Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Kā izvēlēties kapu pieminekli?

Kad tuvinieks aiziet mūžība, ir jāpieņem dažādi lēmumi sērošanas laikā, kas nav viegli. Kapu pieminekļu izvēle ir viens no šādiem lēmumiem. Vairums cilvēki nezina, ar ko sākt.

Piemineklis dod pēdējo iespēju iemūžināt mūžībā aizgājušo mīļoto. Tas ir kā vēstījums par aizgājēja dzīvi, kas paliek uz šīs zemes vēl gadiem ilgi, un godā paliekošās atmiņas par zaudēto tuvinieku.

Ir dažādi faktori, kas jāapsver pirms pieminekļa iegādāšanas. Materiāls, krāsa, dizains, gravējums, pieminekļa izgatavotājs un plānotais budžets.

Pieminekļu izgatavotājs piemini.lv dalās ar pieredzi.

Kapu pieminekļus Latvijā galvenokārt izgatavo no granīta. Granīts ir viens no cietākajiem un pieejamākajiem akmeņiem ar plašu krāsu spektru par pieejamu cenu. Liela daļa no Latvijas laukakmeņiem arī klasificējas kā granīts, un tie ir atbilstoši pieminekļa izveidei. Galvenais iemesls granīta izvēlei ir tā noturība pret laika apstākļiem, kādi valda Latvijā. Ilgstošās lietavas, mitrums un sals neietekmē granītu. Turpretī marmors, par kuru interesējas daudzi cilvēki, nebūs īsti piemērots pieminekļa izveidei. Marmors arī ir skaits akmens ar košām krāsām, taču tam trūkst izturība un noturība pret laikapstākļiem. Latvijas klimatā tas ātri zaudēs savu sākotnējo skaistumu.

Pieminekļa krasas izvēle arī ir viens no faktoriem, kas jāņem vērā. Populārākie granīta materiāli pieminekļa izgatavošanai ir Zviedrijas un Somijas melnais granīts, Aurora – oranžīgi brūns granīts, Vanga – sarkans granīts, Kuru grey – pelēks granīts, Labradors – tumši pelēks granīts ar ziliem lāsumiem, Zilā pērle – zils granīts ar lāsumiem. No praktiskā viedokļa mazāk netīrumus redzēs uz raibākiem un krāsainiem pieminekļiem.

Melnais granīts būs visnepateicīgākais, jo uz tā būs redzami visi netīrumi, līdzīgi kā uz melnas automašīnas.

Pieminekļa dizains. Vienkāršākie pieminekļi ir izgatavoti no zāģētas granīta plāksnes ar izskaldītu formu. Šāds pieminekļa veids arī būs vislētākais. Zāģētas un pulētas formas pieminekļi paver iespējas dažādām interesantām dizaina iespējām. Šāda tipa pieminekļu dizains tiek saskaņots iepriekš ar klientu. Klientam vēlamais pieminekļa izmērs un forma tiek izgriezta ar CNC granīta griežšanas iekārtu. Vesels, neapstrādāts laukakmens kā formas dizains, ko nav veidojis cilvēks, bet daba. Šāds piemineklis būs unikāls, divu vienādu nebūs. Laukakmeņiem būs arī lielāks neatkārtojams krāsu spektrs, kas būs daudz ierobežotākā daudzumā, salīdzinot ar populārākajiem importētajiem granītiem. Ar pieminekļiem no veseliem laukakmeņiem jārēķinās ar augstākām loģistikas un montāžas izmaksām. Lai gan pats akmens karjerā izmaksātu lētāk, tā iegūšana, transportēšana, kraušana un montāža būs daudz sarežģītāka par zāģēto granītu.

Gravējums kapu piemineklī būtībā viens no svarīgākajiem elementiem, jo tieši tas saturēs informāciju par aizgājēju gadiem ilgi. Ja gravējums nav veikts kvalitatīvi, tad ar laiku var būt problēmas ar tā redzamību. Pirms veicat pieminekļa pasūtījumu pie kāda no izgatavotājiem, pajautājiet gravējuma paraugu un pārbaudiet tā dziļumu.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.