Aukstajā sezonā par veselību jārūpējas īpaši, lai izvairītos no vīrusu infekcijām un saaukstēšanās. Svarīgākie soļi ir veselīgs dzīvesveids, līdzsvarots uzturs, pietiekama fiziskā aktivitāte un miega režīms.
Ziemā var būt nepieciešami papildu vitamīni un minerālvielas, lai papildinātu uzturvielas, kas var pietrūkt saules gaismas, sezonas dārzeņu trūkuma un citu faktoru dēļ. Galvenos uztura bagātinātājus, kas bieži tiek ieteikti ziemas mēnešos, plašā izvēlē piedāvā interneta aptieka.
Kāds labums no katra produkta
D vitamīns
Ziemā, īpaši mūsu platuma grādos, samazinās saules gaismas daudzums, un organisms nevar pietiekami sintezēt D vitamīnu. Tas ir svarīgs kaulu veselībai, imunitātei un garastāvokļa regulēšanai.
Uztura bagātinātāji ar D3 vitamīnu ir visefektīvākie, jo tas ir tāds pats, kādu organisms sintezē no saules.
C vitamīns
Palīdz stiprināt imunitāti un aizsargā šūnas no oksidatīviem bojājumiem. Tas arī atbalsta ātrāku atveseļošanos no saaukstēšanās vai gripas.
Dabīgi C vitamīnu var iegūt no citrusaugļiem, bet uztura bagātinātāji ir labs papildinājums, ja uzturā ir maz svaigu augļu un dārzeņu.
Omega-3 taukskābes
Uzlabo smadzeņu darbību, garastāvokli un sirds veselību. Omega-3 arī palīdz mazināt iekaisumu un stiprina imunitāti.
Zivju eļļa vai aļģu eļļa ir lieliski uztura bagātinātāji īpaši, ja uzturā ir maz trekno zivju.
Cinks
Cinks ir svarīgs imūnsistēmas stiprināšanai un palīdz ātrāk atveseļoties no infekcijām, piemēram, saaukstēšanās.
Var lietot cinka tabletes vai pastilas, īpaši slimības sākumā.
Magnijs
Magnijs palīdz mazināt stresu, veicina muskuļu atslābināšanos un uzlabo miega kvalitāti, kas ziemā bieži pasliktinās.
Tabletes vai pulveri, kas šķīst ūdenī, var būt labs risinājums.
Probiotikas
Ziemā zarnu mikrofloru bieži ietekmē mazāk aktīvs dzīvesveids un smagāks uzturs. Probiotikas palīdz uzturēt labvēlīgo baktēriju līdzsvaru un stiprina imūnsistēmu.
Kapsulas vai pulveri, kas satur Lactobacillus vai Bifidobacterium sugas.
Multivitamīni
Ja uzturs ziemā ir nepilnvērtīgs, labs multivitamīnu komplekss var palīdzēt nodrošināt nepieciešamo uzturvielu minimumu, tostarp dzelzi, B grupas vitamīnus un A vitamīnu.
Papildu ieteikumi
Ehinācija un citas augu izcelsmes piedevas tiek uzskatītas par dabisku imūnsistēmas stiprinātāju, lai gan zinātniskie pierādījumi ir ierobežoti.
Melatonīns palīdz pielāgot miega ciklu, īpaši, ja ziemā izjūt nogurumu vai miega traucējumus.
Kolagēns vai hialuronskābe palīdz ādai, kas ziemā mēdz būt sausāka.
Pirms jebkuras uztura piedevas lietošanas ieteicams konsultēties ar ārstu vai uztura speciālistu, lai pārliecinātos, ka konkrētie uztura bagātinātāji ir piemēroti jūsu veselībai un uztura vajadzībām.
Ieteikumi veselīgam dzīvesveidam aukstajā sezonā
Lai mazinātu saslimšanas risku ziemā, speciālisti iesaka ievērot labu higiēnu, veselīgu dzīvesveidu un profilaktiskus pasākumus. Lūk, dažas stratēģijas, kas palīdzēs jums saglabāt veselību.
Stipriniet imūnsistēmu
- Līdzsvarota ēdienkarte. Uzturā iekļaujiet daudz augļu, dārzeņu, pilngraudu produktu un liesu olbaltumvielu. Ar C un D vitamīnu, cinku un antioksidantiem bagāti pārtikas produkti var stiprināt jūsu imūnsistēmu.
- Pietiekams šķidruma daudzums. Dzeriet daudz ūdens, lai uzturētu optimālu organisma darbību pat aukstā laikā.
• Pietiekams miegs. Imūnsistēmas veselības uzturēšanai naktī guliet septiņas līdz deviņas stundas kvalitatīvā miegā. - Fiziskas aktivitātes. Mērenas fiziskās aktivitātes uzlabo imūnsistēmas darbību un uzlabo asinsriti.
Ievērojiet higiēnas prasības
- Bieži mazgājiet rokas. Lietojiet ziepes un ūdeni vismaz 20 sekundes, īpaši pēc tam, kad esat sabiedriskās vietās, klepojat vai šķaudāt.
- Izvairieties pieskarties sejai. Minimizējiet kontaktu ar acīm, degunu un muti, lai samazinātu inficēšanās risku.
- Dezinficējiet bieži skartas virsmas:.Regulāri tīriet durvju rokturus, gaismas slēdžus un citus priekšmetus, kuriem bieži pieskarieties.
Atbilstoši ģērbieties
Valkājiet siltu, daudzslāņainu apģērbu, lai pasargātu no aukstuma. Apsedziet galvu, rokas un kājas, lai saglabātu siltumu un novērstu aukstuma iedarbību.
Vakcinējieties
- Gripas vakcīna: Ikgadēja vakcinācija pret gripu samazina risku saslimt ar gripu un tās komplikācijām.
- Citas vakcīnas: Atjauniniet citas ieteicamās vakcīnas, piemēram, COVID-19 papildvakcīnas.
Izvairieties no pārpildītām un slikti vēdinātām telpām
Ja iespējams, ierobežojiet uzturēšanos pārpildītās telpās saslimšanas sezonas maksimuma laikā. Nodrošiniet pienācīgu ventilāciju savās dzīves telpās.
Pārvaldiet stresu
Hronisks stress var nomākt imūnsistēmu. Praktizējiet relaksācijas tehnikas, piemēram, meditāciju, jogu vai dziļas elpošanas vingrinājumus.
Pievērsiet uzmanību vietējiem veselības aizsardzības ieteikumiem un veiciet piesardzības pasākumus, ja jūsu tuvumā izplatās gripa vai citas slimības. Ieviešot šos pasākumus savā ikdienas dzīve, varat ievērojami samazināt sezonālo slimību risku ziemas laikā!