Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Liepājā un Rīgā skanēs Kalifornijas iedvesmota klaviermūzika

Svētdien, 16. oktobrī, Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” koncertsērijā “Personīgi” un 20. oktobrī “Rudens kamermūzikas festivāla” ietvaros “Spīķeru koncertzālē” koncertporgrammā “Made in California” uzstāsies aizrautīgais pianists Juris Žvikovs – vairāku starptautisku pianistu konkursu laureāts, vairāku mūzikas balvu ieguvējs, kurš ar labpatiku nododas mūsdienu mūzikas atklājumiem un jaunajā koncertprogrammā aicina iepazīt elpu aizraujošo ASV Rietumkrasta brīvības mūzikas garšu. Programmā: Džona Keidža, Džona Adamsa, Henrija Kauela, Džordža Krama, Filipa Glāsa un Lū Harisona mūzika.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Koncertprogrammā “Made in California” jeb “Radīts Kalifornijā” pianists savā interpretācijā atskaņos mūziku, ko iedvesmojusi daudzšķautņainā Kalifornija. “Mūzikā šis zemes nostūris ir devis vairākas personības, kuras ir atvērušas durvis uz jauno pasauli. Diemžēl bieži tas, ko šīs personības paveikušas, un tas, ko mēs par to zinām, ir neiedomājami neproporcionāli un kaut kādā ziņā netaisnīgi. Tam, ko pasaules klaviermūzika zina kā klasterus, sagatavotās klavieres un stīgu klavieres, ir bijis pārsteidzošs sākums – radikāls, revolucionārs, nozīmīgs un mūzikas valodā paliekošs. Šis koncerts ir veltīts tieši šiem jaunatklājējiem, kuru radošās darbības pēcgrūdienus izbaudām vēl šodien. Henrijs Kauels (Henry Cowell), Džons Keidžs (John Cage), Džons Adams (John Adams), Džordžs Krams (George Crumb)… Viņi ir šīs koncertprogrammas varoņi,” par programmu atklāj Juris Žvikovs, portālu “ReKurZeme” informē VISA “Latvijas Koncerti” sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Mora.

Visu programmā iekļauto komponistu plejādi var raksturot kā mūzikas žanru celmlaužus. Programmā tiksim iepazītināti ar konceptuālista, brīvdomātāja un par izgudrotāju dēvētā komponista Džona Keidža mūziku, tai skaitā viņa pasaulslaveno skaņdarbu “4’33’”, kā arī viņa skolotāja, ekscentriskā komponista Henrija Kauela eksperimentālo spēli ar melnbaltajiem taustiņiem un klavieru stīgām.
Minimālisma žanra tradīcijās skanēs laikmetīgās klasiskās mūzikas komponista Džona Adamsa ekspresija viņa skaņdarbos “China Gates” un “Phrygian Gates”, kuri kā trīsošs, mutuļojošs ūdens vedina klausītāju ceļot konstantā kustībā. Tam sekos avangarda komponista Džordža Krama personīgā mūzikas valoda, kas svārstās no sapņaina miera līdz pārdzīvojumam, iedvesmojoties no Bēla Bartoka daiļrades.
Programmas noslēgumā, zīmīgi parādot Kalifornijas krāšņo kultūras sakausējumu, izskanēs par pasaules mūzikas “krusttēva” dēvētā komponista Lū Harisona skaņdarbs “A Summerfield Set”.

Pianists Juris Žvikovs iemantojis atpazīstamību kā aizrautīgs 20. un 21. gadsimta klaviermūzikas eksperts, kurš vienlīdz meistarīgi ieskandina kā melnbaltos taustiņus, tā arī ar dažādiem elementiem iepriekš sagatavotas klavieru stīgas. Regulāri sniedz solokoncertus Latvijā un ārpus tās, uzstājas ar labākajiem Latvijas orķestriem Sinfonietta Rīga, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Liepājas Simfoniskais orķestris, Nacionālās operas orķestris, aktīvi spēlē kameransambļos. Piedalījies arī vairākos mūzikas festivālos, tajā skaitā Gidona Krēmera kamermūzikas festivālā Lokenhauzā, Francijas Radio festivālā Monpeljē, Franču mūzikas festivālā Bailu, Ķīnā. Bijis vairāku starptautisku konkursu laureāts, kā arī vairāku mūzikas balvu (tajā skaitā Lielā mūzikas balva, 1994) un stipendiju (tajā skaitā Fulbright Scholarship /1996, 2009, 2018/) ieguvējs. Vienlaikus Žvikovs ir asociētais profesors J. Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas klavieru katedrā. Sniedzis meistarklases arī vairākās prestižās universitātēs Eiropā un ASV.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Rudens kamermūzikas festivāla” ietvaros būs dzirdami dažādi koncerti:

  1. oktobrī “Dzintaru koncertzālē” uz skatuves būs dzirdama izcilā latviešu vijolniece Baiba Skride. Viņas lolotais klavieru kvartets “Skride Quartet” atgriežas pie Latvijas klausītājiem ar divu izcilu kamermūzikas meistaru mazāk pazīstamiem šedevriem – Antonīns Dvoržāks “Otrais klavieru kvartets” un Džordžes Enesku “Pirmais klavieru kvartets”.

Festivālu noslēgs Parīzē mītošais “Quatuor Ébène” – viens no pārsteidzošākajiem mūsdienu stīgu kvartetiem, kas iedvesmojis klausītājus visā pasaulē! 23. oktobra vakarā “Dzintaru koncertzālē” izskanēs krāšņa festivāla noslēguma koncertprogramma – Henrijs Pērsels “Fantāzijas”, Ģerģs Ligeti “Pirmais stīgu kvartets” (Métamorphoses nocturnes) un Roberts Šūmanis “Pirmais stīgu kvartets”.

Savukārt tradicionāli “Lielā dzintara” koncertsērijai “Personīgi” – visiem apmeklētājiem pēc koncerta 2. stāva galerijā būs iespēja satikties ar mūziķi neformālā gaisotnē, lai aprunātos par viņa radošo ceļu, iedvesmas avotiem un izaicinājumiem. Pēckoncerta sarunas atbalsta mazumtirdzniecības veikalu tīkls “SPAR Latvija”.

Koncertsērijas turpinājumā 20. novembrī ar armēņu mūzikas tradīcijām iepazīstinās duduka spēles virtuozs Arsens Petrosjans un viņa vārdā nosauktais kvartets, bet 11. decembrī izcilais soprāns Gunta Gelgote kopā ar domubiedriem noslēgs gadu ar Vīnes klasiku un baltiešu jaunradi. Koncertus ar Liepājas pašvaldības un Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu organizē SIA “Lielais Dzintars”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.