Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Liepājas Latviešu biedrības namā skatāma gladiolu ziedu izstāde

Gladiolu ziedu izstāde Liepājas Latviešu biedrības namā. Foto – Uldis Dobelis

Šajā nedēļas nogalē līdz pat svētdienai, 28. augustam, Liepājas Latviešu biedrības nama foajē bez maksas var apskatīt vairāk nekā 100 dažādu šķirņu gladiolu ziedus, kā arī satikt Latvijas gladiolu un īrisu biedrības biedru, selekcionāru Laimoni Zaķi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar ziediem no savām kolekcijām izstādē piedalās selekcionāri Laimonis Zaķis un Juris Bāze, kā arī kolekcionāre Inese Brizga, portālu “ReKurZeme” informē Liepājas Latviešu biedrības nama komunikāciju un mārketinga speciāliste Anda Birkenberga.

Pasaulē gladiolas mēdz saukt par zobenlilijām un dažviet arī par kukurūzas lilijām, taču Latvijā šie ziedi daudziem saistās ar rudens un jaunā mācību gada tuvošanos.

Gladiolu nosaukums ir radies no latīņu vārda gladius, kas nozīmē zobens. Gladiolām ir zobenveida lapas. Tālā senatnē gladiolas zobenveida lapu dēļ uzskatīja par cīņu un uzvaru simbolu, bet bumbuļsīpoliem piedēvēja bruņu spēku, kas aizsargā karavīrus no pretinieka ieročiem. Šo īpašību dēļ cilšu karos bieži vien karavīri ņēma sev līdzi bumbuļsīpolus kā laimes amuletus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gladiolu ģintī iekļautas aptuveni 255 sugas, un tā ir sugām bagātākā ģints īrisu dzimtā. Lielākā daļa savvaļas gladiolu sugu cēlušās no Dienvidāfrikas Labās Cerības raga jeb Kāpzemes floras valsts (Flora Capensis), kas tiek uzskatīta par šīs ģints daudzveidības centru. Latvijā sastopama tikai viena savvaļas gladiolu suga – jumstiņu gladiola.

Savvaļā gladiolu sugas ir ar maziem ziediņiem, bet ilgā selekcijas procesā šīs puķes ir ieguvušas lielus izmērus un interesantus krāsu un formu risinājumus. Pirmās ziņas par gladiolu selekciju Latvijā rodamas jau 30. gados.

Liepājas Latviešu biedrības nama Foajē no 26. līdz 28. augustam skatāmi vairāk nekā 100 dažādu gladiolu šķirņu ziedi no selekcionāru Laimoņa Zaķa un Jura Bāzes, un kolekcionāres Ineses Brizgas kolekcijām.

Laimonis Zaķis ir īrisu un gladiolu selekcionārs ar vairāk kā 30 gadu stāžu. Pasaulē “palaidis” aptuveni 150 īrisu šķirņu un pāri par 200 gladiolu, jo tās sāka selekcionēt pirmās. Pirmais viņa selekcionētais zieds bija sīkziedu gladiola “Pepija”, kas izceļas ar ļoti īpatnēju krāsu salikumu – brūni oranža ar sarkani rozā mēlītēm un gaišāku augšējo ziedlapu. Selekcionārs saka, ka gladiolām izvēlas sievišķīgus vārdus, jo gladiola, viņaprāt, pēc būtības ir dāma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas gladiolu un īrisu biedrības biedrs atzīst, ka, veidojot jaunās gladiolu šķirnes, viņi tiecas pēc divām lietām. Pirmkārt, lai būtu tiešām interesants, dekoratīvs, no jau esošajām gladiolām atšķirīgs zieds ar kruzuļotām un biezām ziedlapām, kas veiksmīgi iztur Latvijas rudens lietavas. Otrkārt, svarīgi, lai gladiola būtu tehniski augstvērtīga. Tas nozīmē, ka brāķētas tiek visas, kas “neturas kājās” un kam ir vārgi ziedkāti. Tāpat brāķē arī tās, kurām ziedi neturas iekšā vārpā, bet, pakratot gladiolu, veļas laukā un nokarājas vai arī ziedi griežas vārpai apkārt un skatās uz visām pusēm. Viņš ar sarūgtinājumu saka, ka diemžēl šādas gladiolas vēl diezgan daudz ir apritē un bojā cēlo gladiolu reputāciju.

Svētdien izstādi biedrības namā var apskatīt no pulksten 10 līdz 19.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.