Otrdien, 26. martā, Liepājā tika prezentēts autobūves koncerna “Scania” meitas uzņēmuma “Higer” 2024. gadā ražotais pilsētas elektriskais zemās grīdas autobuss “Scania Fencer”, ko liepājnieki un pilsētas iedzīvotāji divos maršrutos varēs ievērtēt trīs dienas.
“Ideja radās pirms trim, četrām nedēļām, kad “Scania” pārstāvji vērsās pie “Liepājas Autobusa parka” ar vēlmi notestēt jauno produktu – elektrisko pilsētas autobusu,” portālam “ReKurZeme” stāsta “Liepājas Autobusa parka” vadles loceklis un tehniskais direktors Guntis Avots. Viņš norāda, ka janvārī autobuss tika testēts Igaunijā, kur tā darbībā nekādi defekti netika konstatēti.
“”Scania” pārstāvji vēlas saņemt atsauksmes no lietotāja, tāpēc Liepājā autobuss tiks testēts dažādos režīmos. Kārtība, kādā pasažieri varēs autobusā pārvietoties, nemainīsies. Būs jāiegādājas biļete,” stāsta G. Avots. Viņš norāda, ka autobuss trīs dienu garumā – 28., 29. un 30. martā – tiks testēts 3. un 6. maršrutā.
“Iedzīvotāji varēs iepazīt un sajust zaļo, kluso, moderno tehniku, kas aprīkota ar visām modernajām tehnoloģijām,” piebilst G. Avots.
Pasažieriem jāņem vērā, ka autobuss vizuāli atšķiras no citiem pilsētas maršrutos kursējošajiem autobusiem, bet tas ir aprīkots atbilstoši pasažieru pārvadāšanai, tostarp cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un māmiņām ar bērnu ratiem, uz autobusa būs arī attēlots maršruta numurs un tas ir aprīkots ar biļešu kases terminālu un GPS datu atskaites sistēmu. Bet jāņem vērā, ka autobusā nebūs pieejama audio pieturu apskaņošana un ekrānu apraide, kā arī validatori, bet biļešu kontroli nodrošinās sabiedriskā transporta kontrolieri.
Elektroautobuss “Scania Fencer” F1 ir šīs sērijas pirmais saražotais eksemplārs, kas tika prezentēts pagājušā gada oktobrī Briselē, Eiropas lielākajā autobusu izstādē Busworld. 12,5 metru garajā autobusā ir 35 sēdvietas, kā arī papildus divas saliekamas sēdvietas.
Autobusu darbina ar 600 voltu spriegumu darbojošs 250 kW pastāvīgu magnētu sinhronais motors, kas darbojas vienmērīgi un ar zemu trokšņa līmeni. Elektroenerģiju glabā uz jumta un aizmugurējā daļā novietotas LFP (dzelzs-fosfāta) tipa baterijas. Šī tipa baterijas pašlaik tiek uzskatītas par visdrošākajām un ilgmūžīgākajām. Šajās baterijās tiek izmantoti ievērojami mazāk retzemju metālu, un tajās nav tādu problēmu radītāju kā niķelis, magnijs un mangāns. Autobusa ražotāja norādītais elektroenerģijas patēriņš ir no 0,75 līdz 1,5 kWh uz kilometru, savukārt 90 % no bremzēšanai patērētās enerģijas tiek novirzīti uz akumulatoru uzlādi.
Ņemot vērā, ka Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas Eiropas Savienībai kopumā un katrai dalībvalstij nosaka mērķrādītājus, iepērkot “tīru” un energoefektīvu autotransportu un Liepājā drīzumā beigsies līdzšinējais autobusu pārvadājumu līgums, aģentūra “Liepājas Sabiedriskais transports” strādā pie jaunās iepirkuma dokumentācijas gatavošanas. Tajā jāietver nosacījums, ka no iepērkamajiem autotransporta līdzekļiem 35 % ir jābūt “tīriem”, savukārt no tiem 50 % jābūt bezemisiju, kas neizraisa nekādas tiešas izmešu emisijas, piemēram, pilnībā elektriskiem automobiļiem vai ūdeņraža degvielas elementu automobiļiem.
Liepājas valstspilsēta jau kopš 2012. gada ir pievienojusies starptautiskai iniciatīvai “Pilsētu mēru pakts” enerģētikas un klimata jomā, kā arī 2022. gadā apstiprināta kā viena no 100 Eiropas klimatneitrālajām un viedajām pilsētām līdz 2030. gadam. Liepājas valstspilsētas pašvaldība 2024. gada februārī ir aktualizējusi Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu 2030. gadam un Klimatpilsētas līgumu jeb apņemšanos, kas ir galvenais dokuments Klimatneitrālo un viedo pilsētu projektā. Ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānā ir paredzēti 17 pasākumi klimatneitralitātes mērķu sasniegšanai, kur videi draudzīga sabiedriskā transporta pieejamība un popularizēšana ir noteikts kā viens no mērķiem.
Foto un video – Uldis Dobelis
Reklāma