Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Kad un kā pareizi apgriezt zarus kokiem un krūmiem?

Koku un krūmu apgriešana ir svarīgs darbs, lai saglabātu dārza estētiku un nodrošinātu pareizu augu augšanu. Tomēr nereti tiek pieļautas kļūdas, apgriežot zarus nepareizi vai nepiemērotā laikā. Šajā rakstā ir apkopota informācija par to, kad un kā tas ir jādara.

Kāpēc ir svarīgi pareizi apgriezt zarus?

Augu veselība
Pareiza apgriešana veicina labvēlīgu augšanu, novēršot zaru lūšanu un sekmējot jaunu dzinumu veidošanos. Tas ir īpaši svarīgi vecākiem kokiem un krūmiem, kuriem nepieciešama papildu aprūpe, lai saglabātu savu veselību.

Estētika
Labākais laiks apgriešanai ir ziemas periods, kad koki un krūmi ir miera stāvoklī. Tādējādi, veicot apgriešanu šajā laikā, var panākt labākus rezultātus un saglabāt dārza vizuālo pievilcību. Turklāt pareizi apgrieztie koki un krūmi var veidot skaistus un simetriskus dzīvžogus, kas papildina dārza dizainu.

Kad veikt zaru apgriešanu?

Ziemas periods
Ziemas periods ir ideāls laiks, lai veiktu zaru apgriešanu. Parasti janvārī un februārī koki un krūmi ir miera stāvoklī un tiem nav saplēstu lapu. Šajā laikā ir vieglāk noteikt nepieciešamo apgriešanas apjomu un formu, un augiem ir labāka iespēja atveseļoties pirms jaunās augšanas sezonas.

Vasaras beigas
Ja ziemas periods ir nokavēts vai koks ir īpaši augsts, apgriešanu var veikt arī vasaras beigās. Tomēr ir jābūt uzmanīgiem, lai nepieļautu pārāk lielu apgriešanas apjomu, jo tas var ievērojami ietekmēt auga veselību.

Kā pareizi apgriezt zarus?

Atbilstoši darbarīki
Lai zaru apgriešana izdotos, ir svarīgi izmantot pareizos darbarīkus. Dzīvžoga šķēres ir piemērotas mazu un vidēji lielu zaru apgriešanai, nodrošinot gludu un tīru griezumu. Tomēr gadījumā, ja ir nepieciešams nozāģēt lielākus zarus uz koka vainaga, tad piemērotāka būs jaudīgāka iekārta, piemēram, akumulatora ķēdes zāģis, kas ir vienkārši lietojams, tomēr ļoti efektīvs un praktisks.

Pareiza tehnika
Lai izvairītos no bojājumiem un veicinātu veselīgu augšanu, ir jāievēro pareiza apgriešanas tehnika. Katram augam var būt savas īpatnības, tāpēc ir svarīgi konsultēties ar profesionālu dārznieku vai izpētīt konkrētā auga prasības.

Uzmanība pret slimībām un kaitēkļiem
Veicot apgriešanu, ir svarīgi arī uzmanīgi pārbaudīt zarus, vai tajos nav iemetušies kaitēkļi vai slimības. Ja tiek konstatētas slimību vai kaitēkļu pazīmes, ir jāveic nepieciešamās darbības, lai novērstu to izplatīšanos uz citiem augiem dārzā.

Secinājumi
Apgriešana ir būtisks dārza kopšanas pasākums, kas veicina veselīgu augu attīstību un dārza estētisko pievilcību. Izvēloties pareizo laiku, rīkus un tehnisko apgriešanas veidu, Jūs varat nodrošināt augiem labvēlīgu augšanu un veidot skaistu un veselīgu dārza dizainu. Tādējādi, apgriešanai atvēlot laiku un uzmanību, Jūs varat saglabāt savu dārzu skaistu un dzīvīgu visas sezonas garumā.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.