Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Ko darīt ar aizaugušu lauksaimniecības zemi? Iesaka Lauku īpašumu konsultāciju centra “Zīles” eksperti

Lai arī lauksaimniecības zemju īpašniekiem ir pienākums apsaimniekot savā īpašumā esošās zemes, kas tiek noteikts ar Lauksaimniecības un lauku attīstības likumu, nereti šāda veida īpašumi netiek izmantoti lauksaimnieciskajā ražošanā, zemēm aizaugot ar kokiem un krūmiem, kas nesniedz nekādu ieguvumu vai pat rada zaudējumus īpašuma saimniekam. Arī zeme, kas nav aizaugusi ar kokiem un kas netiek apsaimniekota, zemes īpašniekiem var kļūt par slogu. Lai no apgrūtinājuma zeme kļūtu par peļņu nesošu aktīvu, var izmantot vairākas iespējas peļņas gūšanai, vēršoties pie nozares speciālistiem – Lauku īpašumu konsultāciju centra “Zīles” ekspertiem, kuri piedāvā plašu mežsaimniecības pakalpojumu klāstu. Kādas ir zemes īpašnieka iespējas pelnīt no savas lauksaimniecības ražošanā neizmantotās zemes?

Lauksaimniecības zemes apmežošana un CO2 kompensācijas
Lauku īpašumu konsultāciju centrs “Zīles” piedāvā iespēju sākt pelnīt no savas lauksaimniecībā neizmantojamās zemes. Ja īpašums ir aizaudzis ar kokiem un krūmiem, ir iespējams mainīt zemes lietošanas mērķi un apsaimniekot zemi kā mežaudzi, transformējot zemi par meža zemi, vai reģistrējot kā plantāciju mežu. Arī gadījumos, kad zeme nav aizaugusi ar kokiem, to var apmežot jeb ieaudzēt mežaudzi vai plantāciju mežu. Ko tas dod zemes īpašniekam?

CO2 kredīti
Latvijā ir daudz aizaugušu un lauksaimnieciskajā ražošanā neizmantojamu zemes īpašumu, kas bieži vien kalpo par sava veida apgrūtinājumu zemju īpašniekiem. Lai sāktu izmantot šādu īpašumu potenciālu un gūtu papildu ienākumus no sava īpašuma, saimniekiem ir unikāla iespēja pelnīt no CO2 kredītiem, veicot šāda veida zemju verifikāciju.

Lauku īpašumu konsultāciju centrs “Zīles” nodrošina visus nepieciešamos pakalpojumus CO2 kredītu iegūšanai un verifikācijai. Kā tas notiek? Īpašuma saimniekam ir jāiesūta informācija par savu īpašumu, tad “Zīles” eksperti izvērtēs iespējas ģenerēt CO2 kredītus, sagatavojot piedāvājumu un aprēķinus. Ja piedāvājums ir saistošs, tiek noslēgts sadarbības līgums, veiktas vajadzīgās zemes apsaimniekošanas darbības ienākumu saņemšanai no CO2 kredītu pārdošanas un veikts verifikācijas process. Sadarbības līguma ietvaros katru gadu īpašuma saimnieks saņem kompensācijas maksu par pārdotajiem oglekļa kredītiem.

Konsultācijas un speciālistu pieredze
Lai pārdotu oglekļu kredītus, savs īpašums ir jāsakārto un jāveic apmežošana, kā arī jāveic sertifikācija kompensāciju saņemšanai. Šīs darbības pieprasa augsti kvalificētu un zinošu ekspertu piesaisti, kuri organizē visas dokumentācijas sakārtošanu, īpašuma apskati un novērtējumu, augsnes sagatavošanu koku stādīšanai, pašu apmežošanas procesu, kā arī visu juridisko un finanšu jautājumu organizēšanu.

Lauku īpašumu konsultāciju centrs “Zīles” sniedz konsultācijas un apmežošanas pakalpojumus, kas palīdz lauku zemju īpašniekiem pelnīt no sava īpašuma, kā arī piedāvā pakalpojumus tiem, kuri pērk mežu kā investīciju. Vēršoties pie “Zīles” ekspertiem, Jūs varēsiet uzzināt vairāk par iespējām izmantot savu aizaugušo lauksaimniecības zemi, kā arī uzzināt par meža zemes iegādi.

Darbības, kas jāveic pirms zemes apmežošanas
Apmežošana un meža apsaimniekošana ir unikāla iespēja īpašniekiem, kuru īpašumā ir aizaugušas un neizmantotas lauksaimniecības zemes, gūt no tām peļņu. Taču pirms zemes apmežošanas uzsākšanas ir jāveic dažādu apstākļu novērtējums kā augsnes un ūdens līmeņa novērtēšana, apkārtējā īpašuma un pašā īpašumā augošo koku sugu novērtējums. Šīs darbības ir jāveic, lai saprastu, kādas koku sugas labāk stādīt, kas ir viens no svarīgākajiem nosacījumiem, lai lauksaimniecības zemes apmežošana sniegtu pēc iespējas labākus rezultātus. Lauku īpašumu konsultāciju centrs “Zīles” sniedz profesionālas konsultācijas augsnes sagatavošanā, kā arī nodrošina šo pakalpojumu realizēšanu, lai ikviens aizaugušas lauksaimniecības zemes īpašnieks varētu iegūt no sava īpašuma vairāk.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.