
No trešdienas Lielās talkas vietu reģistrācijas kartē var reģistrēt talkas vietas, aģentūru LETA informēja akcijas pārstāve Aiva Rozenberga.
Trešdien Lielās talkas mēneša ieskandināšanas pasākumā Mežaparka Kokaru zālē ar Ministru prezidentes Evikas Siliņas (JV), bijušās Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas, klimata un enerģētikas ministra Kaspara Meļņa (ZZS), Lielās talkas atbalstītāju un labas gribas vēstnieku iedvesmas vārdiem oficiāli atklāts gatavošanās mēnesis Lielajai talkai un talkas vietu reģistrācija.
No šodienas ikviens var izvēlēties savu talkas veidu, atrast savu talkas vietu un piereģistrēt to interneta adresē “https://talkas.lv/liela-talka/pieteikt-talku/”. Kopā ar ģimeni, kolēģiem, draugiem var izvēlēties kādu no dažādiem talku veidiem, kurā piedalīties, piemēram, atkritumu savākšana, koku vai košumkrūmu stādīšana un puķu dobju veidošana, ūdenstilpņu tīrīšana un ainavu labiekārtošana, pagalmu talkas, digitālās vai kultūras talkas.
Organizatori aicina talkas vietas reģistrēt arī tos, kas vēlas individuāli piedalīties talkā.
Uzrunājot klātesošos, Ministru prezidente Siliņa sacīja, ka Latvija ir ne tikai viena no zaļākajām Eiropas valstīm, bet arī viena no sakoptākajām. Tīra vide ir apliecinājums cilvēku attieksmei un mīlestībai pret savu zemi. Tāpat arī iesakņojusies ikgadējā talkošanas tradīcija Latvijā vieno cilvēkus ne tikai savas zemes sakopšanai, bet arī stiprina kopā būšanas sajūtu un rūpes par savu valsti.
Šī gada Lielās talkas “kods” ir “Esam daba! Esam kopā! Esam Latvija!”. Bijusī Valsts prezidente Vīķe-Freiberga uzsvēra kopīga mērķa nozīmi nācijas attīstībā. Klimata un enerģētikas ministrs Melnis pauda cerību, ka Latvijā cilvēki iemācīsies saudzīgāk patērēt, labāk pārstrādāt un visu lieko uzreiz aizgādās līdz atkritumu konteineram, padarot Latvijas zemi, pļavas, pludmales un mežus brīvus no atkritumiem. Savukārt Lielā talka no zemes tīrīšanas talkas pilnībā pārtaptu par kopā sanākšanas talku, kurā uzlabot infrastruktūru, vides pieejamību.
Lielās talkas organizatore Vita Jaunzeme aicināja ikvienu iet dabā un sadzirdēt tās vajadzības. Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis pateicās pašvaldību talkas koordinatoriem un komunikāciju speciālistiem, kuri veic nozīmīgu darbu, lai cilvēki talkās attīrītu vietas, labiekārtotu apkārtējo vidi, kā arī rīkotu pagrabu talkas, rūpējoties par drošību.
Pasākumā tika izziņoti Lielās talkas labas gribas vēstnieki – pianists Vestards Šimkus un Īrijas vēstniece Latvijā Īmera Frīla, kura jau vairākus gadus palīdz koordinēt ārvalstu diplomātus dalībai Lielajā talka un Pasaules talkā.
Dziesmu svētku biedrības valdes priekšsēdētājs Ints Teterovskis aicināja Dziesmu svētku kustības dalībniekus iesaistīties talkās un arī pie reizes veikt “plaušu tīrīšanu”, dziedot dabā un nosvinot labi padarītu darbu ar dziesmu.
Viens no jaunievedumiem Lielajā talkā ir digitālā talka. VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centra” (LVRTC) korporatīvās komunikācijas vadītāja Vineta Sprugaine skaidroja, ka, pieaugot datu apjomam pasaulē, kuru glabāšanai nepieciešami apjomīgi datu centri un iespaidīgs enerģijas patēriņš, LVRTC pērn noslēdza sadarbības līgumu ar Lielo talku. Gada laikā LVRTC aktualizējuši digitālo atkritumu mazināšanas nepieciešamību dažādās auditorijās, aicinot iestādes un organizācijas izvērtēt savus digitālos paradumus un arī apzināt, kas būtu maināms ikdienas rīcībās.
Kristīna Sprūdža šodien talkas koordinatorus iepazīstināja ar to, kā pēc iespējas veiksmīgāk attīstīt savstarpējās komunikācijas prasmes talkās.
Viens no šī gada Lielās Talkas mērķiem ir kopā ar pašvaldībām un plašāku sabiedrību radīt pieteikumu par talku tradīcijas iesniegšanu Latvijas nemateriālās kultūras mantojuma sarakstam. Lielās talkas organizatori atgādina, ka ikvienam ir iespēja pieteikt savu talkas stāstu “www.talkas.lv” sadaļā “Dalies ar savu talkas stāstu!”, kas tiks pievienots oficiālajam pieteikumam.
Reklāma