Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Dabasgāzes cena biržā atgriezusies pirmskara līmenī

Dabasgāzes cena Nīderlandes biržā “Title Transfer Facility” (TTF) nokritusies līdz līmenim, kāds tika reģistrēts pirms Krievijas sāktā kara Ukrainā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Trešdien dienas pirmajā pusē dabasgāzes cena nākotnes līgumos bija nedaudz zem 70 eiro par megavatstundu, vēsta LETA.

Neilgi pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā februāra beigās dabasgāzes cena veidoja aptuveni 88 eiro par megavatstundu.

Savukārt augustā, kad Krievija būtiski samazināja gāzes piegādes Eiropai, cena pārsniedza 340 eiro par megavatsundu, bet 1.decembrī tā bija noslīdējusi līdz 140 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Analītiķi norāda, ka gāzes cenu kritumu veicina gaisa temperatūra, kas ir augstāka par normu, krātuvēs esošās gāzes izmantošana un Krievijas gāzes aizstāšana ar gāzi no citiem pasaules reģioniem.

“Mums šobrīd ir labi apgādāts Eiropas Savienības (ES) gāzes tirgus pat bez Krievijas gāzes,” norāda politiskā riska konsultāciju uzņēmuma “Eurasia Group” enerģētikas, klimata un resursu direktors Hennings Gloišteins. “Tas atspoguļojas pašreizējās cenās.”

Pēc Ukrainas kara sākuma Eiropa steidza nodrošināt sašķidrinātas dabasgāzes piegādes no ASV, Kataras un citām eksportētājvalstīm, kā arī būvēt termināļus, lai spētu saņemt sašķidrināto dabasgāzi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau ziņots, ka Vācijas jaunajā terminālī Vilhelmshāfenē otrdien no ASV ieradās pirmais tankkuģis ar sašķidrināto dabasgāzi, valstij cenšoties aizstāt energopiegādes, kas iepriekš tika saņemtas no Krievijas. Arī Nīderlandē sācis darboties jauns terminālis Ēmshāvenā, valsts ziemeļos.

Vienlaikus gan Eiropas uzņēmumi, gan privātie patērētāji samazinājuši gāzes patēriņu par aptuveni 20%, reaģējot uz augstajām cenām un valdību aicinājumiem.

Šīs būtiskās izmaiņas attiecībā gan uz piegādēm, gan pieprasījumu nozīmē, ka gāzes glabātavās, kas rudenī gandrīz pilnībā tika piepildītas, joprojām ir liels dabasgāzes apjoms. Janvāra sākumā gāzes glabātavās ES valstīs gāzes krājumu apjoms vidēji veidoja 84%, salīdzinot ar 52% pērn.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pietiekami gāzes krājumi, lai palīdzētu apmierināt lielo pieprasījumu ziemas laikā, bieži vien ir dabasgāzes cenu noteicošais faktors. Analītiķi skaidro, ka Eiropa ziemu varētu noslēgt ar pietiekami augstu gāzes krājumu līmeni, lai apjomīgā gāzes iepirkšana, kas tika veikta pērn rudenī un veicināja cenu kāpumu, vairs varētu nebūt nepieciešama.

Foto – Pixabay

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.