Dienvidkurzemes novadā paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmes piemērošana laikus ekspluatācijā nenodotām ēkām atlikta līdz šā gada beigām, aģentūru LETA informēja pašvaldībā.
Dienvidkurzemes novada būvvalde ir sākusi darbu, lai apkoptu datus par objektiem, kuru būvniecība sākta līdz 2014.gada 1.oktobrim un kas nav nodoti ekspluatācijā līdz šā gada 1.oktobrim vai nav pieņemts lēmums par būvju ekspluatācijā nodošanas termiņa pagarināšanu.
Ievērojot labas pārvaldības principu un, lai veicinātu īpašniekus pabeigt iesākto būvniecību, kā arī dotu papildu iespēju iesniegt iesniegumus būvvaldē par būvju ekspluatācijā nodošanas termiņa pagarināšanu, pašvaldība ir pieņēmusi saistošo noteikumu grozījumus, kas atliek nekustamā īpašuma nodokļa likmes 3% apmērā piemērošanu līdz 2022.gada 31.decembrim.
Pašvaldība uzsver, ka šajā termiņā ir iespējams vai nu nodot būvi ekspluatācijā, vai arī iesniegt būvvaldē pamatotu iesniegumu, kurā norādīts konkrēti kādu būvatļauju nepieciešams pagarināt, argumentēts iemesls, kādēļ būvdarbi nav pabeigti normatīvajos aktos noteiktajā termiņā, kādi būvdarbi vēl veicami līdz būves nodošanai ekspluatācijā, un uz cik ilgu laiku nepieciešams būvdarbu termiņa pagarinājums, kontaktinformācija saziņai.
Iesniegumam pievienojama būvdarbu veicēja civiltiesiskās apdrošināšanas polise, kā arī pagarināmās būvatļaujas kopija. Būvvalde, izvērtējot iesniegumu, var lūgt iesūtīt nepabeigtās būves fotogrāfijas, kā arī citu lēmuma pieņemšanai par būves ekspluatācijā nodošanas termiņa pagarinājumu nepieciešamo informāciju.
Būvvalde atgādina, ka ēku var pieņemt ekspluatācijā, ja ir pilnīgi pabeigti vispārējie būvdarbi un inženiertīklu izbūve, veikta fasādes apdare un ir labiekārtota teritorija ielas pusē, kā arī dzīvojamai mājai ir iekārtota vismaz viena dzīvojamā telpa, virtuve un sanitārais mezgls, kā arī sanitārās iekārtas ir pievienotas inženiertīkliem.
Kā vēstīts, atbilstoši normatīvajiem aktiem, no šā gada 1.oktobra būvēm, kurām tiks pārsniegts maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums, var piemērot paaugstinātu NĪN likmi 3% apmērā no zemes vai ēkas kadastrālās vērtības.
Astoņi gadi, kas ir maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš līdz būvju nodošanai ekspluatācijā, tika noteikti 2014.gadā Būvniecības likumā un ar šo likumu saistītajos Ministru kabineta noteikumos “Vispārīgie būvnoteikumi”, lai veicinātu īpašumu sakārtošanu un novērstu situācijas, kad ekspluatācijā nenodotās ēkas īpašnieki jau izmanto.
Likums skar dzīvojamās mājas, saimniecības un vēl cita veida ēkas, kurām būvatļaujas izsniegtas pirms 2014.gada 1.oktobra un kurām nebija norādīts maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš. Ja būvatļauja saņemta pēc 2014.gada 1.oktobra, tajā jau tika norādīts konkrēts objekta maksimālais būvdarbu termiņš.
Tas nozīmē, ka visām būvdarbu stadijā esošajām ēkām, tostarp ēku pārbūvēm, noteikts vienots maksimālais termiņš, kad objekts ir jānodod ekspluatācijā – ne vēlāk kā astoņu gadu laikā, skaitot no atzīmes saņemšanas būvatļaujā par būvdarbu sākšanu. Savukārt būvēm, kurām veikts paredzētās darbības ietekmes uz vidi novērtējums, noteikts īsāks termiņš – pieci gadi.
Reklāma