Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Zaļajā ceturtdienā Liepājas Simfoniskais orķestris kopā ar kori “Latvija” atskaņoja Gustava Mālera un Kārļa Lāča mūziku

Aicinot klausītājus doties muzikālā apcerē par pasaulīgiem un pārpasaulīgiem jautājumiem, vakar (6. aprīlī) Liepājas Simfoniskais orķestris kopā ar Valsts akadēmisko kori “Latvija”, dziedātāju Jolantu Strikaiti un saksofonistu Dāvi Jurku diriģenta Māra Sirmā vadībā koncertzālē “Lielais dzintars” atskaņoja Kārļa Lāča simfoniju “Krusta ceļš” ar pašu komponistu pie klavierēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Koncerta ievadā izskanēja slavenākā no Gustava Mālera simfoniskajām lapaspusēm – Adagietto no Piektās simfonijas, kurā augstākās virsotnes svin apskaidrota mīlestība, portālu “ReKurZeme” informē Liepājas Simfoniskā orķestra sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Vēvere.

Pirms astoņiem gadiem pirmatskaņotajā Kārļa Lāča simfonijā “Krusta ceļš” savijas gaišums un smeldze. Pats komponists par to teicis: “Cilvēks garīgā badā kā vilks atdodas bara asiņu vilkmei un nepieņem savu gavēņa krustu. Kāpēc Cilvēkam vajag Pestītāju? Vai tāpēc, lai pārliktu atbildību no sevis uz kādu, kas, cerams, atnāks kā Glābējs? Cik daudz ir to vientuļo vilku, kas apstāsies un sadzirdēs dvēseles balsi? Cik būs pārmainītu cilvēku?”

Vēl pirms koncerta Māris Sirmais par šo oratoriju stāstīja: “Tas ir ļoti apjomīgs darbs, lielākais no Kārļa Lāča vokāli instrumentālajiem darbiem, ja neskaitām teātra žanru. Tā pieredze, kas nāk no viņa dažādajām muzikālajām sadarbībām, šajā simfonijā izmatota bagātīgi un krāšņi. Tur ir viņam tik raksturīgās krāsas, roka un džeza elementi, izvērsts solo saksofonam. Liela loma atvēlēta perkusijām un pūšaminstrumentiem, bet tas viss ir apvienots ar akadēmiskajiem nosacījumiem.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Simfonijā “Krusta ceļš” Kārlis Lācis ir aprakstījis visas pieturas Kristus ciešanu ceļā, ko pēc tam, kad Pilāts bija piespriedis nāves sodu, Jēzus, nesot smago krustu, veica līdz soda izpildes vietai.

Tas ir ļoti kanoniski reliģiozs darbs, bet tajā pašā laikā tur ir spēcīgas atsauces uz latviskumu – kristīgais saturs savienots ar Imanta Ziedoņa dzejas vārsmām.

Aprīlī Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” gaidāmi vēl divi muzikāli ceļojumi kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
  1. aprīlī pulksten 19 Liepājas Simfoniskā orķestra koncertu ciklu “Simfonija TUVĀK” pirmo reizi varēs baudīt klātienē. Diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā orķestris atskaņos vienu no skaistākajām 19. gadsimta simfonijām, proti, Ludviga van Bēthovena Astoto simfoniju. Neizpaliks arī muzikologa Oresta Silabrieža ievadsaruna ar diriģentu Atvaru Lakstīgalu, bet pēc koncerta neformālā gaisotnē klausītājiem pašiem būs iespēja tikties ar diriģentu.

Savukārt 28. aprīlī pulksten 19, pašā pavasara plaukumā, Liepājas Simfoniskais orķestris klausītājiem atskaņos divu angļu komponistu mūziku: tas būs klasiķis Edvards Elgars un ļoti spējīgā mūsdienu komponiste, “Grammy” balvas nominante Anna Klaina. Skanēs arī viena no pasaules nozīmīgākā simfoniķa Johannesa Brāmsa Trešā simfonija. Pie orķestra diriģenta pults atgriezīsies igaunis Risto Josts, bet vakara īpašā viešņa būs izcilā čelliste Marta Sudraba.

Foto – Jānis Vecbrālis

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.