Ceturtdien, 1. decembrī, pulksten 17.30 Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 notiks lekcija “Vedības jeb kāzas un pārejas rituāli”. Nodarbība notiek lekciju cikla “Tradicionālie mūža godi un rituāli mūsdienu skatījumā” ietvaros. Lekciju lasīs folkloras un tradīciju pētniece Ieva Ančevska.
Lekcijā “Vedības jeb kāzas un pārejas rituāli” Ieva Ančevska pastāstīs par pārejas rituāliem un tiem raksturīgajām norisēm, kā arī par tradīcijām bagātākajiem godiem – kāzām, kad tiek veidota jauna ģimene, portālu “ReKurZeme” informē Liepājas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Rasa Zālīte.
Latviskās vedības jeb kāzas ne tikai izsenis, bet arī šodien ir viens no būtiskākajiem un greznākajiem godiem cilvēka mūžā. Lai gan šodien no agrākās vedību greznības ir saglabājusies tikai neliela daļa, kā arī daudzas kāzu ieražas un rituāli mūsdienās vairs netiek piekopti, mērķis paliek nemainīgs – no neprecēto kārtas pāriet precēto kārtā, pārtapt jaunā līmenī.
Savulaik latvieši kāzās ievēroja dziļi tautas apziņā sakņotus priekšstatus un kārtību. Kāzas sevī ietvēra līgavas nolūkošanu, iepazīšanos, precības, vietraugu (līgavas radinieku) braucienu uz līgavaiņa mājām, gatavošanos kāzām un beidzot – trīs piesātinātas kāzu dienas. Priekšstatu par senajām kāzām ir iespējams gūt Liepājas muzeja ekspozīcijā “Dienvidkurzemes ļaudis, dzīve un darbs”, noskatoties etnogrāfisko filmu “Kāzu paražas Nīcā 19. gs. vidū”.
Noslēdzot lekciju ciklu “Tradicionālie mūža godi un rituāli mūsdienu skatījumā”, 15. decembrī plkst. 17.30 notiks lekcija “Bedības jeb bēres un dzīves noslēguma rituāli”. Lekcijā Ieva Ančevska pievērsīsies rituāliem, kas saistīti ar dvēseles pavadīšanu un cilvēka pēdējiem mūža godiem – bedībām jeb bērēm.
Nodarbība norisināsies klātienē Liepājas muzejā. Ieejas biļetes var iegādāties Liepājas muzeja kasē Kūrmājas prospektā 16/18.
Vēlama iepriekšēja pieteikšanās, sazinoties ar Kurzemes tautastērpu informācijas centra vadītāju Vinetu Solovjovu, zvanot pa tālruni +371 294 49771 vai rakstot elektroniski: vineta.solovjova@liepaja.lv.
Reklāma