Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Liepājā ir aptuveni 420 objektu, kuriem 1. oktobrī tiks pārsniegts maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums

Liepājas administratīvajā teritorijā pašlaik ir aptuveni 420 objektu, kuriem 1.oktobrī tiks pārsniegts maksimālais astoņu gadu būvdarbu veikšanas ilgums, aģentūru LETA informēja Liepājas pilsētas būvvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Freidenfelde.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šo ēku īpašniekiem vai būvdarbu pasūtītājiem būvvaldē nepieciešams iesniegt dokumentāciju būvju nodošanai ekspluatācijā vai būvatļaujas termiņa pagarināšanai.

Īpašniekiem jāņem vērā, ja dokumentu kārtošana vēl nav sākta, visticamāk, noteiktajā termiņā to vairs nevarēs paspēt. Valsts zemes dienestā uz būvju kadastrālo uzmērīšanu izveidojušās rindas, kas ir viens no noteikumiem ēku nodošanai ekspluatācijā vai būvatļauju pagarināšanai. Pašlaik uzmērīšana var prasīt līdz pat četriem mēnešiem.

Informāciju par būvēm, kuras laikus nebūs nodotas ekspluatācijā, Liepājas pilsētas būvvalde nodos pašvaldības Nodokļu administrācijai. Nekustamā īpašuma nodoklis 3% apmērā tiks piemērots, sākot ar nākamo mēnesi pēc būvdarbu termiņa pārsniegšanas līdz mēnesim, kad parakstīts akts par būves pieņemšanu ekspluatācijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Būvniecības likumā noteiktā kārtība jāņem vērā arī nekustamā īpašuma pircējiem, iegādājoties būvi, kas nav nodota ekspluatācijā, kā arī šādu būvju mantiniekiem. Mainoties būves īpašniekam, būvdarbu procesam atvēlētais laiks paliek nemainīgs – tie ir astoņi gadi.

Kā vēstīts, atbilstoši esošajiem normatīvajiem aktiem, no šā gada 1.oktobra būvēm, kurām tiks pārsniegts maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums, tiks piemērota paaugstināta nodokļa likme 3% apmērā no zemes vai ēkas kadastrālās vērtības.

Astoņi gadi, kas ir maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš līdz būvju nodošanai ekspluatācijā, tika noteikti 2014.gadā Būvniecības likumā un ar šo likumu saistītajos Ministru kabineta noteikumos “Vispārīgie būvnoteikumi”, lai veicinātu īpašumu sakārtošanu un novērstu situācijas, kad ekspluatācijā nenodotās ēkas īpašnieki jau izmanto.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Likums skar dzīvojamās mājas, saimniecības un vēl cita veida ēkas, kurām būvatļaujas izsniegtas pirms 2014.gada 1.oktobra un kurām nebija norādīts maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš. Ja būvatļauja saņemta pēc 2014.gada 1.oktobra, tajā jau tika norādīts konkrēts objekta maksimālais būvdarbu termiņš.

Tas nozīmē, ka visām būvdarbu stadijā esošajām ēkām, tostarp ēku pārbūvēm, noteikts vienots maksimālais termiņš, kad objekts ir jānodod ekspluatācijā – ne vēlāk kā astoņu gadu laikā, skaitot no atzīmes saņemšanas būvatļaujā par būvdarbu sākšanu. Savukārt būvēm, kurām veikts paredzētās darbības ietekmes uz vidi novērtējums, noteikts īsāks termiņš – pieci gadi.

2021.gada septembrī Liepājas domes deputāti lēma par grozījumiem saistošajos noteikumos par nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanu. Īpašumiem, kas pārsniedz maksimālo būvdarbu ilgumu, nosakot likmi 3% apmērā no zemes vai ēkas augstākās kadastrālās vērtības.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.