Latvijas junioru hokeja izlase pasaules čempionāta pirmajā mačā zaudē ASV

Patriks Bērziņš (pa kreisi) Latvijas U-2- izlases vārtos spēlē pret ASV. Foto: SCANPIX/Getty Images via AFP

Latvijas U-20 vīriešu hokeja izlase pirmdien Monktonā pasaules junioru čempionāta pirmajā spēlē ar rezultātu 2:5 (0:0, 2:2, 0:3) zaudēja vienaudžiem no ASV, kuri ir vieni no meistarsacīkšu favorītiem.

Latvijas izlases labā vārtus guva Anrī Ravinskis un Niks Feņenko, bet ar divām rezultatīvām piespēlēm atzīmējās Rainers Rullers. Valstsvienības vārtus sargāja Patriks Bērziņš, vēsta LETA.

ASV juniori pa Latvijas izlases vārtiem izpildīja gandrīz trīsreiz vairāk metienu (46:17), jo īpaši latviešus nomētājot otrajā un trešajā periodā (37:9).

Latvijas izlasē par labāko spēlētāju tika atzīts komandas kapteinis Gustavs Ozoliņš, bet pretiniekiem šo godu izpelnījās Šons Bērenss.

Pirmajā periodā spēle ritēja no vieniem vārtiem uz otriem, ripai tikpat kā neuzturoties viduszonā. Trešdaļas otrajā pusē latviešiem bija iespēja spēlēt vairākumā, kurā izdevās veiksmīgi kontrolēt ripu pretinieku aizsardzības zonā, taču neviens no uzbrukumiem nenoslēdzās ar rezultatīvu metienu. Pārtraukumā ejot, pretiniekiem bija tikai par vienu metienu vairāk – 9:8.

Otrajā periodā ASV hokejistiem vajadzēja vien 24 sekundes, lai panāktu 1:0, vārtu priekšā izceļoties Džimijam Snageradam, kuru šī gada draftā ar 23.numuru izraudzījās Sentluisas “Blues”. Amerikāņi uzbruka arvien vairāk, bet trešdaļas piektajā minūtē pretuzbrukumā Ravinskis pēc saspēles ar Rulleru izmantoja izgājienu divatā pret vienu aizsargu – 1:1.

Tuvojoties perioda vidum, mača 30.minūtē, Nacionālās koledžu sporta asociācijas (NCAA) čempions Šons Bērenss ar metienu no zilās līnijas atjaunoja ASV izlasei vadību. Turpinājumā par spēli ar augstu paceltu nūju Latvijas juniorus mazākumā atstāja Gustavs Ozoliņš, latviešiem izturot savu pirmo mazākumu mačā.

Kad līdz perioda beigām bija nepilnas sešas minūtes, Feņenko ar spēcīgu plaukstas metienu no distances panāca 2:2. Trešdaļu Latvijas hokejisti noslēdza ar četriem metieniem pa vārtiem, diviem no tiem sasniedzot mērķi, kamēr pretiniekiem bija ievērojami vairāk jeb 19 raidījumi.

Trešā perioda otrajā minūtē Amerikas Hokeja līgā (AHL) spēlējošais Čezs Lusiuss izpildīja metienu ar nūjas lāpstiņas neērto pusi un pārspēja Bērziņu, panākdams 3:2 amerikāņu labā. Piecas minūtes vēlāk Redmonds Sevedžs ar metienu no tuvas distances dubultoja pretinieku pārsvaru.

Perioda turpinājumā latvieši izturēja divas minūtes mazākumā, bet piektos vārtus ielaida vienādos sastāvos, nepilnas septiņas minūtes pirms pamatlaika beigām ar trāpīgu metienu no zilās līnijas izceļoties 2021.gada NHL drafta ceturtajam numuram, Kvina un Džeka Hjūzu jaunākajam brālim Lūkam.

B apakšgrupas pirmajā mačā Šveices hokejisti negaidīti ar rezultātu 3:2 (0:0, 1:1, 1:1, 1:0) uzvarēja vienaudžus no Somijas.

Otrdien Latvijas hokejisti tiksies ar Šveices vienaudžiem, bet 29.decembrī gaidāms duelis ar Somijas komandu. Apakšgrupas turnīru Latvija noslēgs 30.decembrī, spēkojoties ar Slovākijas izlasi.

