčus un neapdraudēt sabiedrības drošību

Dabas aizsardzības eksperti aicina nepiebarot lāčus un neapdraudēt sabiedrības drošību, aģentūru LETA informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vadītāja Elīna Ezeriņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pamatotu satraukumu dabas aizsardzības ekspertu vidū raisījis fakts, ka Ziemeļvidzemē cilvēki sākuši piebarot kādu savvaļas lāci, caur mašīnas logu tam pametot burkānus un citus dārzeņus. Šāda rīcība rada potenciālu apdraudējumu sabiedrības drošībai.

Piebarojot savvaļas dzīvnieku, tas tiek radināts pie cilvēka klātbūtnes, mazinot tā dabisko instinktu izvairīties no cilvēka klātbūtnes, norāda DAP. Rezultātā lācis aizvien vairāk samazina distanci starp sevi un cilvēku, kļūst pārdrošāks. Tas vairs necenšas meklēt pats sev barību, bet gan sāk to aizvien neatlaidīgāk pieprasīt no cilvēkiem, no jebkura savā ceļā satikta cilvēka, brīdina eksperti.

DAP ģenerāldirektors Andrejs Svilāns brīdina, ka šādos gadījumos tā vairs nav normāla savvaļas lāča uzvedība. Lācis ir neatgriezeniski sabojāts dzīvei savā vaļā, par ko vainojami ir “labvēļi” – piebarotāji. Šādi sabojāts lācis būs aizvien biežāk redzams cilvēku māju, dārzu un lielceļu tuvumā, kur būs pieradis saņemt barību apmaiņā pret video vai fotogrāfiju, ko “labvēļiem” pēcāk izvietot sociālajos tīklos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēl jo svarīgāk – šāds lācis kļūst par potenciālu apdraudējumu cilvēka drošībai. Ne jau tamdēļ, ka vēlētos uzbrukt cilvēkam, bet gan tamdēļ, ka ir pārāk spēcīgs, ātrs un ar bīstami asiem nagiem, uzsver DAP. Diedelējot un pieprasot ēdienu, tas var netīši radīt cilvēkam dzīvībai bīstamus ievainojumus.

Jebkurā valstī, kur sastopamas lielākas vai mazākas lāču populācijas, lāču barošana ir kategoriski aizliegta. Daudzviet īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, tostarp nacionālajos parkos, dabā vairs neizvieto atkritumu urnas, lai tajās netiktu atstāti līdzpaņemto ēdienu pārpalikumi un lai novērstu lāču tuvošanos cilvēku pārvietošanās maršrutiem.

Savvaļas dzīvnieku piebarošana nav cirkus izrāde. Neseko sliktajiem piemēriem internetu un nebaro lāci, uzsver DAP ģenerāldirektors.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LETA jau vēstīja, ka šomēnes AS “Latvijas valsts meži” (LVM) darbinieki divreiz sastapās ar lāčiem. Žīguru meža masīvā lācis uzbruka LVM darbiniekam. Cenšoties izvairīties no iespējamā uzbrukuma, darbinieks mēģinājis bēgt, taču ir paslīdējis un nokritis. Lācis uzbrucis vīrietim, sakožot viņu kājā.

Savukārt Austrumvidzemes reģiona vecākais plānotājs Lejasciema iecirknī lāci novēroja mežmalā pie Silmalu ceļa. Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” lāču eksperts Jānis Ozoliņš skaidroja, ka, iespējams, Lejasciemā sastaptais lācis bija viens no pagājušā gada Valkas lācēniem, kuri siroja viensētās.

Foto – Pixabay

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.