Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” kļuvusi pieejamāka cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem, aģentūru LETA informēja SIA “Lielais dzintars” sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Lazdeniece-Grīnberga.
Koncertzālē testēta un ieviesta indukcijas cilpas sistēma, kas sniedz iespēju efektīvāk uztvert skaņu, izmantojot dzirdes aparātu. Indukcijas cilpa apmeklētājiem pastāvīgi pieejama koncertzāles informācijas centra 1.stāvā, un tā tiek aktivizēta Lielajā zālē speciāli norādītos koncertos, lai piedāvātu iespējami labāko mūzikas klausīšanās pieredzi.
“Lielais dzintars” valdes priekšsēdētājs Timurs Tomsons skaidro, ka kultūras pieejamība ir fundamentālas cilvēktiesības, tāpēc ir jārūpējas, lai mūzika būtu pieejama plašākam klausītāju lokam. Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” ir viena no pirmajām kultūras iestādēm Liepājā, kur Lielā zāle ir aprīkota ar indukcijas cilpu, kas var uzlabot koncertu pieredzi cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem. “Skaidrs, ka tehnoloģijas neatrisina visas problēmas, mums vajadzēja cītīgi strādāt, lai izprastu cilvēku ar dzirdes traucējumiem vēlmes un mācītos paši, kā veidot šo pakalpojumu jēgpilnu,” atzīst Tomsons.
Sadarbībā ar Latvijas Nedzirdīgo savienību (LNS) un tās Liepājas pārstāvniecību koncertzāle “Lielais dzintars” ir izmēģinājusi indukcijas cilpas sistēmas darbību, lai saprastu, kādu klausīšanās pieredzi tā var nodrošināt cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem.
Galvenie secinājumi ir, ka patlaban vislabāko koncerta pieredzi iespējams nodrošināt akustiskās mūzikas koncertprogrammās, labākai skaņas kvalitātei jāizvēlas sēdvietas partera zonā un katra sistēmas lietošanas pieredze ir individuāla – kādam ar dzirdes aparātu vislabākā klausīšanās pieredze būs ar indukcijas cilpas (T funkciju), citam – izmantojot kādu no ikdienas lietošanas programmām.
LNS biedri apmeklēja gan Liepājas Simfoniskā orķestra mēģinājumu, gan orķestra 144.sezonas atklāšanas koncertu, lai izmēģinātu indukcijas cilpas funkciju savos dzirdes aparātos. Liela daļa no biedriem klasiskās mūzikas koncertu apmeklēja pirmoreiz.
“Es ceru, ka daudzi cilvēki šo pamanīs un būs vairāk apmeklētāju, arī cilvēki ar dzirdes traucējumiem. Ļoti ceru, ka arī citi kultūras objekti, piemēram, Liepājas teātris, kur tiešām ir nepieciešama indukcijas cilpa, tāda būs tāpat kā “Lielajā dzintarā”,” šīs funkcijas ieviešanu komentē LNS Kurzemes reģionālās biedrības priekšsēdētāja Ilze Jaunzeme.
Arī Jaunzeme pirmo reizi bija šāda veida koncertā un pēc tā atzina, ka bijis patīkami klausīties. Ikdienā viņa dzirdes aparātā izmanto dažādas funkcijas, arī apmeklējot koncertu, viņa izmantojusi vairākas no tām. “Kad uzstājas runātāji, ieslēdzu “T funkciju”, lai varu klausīties, ko saka runātājs. Kad spēlēja orķestris, ieslēdzu “Mūziku” vai citas funkcijas, ko ikdienā lietoju. Tas man palīdz saklausīt kopējo mūzikas gaisotni, lai varētu baudīt koncertu,” pieredzē dalās Jaunzeme.
Koncertzāles mājaslapas sadaļā “Kalendārs” pie koncertiem, kuriem paredzēta indukcijas cilpas funkcija, ir pievienots starptautiskais indukcijas cilpas simbols. “Biežāk uzdoto jautājumu” sadaļā cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem ir iespēja izlasīt ieteikumus šo koncertu apmeklēšanai.
Šogad indukcijas cilpas funkcija būs aktīva 16.novembrī plkst.18 “Valsts svētku koncertā. Latvijai 106”, 30.novembrī plkst.18 “Dvēseles stāsti simfonijā. Vestards Šimkus”, 14.decembrī plkst.18 “Ziemassvētku kantātē. Vāgners. Mālers” un 29.decembrī plkst.19 “Liepājas simfoniskajā vecgada koncertā. Ksenija Sidorova”.
Izmēģinot šo sistēmu un ņemot vērā cilvēku ar dzirdes traucējumiem izteikto pieredzi, vislabākā klausīšanās, izmantojot indukcijas cilpu, iespējama sēdvietās partera centra zonā no 5. līdz 12.rindai no 6. līdz 28.vietai.
Reklāma