Saeimas deputāti aicinās Ekonomikas ministrijas (EM) informatīvajā ziņojumā par atkrastes vēja parka “Elwind” attīstību iekļaut sabiedriskajā aptaujā paustos viedokļus un priekšlikumus, pirmdien Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Uzņēmējdarbības attīstības apakškomisijas sēdē vienojās deputāti.
Apakškomisijas priekšsēdētājs Artūrs Butāns (NA) skaidroja, ka tas gan iedzīvotājiem radītu priekšstatu par “Elwind” projekta attīstību, gan arī ministriem, pieņemot lēmumus, atklātu viedokļu daudzveidību. Iedzīvotāju sabiedriskajā aptaujā saņemti aptuveni 90 priekšlikumi, komentāri viedokļi par atkrastes vēja parka “Elwind” būvniecību Kurzemē, vēsta LETA.
Tāpat Butāns rekomendēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai (LIAA), kura trīs turpmākos gadus gatavos iepirkumus pētījumiem, iekļaut prasību par vietējo nevalstisko organizāciju viedokļa izpēti.
Apakškomisijas sēdē deputāti uzklausīja informāciju par Latvijas un Igaunijas atkrastes vēja parka “Elwind” izbūves iecerēm, kā arī Jūrkalnes, Pāvilostas un Sārnates iedzīvotāju pārstāvju paustās bažas par vēja parka nelabvēlīgo ietekme uz Kurzemes jūras piekrastes uzņēmējdarbības un tūrisma attīstību.
Latvijas Aerokluba valdes priekšsēdētājs Normunds Pakulis informēja, ka posms no Pāvilostas līdz Jūrkalnei ir piemērotākā vieta paraplanierismam, tādēļ vēja parka “Elwind” attīstība liegtu šajā posmā attīstīt šo sporta veidu gan Latvijas, gan ārzemju interesentiem.
Jūrkalnes, Pāvilostas un Sārnates iedzīvotāji kritizēja LIAA pasūtīta projekta “Elwind” priekšizpēti, kurā Nīderlandes uzņēmums “Pondera” esot iekļāvis “apšaubāmus un arī klaji nepatiesus datus par Kurzemes piekrasti un tajā notiekošajām aktivitātēm, tajā skaitā uzņēmējdarbību un tūrismu”.
LIAA pārstāvji gan informēja, ka tuvāko trīs gadu laikā tiks veikti aptuveni 30 pētījumi par pieslēgumiem, kā arī tehniskie un inženierpētījumi, ietekmes uz vides novērtējums. Tāpat tiks veikts arī sociālās un kultūras ietekmes novērtējums.
Deputāts Edgars Zelderis (P) vērsa uzmanību uz nepieciešamību veikt pētījumus no drošības aspekta, ņemot vērā pēdējā laikā notikušos negadījumus stratēģiski svarīgos objektos.
Jau vēstīts, ka 2019.gadā Igaunijas valdības pārstāvji sāka sarunas ar Latviju par iespējamu kopīgu atkrastes vēja parka projekta īstenošanu. 2019.gada decembrī tika panākta konceptuāla vienošanās par šāda projekta īstenošanu. Latvijas Ekonomikas ministrijas un Igaunijas Ekonomikas un komunikāciju ministrijas memorands nosaka juridiski nesaistošu ietvaru kopīgai atkrastes vēja parka projekta pārvaldībai un finansēšanai starp Igaunijas Ekonomikas un komunikāciju ministriju un Latvijas Ekonomikas ministriju.
Precīzs izmaksu un ieguvumu sadalījums tiks noteikts, pamatojoties uz priekšizpētes un izmaksu un ieguvumu analīzes rezultātiem. Latvijas un Igaunijas atkrastes vēja parka kopprojekta īstenošana ir iekļauta Latvijas Nacionālajā enerģētikas un klimata plānā 2030.gadam.
Latvijas un Igaunijas pārrobežu atkrastes vēja parka kopprojekts “Elwind” saņēmis apstiprinājumu par 18,7 miljonu līdzfinansējuma saņemšanu no Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras “Cinea”.
Publicitātes foto
Reklāma