Pēdējoreiz Latvijas un ASV juniori tikās pirms sešiem gadiem, kad pirmajā grupas spēlē ar 6:1 uzvarēja nākamie čempioni amerikāņi. 2009.gada nogalē un 2012.gada sākumā amerikāņi latviešu vārtos sameta pa 12 ripām, Latvijas izlasei atbildot ar attiecīgi vienu un diviem vārtiem.

Četras labākās no piecām grupas komandām iekļūs ceturtdaļfinālā, bet piektās vietas ieņēmušās vienības cīnīsies par palikšanu spēcīgāko divīzijā, no kuras izkritīs vājākā komanda.

A grupā cīnīsies Kanāda, Zviedrija, Čehija, Vācija un Austrija.

2024.gada pasaules čempionāts gadu mijā notiks Zviedrijas pilsētā Gēteborgā.

Pārbaudes spēlēs Latvijas izlase ar vienādu rezultātu 3:6 atzina Čehijas un Vācijas vienaudžu pārākumu.

Iepriekšējā pasaules junioru čempionātā, kas augustā notika Kanādas pilsētā Edmontonā, Latvijas komanda pirmo reizi vēsturē iekļuva ceturtdaļfinālā, kopvērtējumā ierindojoties septītajā vietā. Neviena komanda no elites divīzijas neizkrita.

Sākotnēji gadu mijas čempionāta organizēšana bija uzticēta Krievijas pilsētai Novosibirskai, taču pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā šīs tiesības tika atņemtas, un čempionāta organizēšana trešo reizi pēc kārtas uzticēta Kanādai. Divas iepriekšējās reizes čempionāts notika Edmontonā.

Pasaules U-20 čempionāts elitē no 26.decembra līdz 5.janvārim norisināsies Kanādas pilsētās Helifeksā un Monktonā.

Artim Ābolam izlasē palīdz treneri Kārlis Zirnis, Artūrs Āboliņš, vārtsargu treneris Edgars Masaļskis, video treneris Pēteris Groms un fiziskās sagatavotības treneris Mārtiņš Klucis.

Latvijas izlases kapteinis pasaules čempionātā ir Gustavs Ozoliņš, bet asistenti – Martins Laviņš un Darels Dukurs. Kā pēdējais no izlases tika atskaitīts Dāvis Borozinskis. Latvijas izlases rīcībā ir 25 spēlētāji – turnīram drīkst pieteikt 20 laukuma spēlētājus un trīs vārtsargus, bet vēl divi hokejisti – Elvis Laškovs un Kristiāns Sāmītis – var atrasties rezervē.

Latvijas U-20 hokeja valstsvienības sastāvs pasaules junioru čempionātā:

Vārtsargi: Patriks Bērziņš (Danberi “Hat Tricks”, NAHL), Linards Lipskis (Bismarkas “Bobcats”, NAHL), Kārlis Mežsargs (Kārni “Tri-City Storm”, USHL);

Aizsargi: Niks Feņenko (Bēkomo “Drakkar”, QMJHL), Bogdans Hodass (Medisinhetas “Tigers”, WHL), Rihards Simanovičs (Amarilo “Wranglers”, NAHL), Dario Mackevičs (“Mogo”/LSPA), Elvis Laškovs (Ferlahas NHA, Austrija), Edgars Kazaks, Silvestrs Lazarenoks (abi – “Zemgale”/LLU), Gustavs Ozoliņš (Minesotas “Wilderness”, NAHL);

Uzbrucēji: Rodžers Bukarts (Cīrihes “Lions”, Šveice), Emīls Veckaktiņš, Roberts Cjunskis (abi – “Lugano”, Šveice), Martins Laviņš (Sīdarrepidsas “RoughRiders”, USHL), Kristiāns Samītis (Filadelfijas “Rebels”, NAHL), Darels Dukurs (Langnavas “Tigers”, Šveice), Rainers Dārziņš (Šelefteo AIK, Zviedrija), Ģirts Silkalns (Fārgo “Force”, USHL), Rainers Rullers, Pēteris Purmalis (abi – “Zemgale”/LLU), Dans Ločmelis (“Luleo”, Zviedrija), Sandis Vilmanis (Sarnijas “Sting”, OHL), Klāvs Veinbergs (Linkolnas “Stars”, USHL), Anrī Ravinskis (Blēnvilas/Boisbriānas “Armanda”, QMJHL).