Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Koks kā mājokļa celtniecības materiāls: kādas ir tā priekšrocības?

Koksne jau vēstures pirmsākumos ir bijusi viena no visvairāk izmantotajiem būvmateriāliem. Lai gan tērauda, betona vai dzelzs izmantošana ir devusi ievērojamu progresu būvniecībā, koks nekad nav zaudējis savu popularitāti. Faktiskais koka ēku skaits visā pasaulē var pārsteigt daudzus lasītājus. Vai zinājāt, ka tādas valstis kā Japāna, Skotija vai ASV ir koka būvniecības līderes? Patiešām, jaunu mājokļu būvniecības īpatsvars gan pilnībā, gan daļēji var pārsniegt 60% Japānā, 70% Skotijā un 85% ASV.

Kokmateriālu apstrādes uzņēmums “Krāso”, kas nodarbojas ar apdares dēļu un kokmateriālu apstrādi www.delukrasosana.lv atklās dažus faktorus, kas pozicionē koku kā optimālo 21. gadsimta būvmateriālu.

Par savu produktivitāti un ietekmi uz vidi
Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) datiem paredzams, ka nākamajos 30 gados pasaules iedzīvotāju skaits pieaugs par 25%, no 7,7 miljardiem cilvēku 2020. gadā līdz 9,7 miljardiem 2050. gadā. Tas nozīmē, ka palielināsies pieprasījums pēc resursiem, īpaši mājokļiem. Šajā ziņā Pasaules Banka lēš, ka līdz 2030. gadam mājokļu deficīts sasniegs 240 miljonus mājokļu vienību. Lai nodrošinātu globālu ilgtspējīgu attīstību, izšķiroša nozīme būs tam, kā valstis tiks galā ar šo deficītu.

Ir sešas nozares, kas līdz 2030. gadam varētu samazināt globālās emisijas vismaz uz pusi un būvniecība ir viena no tām. Māju ražošana ar zemu oglekļa materiāliem ir daļa no šīs problēmas risinājuma, un koks varētu būt viens no izmantotajiem variantiem.

Koka būvniecības ieguvumi videi
Celtniecībai ar koku ir vairākas vides priekšrocības:
● Tas ir vienīgais atjaunojamais un pārstrādājamais celtniecības materiāls. Ja mežs tiek apsaimniekots ilgtspējīgi, koki var būt atjaunojams resurss. Turklāt koksnes apstrādei ir nepieciešams arī mazāk enerģijas.
● Tas var absorbēt oglekli. Koksne uzkrāj lielu daudzumu CO2, un tās industrializācija rada zemākas siltumnīcefekta gāzu emisijas nekā citi materiāli. Piemēram, saražojot tonnu koksnes, rodas 33 kg neto emisiju, salīdzinot ar 264 kg cementa un 694 kg tērauda.
● Rada mazāk atkritumu. Koksnes izmantošana rada mazāk atkritumu un paātrina būvniecības procesu.
● Lielāka energoefektivitāte. Koksne veicina energoefektivitāti, pateicoties tā spējai vadīt siltumu, kas padara to par labāku izolatoru nekā citi materiāli. Faktiski tas ir 400 reizes labāks par tēraudu un 15 reizes labāks par betonu.

Kādus tehniskos ieguvumus koksne sniedz būvniecībā?
Papildus iepriekšminētajām priekšrocībām ir arī iemesli, kāpēc koks ir pirmšķirīgs celtniecības elements:
● Lieliska elastība un mazs svars. Tas ir optimāls materiāls, lai izturētu zemestrīces un samazinātu pamatu apjomu.
● Augsta izolācijas jauda. Tas spēj izolēt siltumu līdz sešām reizēm vairāk nekā ķieģelis, 15 reizes vairāk nekā betons un 400 reizes vairāk nekā tērauds.
● Ugunsizturība. Liela apjoma gabalos tai ir augsta ugunsizturība, un tam ir nepieciešams ilgāks laiks, lai sabruktu nekā tērauda konstrukcijām.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.