Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Dabas vērotājs Vilis Bukšs prognozē, kad novembrī sagaidīsim pirmo sniegu

Latvijas austrumu pierobežā šogad oktobra pēdējā diena atnāca ar nelielu nakts salu un saulainu, bet vēsu dienu. Ezerā klaigāja zosis, bet debesīs bija dzirdamas gulbju balsis. Ticējums saka: ja oktobris aiziet ar sausu un saulainu laiku, tad līdz Andrejiem (30. novembris) ziemu nav ko gaidīt, savā blogā raksta dabas vērotājs Vilis Bukšs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dabas vērotājs norāda, ka novembris ir laiks, kad rudens ar ziemu cīnās. Nereti Mārtiņa mēnesī ir tā, ka no rīta lietus, bet vakarā jau snieg un putina. Ja Sala mēnesī jeb novembrī sniegs uzkrīt uz nesasalušas zemes un nenokūst, tad būs agrs pavasaris. Ja sniegs uzsnieg sasalušai zemei – tad nākamā gadā būs laba graudu raža. Ja Sala mēnesis auksts, tad marts būs silts. Ja snieg un stiprs sals, gaidāms bagāts gads. Silts un miglains novembris – bada gada vēstnesis. Ja novembrī odi – mīksta ziema. Ja daudz saulainu dienu – tad nākošā pavasarī agri jāsēj. Cik ilgi pēc Mārtiņiem (10. novembris) kokos vēl turas lapas, tik ilgi pēc Jurģiem (23. aprīlis) nebūs vēl zāles.

Šogad novembra pirmajā pusē, laikā līdz Mārtiņiem (10. novembris), mērenam rudenim atbilstoši laikapstākļi. Mēneša sākumā īslaicīgi nokrišņi un temperatūra dienas laikā plus 8, +13 grādu robežās. Vēlāk katru dienu vietām neliels lietus, vairāk mākoņu un temperatūra no plus 2, 5 grādiem naktīs līdz plus 8, 11 grādiem dienas laikā. Vējš lēns līdz mērens. Rīta stundās daudzviet migla.

Vēlāk, mēneša vidū, mākoņains, īslaicīgi nokrišņi, kas pārsvarā lietus un temperatūra dienas gaitā plus 2, plus 7 grādi. Naktīs, debesīm skaidrojoties, daudzviet neliels sals. Šajā laikā lietum var pievienoties slapjš sniegs un Austrumlatvijā var izveidoties neliela, nenoturīga slapja sniega sega. Ceļi slideni. Ar vienu vārdu sakot, Valsts svētku nedēļa var izvērsties par slapjdraņķa nedēļu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Novembra otrajā pusē, laikā ap Cecīliju (22. novembris), jau neatlaidīgāk sāks klauvēt ziema. Sals naktīs pastiprināsies, un temperatūra pazemināsies līdz mīnus 3, mīnus 7 grādiem. Dienas laikā temperatūra 0, plus 5 grādi. Nokrišņi nelieli, bet tas var būt sniegs. Ceļi daudzviet apledos un slideni. Laikā ap Katrīnām (25. novembris) temperatūra paaugstināsies un ja naktīs vēl iespējami nelieli mīnusi, tad dienas laikā plus 3, plus 8 grādi. Vēlāk, mēneša beigās pirms Andrejiem (30. novembris), novembra miglas, smidzinošs lietutiņš un temperatūra dienas laikā ap plus 5, plus 7 grādi. Arī tālāk, līdz decembra vidum, īstu ziemu nav ko gaidīt. Temperatūra vēl šajā laikā no nelieliem mīnusiem līdz nelieliem plusiem, slapjš sniegs vai arī sniegs kopā ar lietu.

Temperatūru ziņā novembris rādās būt drusciņ siltāks kā parasti. Nokrišņi normas robežās.

Sala mēneša iezīmdienas (Mārtiņi, Katrīnas, Andreji) nosaka valdošos vējus, bet jo īpaši laikā līdz Ziemassvētkiem. Šīs dienas ir vārti ziemas vējiem. Laikā ap Katrīnām (25. novembris) un Andrejiem (30. novembris) sākas vilku laiks, kas ir gada tumšākais un drūmākais laiks. Lai šo laiku darītu gaišāku un priecīgāku, senči gāja vakarēties viens pie otra un stāstīja pasakas, minēja mīklas un zīlēja nākotni.

Foto – Pixabay

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.