Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Kāpt uz ledus ir bīstami! Kocēnu novadā izglābts cilvēks

Foto – Pixabay

Laikā, kad uz ūdenstilpēm veidojas ledus kārta, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina būt piesardzīgiem! Neraugoties uz sniega segu, ledus joprojām ir plāns, tādēļ atrasties uz ūdenstilpju ledus ir bīstami!

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ik gadu ziemā vairāk nekā desmit cilvēku ielūzt ledū un noslīkst. Trešdien saņemti kopumā trīs izsaukumi, kur ledū bija ielūzis cilvēks un dzīvnieki – Kocēnu novadā līdzcilvēki bija palīdzējuši izkļūt no ūdens vienam cilvēkam, savukārt Gulbenes un Smiltenes novadā uz ūdenstilpēm ledū bija ielūzuši suņi, portālu “ReKurZeme” informē VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas pārstāve Agrita Vītola.

Jāatceras, ka ledus kārta uz ūdenstilpēm neveidojas vienmērīgi. Tā ir biezāka pie krastiem, bet ūdenstilpes vidū var būt plāna, tomēr cilvēkiem nereti veidojas maldīgs priekšstats, ka ledus ir izturīgs.

Ko darīt, ja tomēr esi ielūzis ledū:
• saglabā mieru!
• turi galvu virs ūdens – var galvu mazliet atmest atpakaļ;
• nevajag haotiski kustēties, zaudējot spēkus. Tā vietā vienmērīgi kustini kājas, it kā griežot velosipēda pedāļus;
• elpo pēc iespējas lēnāk un dziļāk;
• ja iespējams, sauc palīgā;
• ja soma vai smags mētelis velk uz leju, mēģini no tiem atbrīvoties;
• pagriezies ar seju uz to pusi, no kuras atnāci un noliec rokas uz ledus. Izstiept rokas pēc iespējas tālāk;
• mēģini uzgulties uz ledus malas ar krūtīm un izstumt sevi no ūdens;
• izkļūstot no ūdens, nevajag uzreiz celties kājās! Labāk ritināties prom no bīstamās vietas vai rāpot uz krastu pa to pašu ceļu, pa kuru atnāci;
• tiekot krastā, neapstājies, bet turpini kustību un pēc iespējas ātrāk doties uz tuvāko silto vietu!
Lai sekmīgi izkļūtu no ledus, makšķerniekiem ieteicams ņemt līdzi dažādus palīglīdzekļus – ledus irbuļus vai āķus, ar kuru palīdzību var ieķerties ledū un tādējādi izvilkt sevi ārā. Labs risinājums ir pilns makšķerēšanas tērps, kuram ir peldfunkcija vai glābšanas veste, kas ļaus pēc ielūšanas ledū peldēt pa ūdens virsu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ko darīt, ja Jūs redzat, ka cilvēks ir ielūzis:
• jāzvana 112! Jānosauc dispečeram adrese vai jāizskaidro, kā nokļūt līdz notikuma vietai. Jāatbild uz visiem dispečera jautājumiem;
• lai palīdzētu, ielūzušajam jātuvojas rāpus vai guļus. Netuvojoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no 2 – 5 metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka vienam no otra jāatrodas 2 – 3 metru attālumā;
• izvelkot cietušo uz ledus vai pašam izkļūstot uz ledus, rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam.

VUGD aicina iedzīvotājus būt līdzatbildīgiem, neriskēt ar savu veselību un dzīvību, kā arī nepaiet vienaldzīgi garām, ja redzat, ka bērni vai jaunieši slidinās pa nedrošo ledu – brīdiniet viņus par bīstamību. Savukārt, ja pamanāt, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta vai arī, ja cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties zvaniet 112!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.