Ir radīts jauns papildinātās realitātes mākslas objekts, kas iemūžina nozīmīgu pagrieziena punktu Liepājas attīstībā – dzelzceļa līnijas “Liepāja-Romni” izveidi – patiesa izmēra vēsturiskā vilciena modelis ir apskatāms Liepājas muzeja dārzā izmantojot lietotni ART+ (pieejama bez maksas Android un iOS lietotājiem. Saites uz lietotni mājas lapā – www.artplus.app).
Liepājas pilsētai ir vairākas sejas, dažādi attīstības virzieni, departamenti, spēlētāji, kas velk Liepājas “deķīti” katrs uz savu pusi. Ikvienu Liepājnieku ietekmē gandrīz visi šī “deķīša” stūri – dzīvesvieta tuvāk vai tālāk kādam no ostas termināļiem, izglītība, kultūra un māksla, jūrmala, parki, sabiedriskais transports. Šobrīd mēs dzīvojam “interesantā” laikā, kad pārāk agresīva “deķīša vilkšana” ir bīstama. Liepājas mākslinieku biedrība ASTE vēlas izcelt dažādus Liepājas attīstības un vēstures momentus un citus interesantos brīžus, kas, mūsuprāt, būtu jāzina katram liepājniekam un ļautu Liepājas viesiem labāk izprast, kāpēc Liepāja ir tāda, kāda tā ir. Dzelzceļa izbūve Liepājā ir pirmais no plānotajiem papildinātās realitātes objektiem par Liepājas vēsturi.
Kāpēc vilciens ir nozīmīgs?
Arhitekta Paula Maksa Berči projektētā stacijas ēka Liepājā celta 1871. gadā Liepājas-Romnu dzelzceļa līnijai. Stacijas ēka celta klajā, smilšainā vietā; ar laiku pilsēta pietuvojās stacijai un ap to sāka celt rūpnīcas un divstāvu koka namus. Liepājā ieradās cilvēki no visas Krievijas impērijas un apmetās emigrantu mājās, citi gaidīja kuģus aizceļošanai uz Ameriku, citi būvēja kara ostu un nocietinājumus apkārt pilsētai. Kopumā caur Liepāju no 1906. līdz 1914. gadam izceļoja ap pusmiljons emigrantu. Patiecoties jaunizbūvētajai dzelzceļa līnijai, pilsēta piedzīvoja strauju izaugsmi – vairākkārt pieauga tirdzniecības apgrozījums ostā, strauji veidojās jauni rūpniecības uzņēmumi, piesaistot ārvalstu kapitālu, ziedu laikus piedzīvoja Liepājas kūrorts. Ja 1861. gadā pilsētā dzīvoja 10 tūkstoši iedzīvotāju, tad 1914. gadā Liepājā dzīvoja ap 100 tūkstoši cilvēku (interesei – šobrīd Liepājā dzīvo nedaudz vairāk kā 67 tūkstoši iedzīvotāji).
Kā apskatīt darbu papildinātā realitātē?
Skatītājam būs nepieciešams viedtālrunis vai planšetdators (ar GPS un interneta pieslēgumu). Jāpiemin, ka aplikācija ir aptuveni 300 MB liela, tāpēc iesakām to lejuplādēt izmantojot bezvadu internetu (WIFI); kad aplikācija jau būs viedierīcē, tai joprojām būs vajadzīgs interneta pieslēgums (mobilie dati), bet aplikācijas izmantošanas un objektu apskates laikā liels datu apjoms vairs netiks lejuplādēts.
Skatītājam ir jādodas uz aplikāciju veikalu un jālejuplādē ART+. Ja ART+ jau ir viedierīcē, jādodas uz aplikāciju veikalu un tā jāatjauno.
Virtuālais objekts, piemēram, vilciena modelis, atrodas noteiktā atrašanās punktā, kas redzams kartē. Skatītājam Liepājas muzeja dārzā ir jāatrod šī vieta un “jāuzkāpj” uz punkta, tad telefonā tiks dota iespēja spiest uz pogas “Apskatīt mākslas darbu”. Šajā brīdī skatītājs atrodas objekta centrā vai tuvu tam blakus, un var sākt apskati – staigāt apkārt vai ieiet vilcienā iekšā, atkāpties, lai redzētu objektu kopumā, iet tuvāk, lai apskatītu faktūras un materiālus.
Digitālās mākslas galeriju ART+ veido Liepājas mākslinieku biedrība ASTE. Art, Science, Technology, Education (www.aste.gallery). ART+ tapa 2021. gadā ar VKKF mērķprogrammas KultūrElpa atbalstu. 2022. gadā ART+ objekti top ar Liepājas pašvaldības, Liepājas Kultūras pārvaldes, Kurzemes plānošanas reģiona, VKKF, New European Bauhaus citizen engagement programmas EIT FOOD projektu konkursu un Liepājas Universitātes atbalstu. Liepāja-Romni vilciena modelis tapis sadarbībā ar Liepājas muzeju.
Izstāde “Dzelzceļš ienāk Liepājā (1871–1940)” ir skatāma Liepājas muzejā (Kūrmājas pr. 16/18) līdz 6. novembrim, bet virtuālo Liepāja–Romnu vilcienu muzeja dārzā varēs apskatīt līdz gada beigām. Pēc tam vilciens būs skatāms līdzās Liepājas autoostai.
Muzeja darba laiks: trešdiena – svētdiena no 10.00 līdz 18.00, pirmdiena, otrdiena – slēgts.
Reklāma