Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Kā pareizi uzglabāt dēļus: praktiski padomi

Dēļi ir svarīgs materiāls gan celtniecībā, gan mēbeļu izgatavošanā. Lai tie saglabātu savas īpašības un ilgmūžību, ir būtiski tos pareizi uzglabāt. Nepareiza uzglabāšana var izraisīt deformāciju, plaisāšanu un pat pelējuma veidošanos. Pareiza uzglabāšana ne tikai saglabā materiāla kvalitāti, bet arī palīdz izvairīties no nevajadzīgiem izdevumiem, kas var rasties bojātas koksnes dēļ. Šajā rakstā apskatīsim dažus praktiskus padomus, kas palīdzēs saglabāt dēļus labā stāvoklī.

Mitruma kontrole un ventilācija

Dēļus jāuzglabā sausā, vēdināmā vietā. Mitrums ir koksnes lielākais ienaidnieks, jo tas var izraisīt deformāciju un sabojāt koksnes struktūru. Ja uzglabāšana notiek ārpus telpām, ir svarīgi dēļus nosegst ar brezentu vai citu ūdensizturīgu materiālu, bet neaizmirstot par gaisa cirkulāciju, lai nepieļautu kondensāta veidošanos. Tāpat dēļi jāuzglabā uz paceltas platformas, lai tie nesaskartos ar zemi. Papildu piesardzība jāievēro lietainā vai ļoti mitrā klimatā, kur mitruma līmenis gaisā ir augstāks. Koksne ir jāaizsargā pret ilgstošu saskari ar mitrumu, jo tas var izraisīt pūšanu un sēnīšu augšanu.

Dēļu izvietošana un liekšanās novēršana

Lai izvairītos no deformācijām un liekšanās, dēļi jāuzglabā horizontāli un jāizvieto vienmērīgi uz balstiem. Šie balsti jānovieto aptuveni ik pēc 40–50 cm, nodrošinot, ka visi dēļi tiek vienmērīgi balstīti. Uzglabājot dēļus vertikāli, svarīgi nodrošināt, ka tie ir cieši salikti kopā, lai novērstu nevēlamu liekšanos. Dēļu pareiza izvietošana ir īpaši svarīga ilgstošai uzglabāšanai, jo nevienmērīgs svara sadalījums var novest pie neatgriezeniskām deformācijām. Ieteicams arī dēļus savstarpēji sadalīt ar plānām starplikām, lai nodrošinātu vienmērīgu spiediena izkliedi.

Regulāra stāvokļa pārbaude un rotācija

Ilgstošas uzglabāšanas laikā dēļiem jāpievērš pastiprināta uzmanība. Ir ieteicams regulāri pārbaudīt to stāvokli, lai laicīgi pamanītu mitruma vai kaitēkļu radītos bojājumus. Ja dēļi tiek izmantoti ilgākā laika periodā, to apakšējās rindas jāmaina ar augšējām, lai izvairītos no nosēdumiem un nevienmērīga svara sadalījuma. Regulāra rotācija palīdz nodrošināt vienmērīgu materiāla izžūšanu un aerāciju.

Pareiza dēļu uzglabāšana ir būtisks solis, lai saglabātu to kvalitāti un funkcionalitāti. Sekojot šiem vienkāršajiem, bet efektīvajiem padomiem, jūs varēsiet nodrošināt, ka jūsu dēļi paliek neskarti un gatavi izmantošanai jebkurā brīdī. Ilgtermiņā tas ļaus izvairīties no liekiem remontiem vai jaunu materiālu iegādes, tādējādi ietaupot laiku un resursus.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.