Latvijā dati par satiksmes negadījumiem ir visai traģiski – 2022.gadā Latvijas apdrošinātājiem kopumā pieteikti 33230 satiksmes negadījumi.
CSDD dati liecina, ka 2022. gadā ceļu satiksmē smagi ievainoti 428 cilvēki, savukārt gājuši bojā 113 cilvēki, kamēr ES vidējais līmenis bija 46 bojā gājušie uz miljonu iedzīvotāju.
Lai uzlabotu satiksmes drošību, svarīgi izprast iemeslus, kādēļ notiek satiksmes negadījumi.
Diemžēl Latvijā bieži vien ceļu negadījumu iemesli netiek noskaidroti, ja vien tas nav nepieciešams izmeklēšanas vajadzībām, vainīgā noskaidrošanai, turklāt daudzos gadījumos likumsargiem tie nav skaidri saprotami.
Tomēr ir pāris avāriju iemeslu, kas nepārprotami ir topā jau vairākus gadus pēc kārtas – vairāk lasiet šī raksta turpinājumā!
4 biežākie auto avāriju iemesli Latvijā
- Neatbilstoša ātruma izvēle
Neatbilstoša ātruma izvēle (atļautā ātruma pārsniegšana) ir viens no visbiežāk pieļautajiem, ja pat ne visbiežāk pieļautais satiksmes noteikumu pārkāpums. Turklāt, tieši neatbilstoša ātruma izvēle ir biežākais cēlonis negadījumiem ar smagi cietušiem vai bojā gājušiem cilvēkiem.
Pārsniedzot ātrumu, autovadītājs kļūst pārgalvīgs un agresīvs, tādējādi radot haosu satiksmē.
2021.gadā veiktais satiksmes drošību ietekmējošo faktoru pētījums norāda, ka vairāk nekā puse Latvijas autovadītāju neievēro atļauto ātrumu. Pilsētvidē atļauto braukšanas ātrumu neievēro 58,6% valsts autovadītāju un vidējais ātrums ir 58km/h. Savukārt ārpus pilsētas atļauto braukšanas ātrumu neievēro 71% valsts autovadītāju un vidējais ātrums ir 106 km/h.
Cīnoties ar ātruma pārkāpējiem, Latvijā CSDD kopā ar Valsts policijas pārstāvjiem un dažādiem citiem partneriem regulāri rīko kampaņas, kas skaidro neatbilstoši izvēlēta ātruma sekas. Tāpat ir auguši sodi par ātruma pārsniegšanu, t.sk. atsevišķos scenārijos draud autovadītāja apliecības atņemšana uz noteiku laiku.
- Nepārliecināšanās par ceļu satiksmes drošību (neuzmanība)
Bieži vien autovadītāji, kad atrodas pie stūres, mēdz nodarboties ar dažādām papildu lietām, piemēram, atbildēt uz zvaniem vai īsziņām, sērfot sociālajos tīklos, ēst un dzert, klausīties mūziku, runāt ar pasažieriem u.c. Varētu likties, ka tas viss prasa vien mazu mirkli un nekādi neietekmē braukšanu, taču patiesībā smaga satiksmes negadījuma izraisīšanai pietiek vien ar pāris sekundēm autovadītāja neuzmanības.
Jāatceras, ka autovadītāji uz ceļa nav vieni, līdz ar to braukšanas laikā jārēķinās vēl ar citiem satiksmes dalībniekiem – īpaši bīstamas šīs papildu darbības ir braukšanai nelabvēlīgos apstākļos, galvenokārt lietū, kad visi satiksmes dalībnieki cenšas pēc iespējas ātrāk nonākt galamērķī, kur patverties, tādējādi radot neparedzamas situācijas, kurās nepieciešama tūlītēja apkārtējo reakcija.
Savukārt, ja autovadītājs tieši tajā mirklī ir novērsis skatienu no ceļa virsmas, tas nozīmē, ka viņš, visticamāk, nepaspēs noreaģēt un atbilstoši rīkoties. Valsts policijas pārstāvji gana bieži soda autovadītājus, kas braukšanas laikā izmantojuši telefonu.
