Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Dienvidkurzemes novadā bērnus bez maksas vakcinē pret ērču encefalītu

Foto – Pixabay

Šogad teritorijas, kurās ir visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu jeb endēmiskās teritorijas, ir Kuldīgas, Ventspils, Talsu un Dienvidkurzemes novadi, kuros nodrošina bērnu bezmaksas vakcināciju pret ērču encefalītu, aģentūru LETA informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pret ērču encefalītu vakcinē bērnus no viena gada līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai. Ja bērna deklarētā dzīvesvieta atrodas kādā no minēto pašvaldību teritorijām, bērns var saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu. Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts, kura pamatprakse ir endēmiskajā teritorijā.

Bāreņus un bez vecāku gādības palikušos bērnus ar valsts apmaksāto vakcināciju pret ērču encefalītu vakcinē visā Latvijas teritorijā, neatkarīgi no dzīvesvietas.

Bērnu aprūpes iestādēs un internātskolās bērnu vakcināciju plāno un organizē attiecīgās iestādes administrācija. Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā vēstīts, pērn pirmo ērci Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) Uzņemšanas nodaļā mediķi noņēma 28.martā. Savukārt pacients paša noņemto ērci izmeklēšanai pirmo reizi atnesa jau 4.martā. Līdz tam bija laboratoriski izmeklētas 17 ērces no kurām viena bijusi inficēta.

LIC galvenā ārste Baiba Rozentāle atgādināja, ka pēdējo sešu gadu laikā visvairāk inficēto ērču atklāts 2015.gadā, kad no 4188 pārbaudītajām ērcēm, slimas bija 213 jeb 5,1%. Savukārt vismazāk inficēto ērču atklāts 2018.gadā, kad no 4876 pārbaudītajām ērcēm inficētas bija vien 32 jeb 0,65% ērču. Pērn no pārbaudītajām ērcēm inficētas bija 2,14%.

Ērču encefalīta simptomi parasti parādās divu līdz četru nedēļu laikā pēc ērces koduma un tie izpaužas ar pēkšņu, augstu temperatūru, galvassāpēm, sliktu dūšu, vemšanu un nepatiku pret gaismu un skaņu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja līdz ar simptomiem cilvēkam ir zināms fakts, ka bija piesūkusies ērce, tad jāmeklē ģimenes ārsta palīdzība un parasti pacients tiek stacionēts. Pastāv gadījumi, kad slimība aprobežojas ar pirmajiem simptomiem jeb drudža formu, kas ir pati vieglākā forma, taču, ja gripas simptomātika izzūd, bet pēc dažām dienām simptomi atjaunojas un pasliktinās, var attīstīties meningīts jeb iekaisuma process galvas smadzeņu apvalkos.

Savukārt, ja attīstās encefalīts, tas nozīmē, ka ir parādījies iekaisums galvas smadzenēs. Encefalīta gadījumā iekaisuma process var lokalizēties dažādu perēkļu veidā, kuri var būt tuvu dzīvībai svarīgiem orgāniem, līdz ar to var būt arī letāli gadījumi, skaidroja mediķe. Kad attīstās encefalīts, pacientam parādās apziņas traucējumi, ir grūti kontaktēties, var izveidoties ķermeņa vienas puses paralīze.

Veids, kā droši sevi pasargāt no ērču encefalīta ir vakcinācija, . Latvijā tiek izmantotas “Ticovax” un “Encipur” vakcīnas. Abas ir efektīvas, tīras un bez blaknēm, tomēr šīm vakcīnām atšķiras vakcinēšanas režīms un vecuma grupas, kurām tās izsniedz, skaidroja speciāliste.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.