Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Liepājas muzejā atvērs monogrāfiju par mākslinieku, scenogrāfu, gleznotāju Evaldu Dajevski

Apgāda “Jumava” publicitātes foto

Ceturtdien, 16. jūnijā, pulksten 16 Liepājas muzejā Kūrmājas pr. 16/18 apgāds “JUMAVA” iepazīstinās ar tikko izdoto Mg.art. Dzintras Andrušaites monogrāfiju par mākslinieku, scenogrāfu, gleznotāja un grāmatu ilustratoru Evaldu Dajevski (1914-1990).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Grāmatas autore Mg.art. Dzintra Andrušaite saistošā valodā raksta par mākslinieka Evalda Dajevska bagāto un radoši piepildīto mūžu, balstoties uz saviem pētījumiem arhīvos, bibliotēkās un muzeju krātuvēs, iekļaujot intervijas un sarakstes šī bagātīgi ilustrētā izdevuma trīs daļās ‒ Latvijā, Vācijā un Amerikā, portālu “ReKurZeme” informē Liepājas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Rasa Zālīte.

Vistuvākais Latvijā pavadītais darbīgās dzīves posms māksliniekam bijis Liepājā. Te viņš mācījies mākslas skolā, bet no 1940. līdz 1944. gadam bijis dekorators Liepājas teātrī. Mākslinieka iztēle un fantāzija uzplauka brīnišķīgos skatuves iestudējumos ‒ Ā. Adāna baletā “Korsārs”, Dž. Pučīni operā “Bohēma”, R. Vāgnera operā “Klīstošais holandietis” un vēl daudzos citos. Grāmatā sniegts ieskats arī lieliskā Liepājas teātra darbībā 20. gadsimta četrdesmito gadu sākumā.

Pēc smagiem pārdzīvojumiem Vācijas darba nometnē, Evaldam Dajevskim atspirgt palīdzēja profesionālās darbības atsākšana bēgļu organizētajā Mērbekas Latviešu teātrī Vācijā (1945-1949). Katrā izrādē Dajevska talants “uzbūra” neaizmirstamas dekorācijas un kostīmus. Viņš bija personība, kas ar savu mākslu un gribasspēku palīdzēja latviešiem pārdzīvot gadus bēgļu statusā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dodoties projām no Eiropas, Evalds Dajevskis ar ģimeni nonāca ASV. Nerimtīga zināšanu un profesionālās meistarības nostiprināšana sniedza panākumus un profesionālu gandarījumu. Evalda Dajevska dalība amerikāņu kinematogrāfā, pazīšanās ar izcilām amerikāņu mākslinieku personībām paplašināja redzesloku.

Viņa skatuves vizuālais noformējums tika īstenots uz lielām skatuvēm, kur Amerikas latviešu teātru ansambļi sniedza savas neaizmirstamās izrādes ‒ A. Brigaderes “Princese Gundega un karalis Brusubārda”, B. Skultes dejas izrādi “Koklētājs un velns”, kā arī A. Jansona mūziklu “Gundega”.

Īpašs stāstījums ir par Evalda Dajevska glezniecību ‒ emocionālu, krāsām bagātu un ar viņam vien raksturīgu vēstījumu. Tas ir tik mūsdienīgs un satraucošs, ka šķiet, mākslinieks tikai nupat atstājis savu molbertu, otas māla vāzē un darāmo darbu skices.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Grāmatas “Evalds Dajevskis” atklāšanas pasākumā piedalīsies apgāda “Jumava” vadītājs Juris Visockis, grāmatas autore Dzintra Andrušaite un mākslinieka dēls Pēteris Dajevskis. Būs viesi arī no Amerikas ‒ ALA’s Kultūras Fonda.

Līdz 31. jūlijam Liepājas muzeja anfilādē apskatāma Evalda Dajevska darbu izstāde “Dajevskis Amerikā”, kur izstādītas gleznas, skatuves meti un skices, kas tapušas Amerikas Savienotajās Valstīs, kur aizritēja mākslinieka radošās dzīves lielākā daļa. Pasaules latviešu mākslas centrā Cēsīs uz šo pasākumu arī ir iekārtota ekspozīcija ar Evalda Dajevska darbiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.