Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Diskutēs par LiepU integrāciju struktūrvienības statusā RTU bez LU iesaistes

Vēl tiks diskutēts par Liepājas Universitātes (LiepU) integrāciju struktūrvienības statusā Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) bez Latvijas Universitātes (LU) iesaistes, aģentūrai LETA pavēstīja RTU attīstības un finanšu prorektors Artūrs Zeps.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ņemot vērā sākotnējo Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvājumu LiepU iesaistīt ciešākā sinerģijā ar trim zinātnes universitātēm – RTU, LU un Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) – un Liepājas pašvaldības interesi reģionā attīstīt inženierzinātņu jomu, RTU, strādājot ar pārējām iesaistītajām pusēm, piedāvāja savu redzējumu par sadarbību starp universitātēm, stiprinot LiepU humanitāro un sociālo zinātņu un inženierzinātņu jomas.

Zeps norādīja, ka piedāvājums paredzēja LiepU pievienot RTU struktūrvienības statusā un inženierzinātņu jomu reģionā stiprināt, apvienojot LiepU, RTU Liepājas studiju un zinātnes centra un RTU Liepājas Jūrniecības koledžas resursus, kā arī veidot sadarbību uz līguma pamata ar LU un RSU par humanitāro un sociālo zinātņu jomu attīstību. Vienošanos par šādu sadarbību neizdevās panākt, jo LU noraidīja šāda risinājuma iespējamību.

Tāpēc šobrīd ir uzsāktas diskusijas par jaunu sadarbības variantu – LiepU integrāciju struktūrvienības statusā RTU bez LU iesaistes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc Zepa paustā, šodien gaidāma LiepU Senāta sēde, kurā senātam būs nepieciešams izvērtēt, vai LiepU ir gatava sadarboties ar RTU bez LU iesaistes un kopīgi ar RTU gatavot LiepU reorganizācijas plānu konsolidācijas granta finansējuma iegūšanai. RTU nodrošinās līdzsvarotu granta ieguldījumu visu LiepU studiju virzienu attīstībā, to skaitā humanitāro un sociālo zinātņu jomā. Ja LiepU Senāts piekritīs šādam sadarbības formātam, RTU padome skatīs šādas konsolidācijas iespēju.

RTU apliecina, ka jebkurā no iespējamajiem tālākās attīstības scenārijiem turpinās darboties, lai attīstītu inženierzinātnes Liepājā un Kurzemes reģionā.

Kā vēstīts, atbildīgo amatpersonu aktīvas diskusijas par LiepU reorganizāciju notiek kopš gada sākuma. Gada sākumā LiepU kolektīvs vērsa amatpersonu uzmanību uz to, ka pirms valdības lēmuma par augstskolas reorganizāciju pagājušā gada 19.decembrī Valsts kancelejas uzturētajā tiesību aktu portālā tika publicēts tiesību akta projekts par finansējuma sadali no Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna, kurā jau nepārprotami bija paredzēta LiepU konsolidācija ar RTU.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tolaik atklātajā vēstulē LiepU kolektīvs aicināja visus lēmuma pieņēmējus rūpīgi iepazīties ar situāciju un vērtēt uzskaitītos notikumus kopsakarībās. “Aicinām uzklausīt visas LiepU pārvaldības institūcijas, arī LiepU kolektīva viedokli, kurš ir izteikts gan Senāta, gan Satversmes sapulcēs, un pieņemt izsvērtu, caurspīdīgā procesā balstītu un pamatotu lēmumu, kas ir sabiedrības nevis kādu personu vai institūciju vislabākajās interesēs par vienas vadošās universitātes izvēli vai arī LiepU attīstību trīs zinātnes universitāšu ekosistēmā, šādi nodrošinot iespēju iegūt daudzpusīgu un konkurētspējīgu izglītību Kurzemē,” aicināts atklātajā vēstulē.

Jautājums par LiepU reorganizāciju janvāra beigās tika skatīts arī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas sēdē, kur LiepU padomes priekšsēdētājs Andris Grafs pauda nostāju, ka LiepU nākotnē jāsadarbojas ar visām trim zinātnes universitātēm – LU, RTU un Rīgas Stradiņa universitāti (RSU), taču juridiskais partneris var būt tikai viens.

Arī Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš (“Liepājas partija”) akcentēja pilsētas rūpi jaunu darba vietu radīšanā un pakalpojumu sniegšanā, kur vajadzīgi izglītoti cilvēki. “Pilsēta nav tikai rūpniecība, tā ir arī humanitārais bloks un veselība. Mums ir svarīga visu trīs zinātnes universitāšu klātbūtne,” pauda Ansiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt LiepU rektore Dace Marku tolaik uzsvēra, ka ka LiepU nav specializēta augstskola kā RTU, tā ir klasiska universitāte kā LU miniatūrā. Arī citi LiepU vadības pārstāvji un studenti jau tolaik atbalstīja augstskolas reorganizāciju sadarbībā ar LU.

Kā vēstīts, pagājušā gada 24.februārī tika parakstīts sešpusējs nodomu protokols par LiepU reorganizācijas sākšanu, kas paredzēja radīt pilnīgi jauna un Latvijā vēl nebijuša modeļa universitāti, vienlaikus saglabājot tās identitāti un autonomiju.

Nodomu protokolā ir noteikti vairāki būtiski mērķi. Viens no tiem ir LiepU stiprināt un attīstīt humanitāro zinātņu, tostarp mākslas, inženierzinātņu, sociālo zinātņu studiju, jo īpaši pedagoģijas, kā arī veselības zinātņu programmas Latvijas un primāri Kurzemes reģiona vajadzību nodrošināšanai. Tāpat mērķis ir minēto studiju programmu un zinātniskās darbības attīstīšanu veikt zinātnes universitāšu ekosistēmā, iesaistot LU, RSU un RTU LiepU akadēmisko un zinātnisko procesu pārvaldībā un īstenošanā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā trešais mērķis ir noteikts saglabāt LiepU identitāti un autonomiju tās darbības īstenošanā.

Foto – Uldis Dobelis

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.