Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Ko darīt pēc vidusskolas: Profesijas izvēle un karjera

Galvenā profesijas virziena izvēle var būt biedējošs uzdevums. Tā kā ir pieejamas tik daudz iespējas, var būt grūti izlemt par piemērotāko ceļu. Tomēr, izmantojot pareizo informāciju un pieeju, tu vari pieņemt apzinātu lēmumu, kas atbilst tavām interesēm, prasmēm un mērķiem. “Rīgas Menedžmenta koledža” www.mcollege.eu dalās pārdomās, kas var palīdzēt tev tikt uz pareizā karjeras ceļa.

Pirms sāc pētīt galvenos virzienus, ir svarīgi veltīt laiku, lai pārdomātu to, kas tevi patiesi aizrauj. Padomā par saviem hobijiem, interesēm un talantiem. Kādus priekšmetus tev patika vidusskolā mācīties? Kādas aktivitātes tev patīk brīvajā laikā? Tas var sniegt dažas norādes un virzienus uz to, kur tev būtu tālāk jādodas mācīties vai praktizēties.

Pēc tam izpēti dažādas specialitāte, kas atbilst tavām interesēm. Apskati katrai specialitātei nepieciešamo pieredzi, darbu veidus, kas nepieciešams pēc koledžas vai universitātes absolvēšanas. Nebaidies sazināties ar profesionāļiem interesējošajās jomās, lai uzdotu jautājumus un uzzinātu vairāk par ikdienas darbu. Ne velti ir tās saucamās “Ēnu dienas” vai “Karjeras dienas”, kad iespējams iejusties velamajā amatā. Aicinām šādas iespējas vienmēr izmantot.

Vēl viens svarīgs faktors ir peļņas potenciāls. Izpēti vidējo algu un darba perspektīvas dažādām jomām, lai iegūtu labāku priekšstatu par to, ko vari sagaidīt finansiāli.

Padomā par saviem ilgtermiņa mērķiem. Piemēram, kur tu redzi sevi pēc 5, 10 vai 20 gadiem. Vai izvēlētais specialitāte un karjera ļaus tev sasniegt šos mērķus?

Svarīgi atcerēties, ka tava specialitāte nenosaka visu karjeras ceļu. Daudzi cilvēki strādā jomās, kas nav tieši saistītas ar viņu specialitāti, tāpēc nedomā, ka ir jāierobežo sevi mācību procesā un darba tirgū.

Visbeidzot, nebaidies mainīt savas domas. Laika gaitā intereses un mērķi var mainīties, tāpēc tas ir normālio mainīt specialitāti vai pamēģināt jaunus ceļus un iespējas. Saglabā atvērtu prātu un esi gatavs izpētīt jaunus horizontus.

Noslēgumā jāsaka, ka specialitāte un karjeras izvēle var būt sarežģīts uzdevums, taču, veicot pašrefleksiju, izpēti un apzināt mērķus, vari pieņemt lēmumu, kas atbilst interesēm, prasmēm un vēlmēm.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.