Piektdien, 15. martā, Liepājas muzeja mazajā izstāžu zālē tika atklāta grāmatu oriģinālsējumu izstāde “Izlasītas grāmatas”, kurā aplūkojami vairāk nekā 150 grāmatu oriģinālsējumi, ko iesējuši 42 profesionāli grāmatsējēji, grāmatu mīļotāji, lasītāji un literatūras cienītāji no Latvijas un Lietuvas.
Izvēloties krāsas, materiālus, vāka kompozīciju un citus dekoratīvos elementus, mākslinieki grāmatas ietvaru veidojuši, akcentējot tās saturu. Katrs sējums ir unikāls gan materiālu izvēlē – āda, koks, metāls, tekstils un papīrs, gan arī atšķiras oriģinālsējumu veidošanas rokraksts un kompozīcijas, kopumā radot neapšaubāmu baudījumu, portālu “ReKurZeme” informē Liepājas muzeja Sabiedrisko attiecību speciāliste Rasa Zālīte.
No 2021. līdz 2025. gadam Latvijā tiek atzīmēta latviešu grāmatniecības piecsimtgade. 1525. gadā iespieda pirmo grāmatu latviski un tas aizsāka latviešu grāmatu kultūras attīstību piecu gadsimtu garumā.
Nozīmīgā drukātās grāmatas jubileja rosina diskusijas par lasīšanas nozīmi un veidu, grāmatsējēju profesijas aktualitāti, kā arī par to, kāda vieta ir grāmatai kā domas nesējai mūsdienu digitalizētajā pasaulē.
Izstāde Liepājas muzejā ir apliecinājums tam, ka grāmatniecībai ir nākotne, un – kur ir skolotājs, būs skolēni, nākamie grāmatsējēji.
Izstādi sadarbībā ar Liepājas muzeju rīko biedrība “Jaunā mākslas lāde”, kurā apvienojušās mākslinieces no Latvijas – Liene Eltermane, kura ir izstādes “Izlasītas grāmatas” kuratore, Ilze Karlsone, Inga Galvāne, Signe Kraukle un Lietuvas – Lolita Grabauskiene, Ramute Toliušīte (Ramute Toliušyte) un Relite Miele. Biedrība kopš 2002. gada darbojas, lai saglabātu un attīstītu kultūras vērtības Latvijā, tai skaitā grāmatsējēju arodu.
Izstāde Liepājas muzeja mazajā izstāžu zālē skatāma līdz 28. aprīlim.
Foto – Kārlis Volkovskis
Reklāma