Sestdien, 30. decembrī, sākot no pulksten 10 Liepājas 17.–19. gadsimta interjera muzejs “Hoijeres kundzes viesu nams” Kungu ielā 24 aicina uz šī gada pēdējo gadumijas Maizes dienu, paralēli maizes cepšanai piedāvājot darbīgas aktivitātes visai ģimenei.
Sākot no pulksten 10 Hoijeres namā tiks kurta manteļskursteņa maizes krāsns un gatavie kukulīši gan nogaršošanai, gan iegādei uz mājām svētku galdam būs pieejami uz plkst. 12.00. Šoreiz būs pieejama gan rudzu tumšā, gan saldskābā maize. Paralēli tam, ikvienam būs iespēja izliet savu jaunā gada laimīti no alvas gabaliņa, izlietajā atveidā mēģinot saskatīt ko varētu nest jaunais, 2024. gads, portālu “ReKurZeme” informē Liepājas muzeja filiāles “Liepājas 17.–19.gs. interjera muzejs “Hoijeres kundzes viesu nams”” vadītāja Ieva Dzintare.
Laimes liešana ir viena no senām tradīcijām ne vien Latvijā, bet arī citviet pasaulē. Alvu sāka kausēt un liet ūdenī jau senajā Grieķijā. Grieķi gan šo metodi izmantoja kā nopietnu veiksmes un nākotnes pareģošanas instrumentu ikdienā. Šo tradīciju vēlāk pārņēma somi – viņi bija pirmie, kas alvas liešanu izmantoja kā Vecgada vakara izklaidi. Baltijas valstu iedzīvotāji alvas figūriņu liešanu ūdenī pārņēma no ziemeļu kaimiņiem, jo mūsu sentēviem patika Vecgada tradīcijas, kas paredz zīlēšanu un nākotnes pareģošanu.
Laikā no pulksten 12 līdz 13 nama pagalmā piestās staltie Jura staļļu zirgi, ar kuriem nelielā lokā būs iespējams izjāt vai uzņemt fotogrāfiju ģimenes albumam kā lieliem, tā maziem apmeklētājiem.
Savukārt no pulksten 12 “Hoijeres krogā” muzikāli varenu svētku noskaņu uzburs
“Suitu dūdenieki”. Kopa “Suitu dūdenieki” darbojas kopš 2014. gada, atjaunojot tradicionālo dūdu spēles tradīciju. Dūdu spēlēšana Latvijā visilgāk – līdz II Pasaules karam – bija saglabājusies tieši suitu novadā, kur arī pierakstīts visvairāk dūdu melodiju. Dūdinieki regulāri uzstājas dažādos pasākumos Latvijā un ārvalstīs, popularizējot un atjaunojot dūdu instrumenta spēles tradīciju, kas Latvijā sastopama arvien retāk.
Apmeklētājiem, kuri līdz šim vēl nav viesojušies Hoijeres namā, gadumijas Maizes dienas apmeklējumu iespējams apvienot ar muzeja pamatekspozīciju apskati gan iepriekš piesakot un rezervējot apmeklējumu stāstnieku (gidu) pavadībā, gan individuāli visas dienas garumā.
Tāpat, Liepājas interjera muzeja otrajā stāvā, Stenderu konditorejā šobrīd atvērta un aplūkojama krāšņa izstāde “Viktorijas laika rotas”, kas tapusi sadarbībā ar modes vēsturnieku Aleksandru Vasiļjevu un Aleksandra Vasiļjeva fondu Lietuvā.
Vēršam apmeklētāju uzmanību, ka 30. decembrī Liepājas 17.–19. gadsimta interjera muzejs ir atvērts saīsinātu darba laiku – līdz pulksten 17.
Publicitātes foto: Kārlis Volkovskis
Reklāma