Šajā sakarā vērtīgi piebilst, ka visiem autovadītājiem būtu jāpārzina gan rakstītos, gan nerakstītos satiksmes noteikumus.
Par laimi, Latvijā šīs zināšanas ir diezgan augstā līmenī. Kļūdīties ir tikai cilvēcīgi, tomēr ikdienā, piedaloties ceļu satiksmē, nevajadzētu aizmirst pieklājības normas, jo ne pilnībā visu satiksmē regulē satiksmes noteikumi. Nerakstīto likumu ievērošana var ne tikai uzlabot satiksmes kultūru, bet, var būt vēl arī palīdzēt novērst kādu ceļu satiksmes negadījumu.
- Manevrēšanas noteikumu neievērošana
Autovadītāja piedalīšanās satiksmē sastāv no daudz un dažādu manevru veikšanas – pārkārtošanās, kustības uzsākšanas, apdzīšanas u.c.
Visbiežāk satiksmē sastopama neuzmanīga apdzīšana, kā arī pārkārtošanās, kas rezultējas frontālās sadursmēs bieži ar letālām sekām. Manevrēšanas noteikumu neievērošana galvenokārt notiek tādēļ, ka autovadītāji pie stūres pārvērtē savas autovadīšanas prasmes, taču šajā sakarā atkal vērtīgi atgādināt to, ka ceļu satiksmes drošības pakāpe atkarīga no visiem satiksmes dalībniekiem. Lai, atrodoties pie stūres, izvairītos no potenciāli bīstamām situācijām, pirms katra manevra veikšanas vajadzētu ņemt vērā citus satiksmes dalībnieku – izvairīties no straujiem, pārgalvīgiem manevriem, kurus citi satiksmes dalībnieki nevar paredzēt.
Atcerieties – ja manevrēšanas noteikumus neievērosiet Jūs, tos, izvairoties no negadījuma, visticamāk, nāksies pārkāpt arī apkārtējiem. Gala rezultātā tas var radīt smagas un pat letālas traumas.
- Pietiekamas distances neievērošana
Pietiekamas distances neievērošana braukšanas laikā jau daudz gadu pēc kārtas ir biežākais auto avāriju iemesls tieši apdzīvotās vietās – avārijas gadījumā distances trūkums visbiežāk tiek skaidrots ar priekšā braucošā transportlīdzekļa pēkšņu un strauju bremzēšanu, kā arī pārāk lēnu braukšanu.
Tomēr iemesls teju vienmēr ir iesaistīto satiksmes dalībnieku pietiekamas distances neievērošana. Ikvienam autovadītājam vienmēr vajadzētu mēģināt ievērot distanci gan starp priekšā, gan starp aizmugurē braucošo transportlīdzekli – distancei vajadzētu būt aptuveni 2-3m. Laikā, kad laikapstākļi ir nelabvēlīgi, distanci vajadzētu divkāršot vai pat trīskāršot, tā kā ievērojami palielinās bremzēšanas ceļa garums. Pietiekama distance nodrošina, ka autovadītājam ir laiks, lai vajadzības gadījumā atbilstoši reaģētu. Distances jēdzienu regulē Ceļu satiksmes noteikumu 9. pants, kurā skaidrots tas, kādās situācijās kādu distanci būtu jāievēro.
Auto avāriju iemesli var būt dažādi, taču, lai no avārijām spētu pēc iespējas izvairīties, jāņem vērā un jāatceras viens galvenais faktors – ceļu satiksmes noteikumi.
Tie ir vienlīdz svarīgi ikvienam satiksmes dalībniekam! Tikpat svarīgi, lai transportlīdzeklis, kas regulāri tiek lietots satiksmē, ir labā tehniskā kārtībā – tam visi šķidrumi ir atbilstošā līmenī, nekas negrab vai neklab, ir pietiekams auto riepu protektors, uzlādēts akumulators utt.
Papildu tam neaizmirstiet vēl apdrošināšanas polisi, kuru ātri un ērti varat iegādāties Octas.lv. Ja tomēr noticis negadījums un jāraksta saskaņotais paziņojums, atcerieties, ka tagad tas pieejams arī LTAB mobilajā lietotnē! Vēlam drošu un patīkamu ceļu!