Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Kaķu barība – kā to pareizi mainīt?

Jauna kaķu barība, kura tiek ieviesta dažiem kaķu aizbildņiem var radīt krampjus, it īpaši, ja viņu kaķēni ir izvēlīgi ēdāji. Tas galvenokārt ir saistīts ar kaķu nevēlēšanos pieņemt jaunu diētu vai, vēl ļaunāk, ar blakusparādībām, piemēram, caureju vai vemšanu, kas var rasties, ja kaķu barība tiek mainīta pārāk strauji. Tomēr, ja runa ir par kaķu nepatiku, pieķeršanās vienam ēdiena aromātam attīstās jau kaķēniem, tāpēc ir ļoti svarīgi nodrošināt dažādus ēdienus, kas pielāgoti individuālam mājdzīvniekam. Ja tā nebūs, kaķa diētas maiņa vēlākos gados var prasīt lielāku pacietību. Labs zoo veikals noteikti nodrošinās pietiekamu izvēli jebkuram aprūpētājam.

Ko darīt, lai kaķu barība, tiek mainīta patīkama veidā un salīdzinoši vienkārša? Mēs sniedzam jums aktuālāko informāciju par to, kā tiek mainīta Kaķu barība.

Kaķu barības maiņa
Jauna kaķu barība, kas tiek  ieviesta, var būt saistīta ar veselības vajadzībām vai arī to var diktēt vēlme uzlabot jūsu mīluļa uzturu, t. i., arī diētas maiņa, piemēram, pāreja no sausās barības uz mitro barību vai no nekvalitatīvas barības uz daudzgaļas un veselīgu barību.

Nepiemērota kaķu barība var negatīvi ietekmēt visa kaķa organisma darbību un vēlāk izraisīt hroniskas slimības, piemēram, gastrītu vai citas kuņģa un zarnu trakta slimības. Eksperti iesaka galu galā pāriet uz kaķa barošanu ar mitru barību vai, ja aprūpētājam nav šādas iespējas, uz labu sauso barību bez graudaugiem vai ar minimālu to daudzumu. Zoo veikals ir vieta, kur  ir pieejams plašs barības bez graudiem klāsts.

Tomēr jāņem vērā, ka, tāpat kā ir labi parādīt kaķim jauna ēdiena garšu un iepazīstināt viņu ar to, nav labi to darīt pārāk bieži! Kaķi ir dzīvnieki, kas ēd diezgan nemainīga veida barību, tiem nav vajadzības vai pielāgošanās pastāvīgām pārmaiņām. Ieviešot jaunu barību jūsu kaķim, jāvadās pēc situācijām:

 • vēlme nodrošināt kaķim labāku un veselīgāku uzturu, t. i., dot kaķim labu barību.
 • nepieciešamība mainīt kaķa diētu alerģiju, slimību vai saslimšanas dēļ.
 • pāreja no sausās uz mitro barību
   
  Vai ir iespējams savu kaķi pāriet uz mitru barību?
  Protams, ka varat! Turklāt jums vajadzētu. Mitrā Kaķu barība ir daudz veselīgāka un labvēlīgāka jūsu kaķim nekā sausā barība. Tas ir saistīts ar mitrā barībā esošo lielo mitruma saturu, tās zemāko pārstrādes pakāpi un to, ka tā lielākoties satur vairāk gaļas un mazāk vai vispār nesatur graudaugus. Šāda barība neapgrūtina gremošanas traktu, un kaķi to labāk sagremo un asimilē. Barojot kaķi ar barību, kas satur lielu daudzumu gaļas un mitru barību, tas pozitīvi ietekmē kaķa stāvokli, apmatojuma stāvokli, enerģiju un labsajūtu. Sākuma pārtikas veids, kas jāpārslēdz, ietekmē paša procesa ilgumu un tā norisi.

  Vai ir iespējams, lai kaķu barība būtu mitra nevis sausa?
  Protams, ka varat! Turklāt jums vajadzētu. Mitrā kaķu barība ir daudz veselīgāka un labvēlīgāka jūsu kaķim nekā sausā barība. Tas ir saistīts ar mitrā barībā esošo lielo mitruma saturu, tās zemāko pārstrādes pakāpi un to, ka tā lielākoties satur vairāk gaļas un mazāk vai vispār nesatur graudaugus. Šāda barība neapgrūtina gremošanas traktu, un kaķi to labāk sagremo un asimilē. Barojot kaķi ar barību, kas satur lielu daudzumu gaļas un mitru barību, tas pozitīvi ietekmē kaķa stāvokli, apmatojuma stāvokli, enerģiju un labsajūtu. Sākuma pārtikas veids, kas jāpārslēdz, ietekmē paša procesa ilgumu un tā norisi. 

Ko darīt, lai kaķu barība tiktu mainīta pareizi?
Svarīgākais noteikums ir pakāpeniski mainīt kaķa uzturu. Katram pārtikas produktam ir nedaudz atšķirīgas īpašības, tāpēc tas tiek sagremots atšķirīgi un atšķirīgā laikā. Lai kaķa organisms reaģētu uz pārmaiņām, kaķu barība jāievieš maigi. Pārejot no sausās barības uz mitro, šāda pāreja parasti ilgst vienu līdz divas nedēļas. Pāreja no viena un tā paša veida pārtikas uz cita zīmola vai garšas ēdienu ilgst trīs līdz septiņas dienas.
 
Lai redzētu, kā jaunā kaķu barība iedarbojas uz konkrēto kaķi, tā jābaro vismaz mēnesi. Ja kaķa alerģijas dēļ mainās viņa uzturs, ir nepieciešams uzturēt viena veida barību līdz aptuveni 10 nedēļām.

Viena un tā paša veida pārtikas produkta zīmola vai garšas maiņa
Tā noteikti ir vieglāka pāreja, ko arī kaķi samērā labi panes. Jau esoša kaķu barība tiks  sajaukta ar jauno barību, jaunā un vecā barības daudzuma attiecība ir aptuveni 10:90. Katru nākamo dienu palieliniet jaunā barības daudzuma daudzumu maisījumā. Lielākos simptomus kaķa gremošanas sistēmā var pamanīt tikai 2.-3. dienā pēc jaunās barības ieviešanas. Ja jūsu kaķis šajā laikā joprojām labi reaģē uz pāreju, varat viegli palielināt pievienotās kaķu barības daudzumu.

Kaķu barība – pāreja no sausās barības uz mitro
Šajā gadījumā ēdiena maiņa parasti prasa no aprūpētāja lielāku pacietību. Sausajai barībai lielākoties ir pievienoti graudaugi, pildvielas un aromatizētāji, kas kaķim var izraisīt atkarību. Tas izraisa to, ka mitrā barība pirmos mirkļus kaķim kļūst mazāk izteikta, garšīga un nepievilcīga. Pārejot no sausās uz mitro barību, parasti ir nepieciešams izmantot aromatizētājus, par kuriem mēs rakstīsim tālāk. Arī šeit ir svarīgi jauno barību ieviest lēnākā tempā un vairāk novērot savu mīluli. Pirmajās dienās var rasties vēdera uzpūšanās, caureja un diskomforts kaķa vēderā.
 
Šāda pāreja vislabāk notiek divos posmos. Pirmā ir esošās sausās barības maiņa uz sauso barību, bet bez graudaugiem, ar pēc iespējas lielāku gaļas saturu – šī pāreja tiek veikta saskaņā ar iepriekšējā punktā minētajām vadlīnijām. Šādu pārtiku ieteicams sajaukt ar nedaudz ūdens, lai to mīkstinātu. Nākamais posms ir ierobežojošāks. Sausā kaķu barība ir jāiznes no mājas, lai kaķis to nevarētu sajust. Mēs jums apliecinām – kaķi sajutīs sauso barību pat no slēgta skapja, un tad viņi nemēģinās mitro barību! Pēc tam dodiet kaķiem mitru barību ar augstu smaržas intensitāti. Šeit labi derēs ēdieni ar pietiekami daudz želejas vai mērces. Kad kaķis ir pieņēmis mitro barību, var ieviest augstas kvalitātes mitro barību ar augstu tauku saturu – saskaņā ar iepriekš aprakstīto pāreju viena veida kaķu barībā.

Kaķis nevēlas ēst jauno barību?
Patiesībā tas nav pārsteidzoši. Kaķiem ir raksturīgi nevēlēties izmēģināt jaunu ēdienu, tas ir viņu veids, kā izvairīties no saindēšanās. Ja kaķēns no mazotnes nav pieredzējis, ka kaķu barība tiek mainīta,, pieaugušiem kaķiem šī nepatika pret degustāciju var būt vēl lielāka. Tad atcerieties, ka tā nav ļaunprātīga kaķa uzvedība, bet ka kaķim patiesībā ir problēma ar izlaušanos cauri. 
 
Taču esiet droši, ka ir iespējams palīdzēt kaķim pārvarēt šo posmu. Jauna kaķu barība, ko piedāva mūsu zoo veikals, var tikt papildināta ar garšām, izmantojot:

 • pievienojot lašu eļļu vai citu kaķim vēlamo zivju eļļu.
 • pārkaisa spirulīnu pār bļodu ar jauno ēdienu.
 • kaķu barībai pievieno nedaudz ūdens
 • kaķu barību pārkaisa ar speciālām kaķu zupām, kas pieejamas zooveikalā.
 • mitrajai kaķu barībai virsū pārkaisa rīvētu sauso kaķu barību.
  Visus šos produktus var iegādāties zooveikalā.
   
  Katru reizi, kad kaķis izmēģina jaunu ēdienu, apbalvojiet to, noglaudot vai uzslavējot vārdiski.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.