Sestdien, 21. oktobrī, Liepājas Simfoniskais orķestris atzīmēs Liepājas baleta simtgadi, ko vainagos sadarbība ar izcilāko Latvijas baletdejotāju Elzu Leimani un mūziķi Reini Sējānu. Viņu kopdarbs – izrāde “Vārna. Lidojums vienā cēlienā” Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” pārsteigs ar vēl nebijušu, simfonisku vērienu, portālu “ReKurZeme” informē Liepājas Simfoniskā orķestra sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Vēvere.
“Deja Liepājā ir bijusi daudz senāk, bet 1923. gadu mēs varam saistīt ar profesionālās baleta trupas sākumu. Laika gaitā balets Liepājā ir ļoti attīstījies, un te viesojušies daudzi Latvijas un ārvalstu izcilākie baletdejotāji un horeogrāfi,” stāsta Liepājas Simfoniskā orķestra direktors Uldis Lipskis.
“Liepājas profesionālā baleta simtgadi 21. oktobrī atzīmēsim ar vairākiem interesantiem pasākumiem, ko vainagos izrāde “Vārna. Lidojums vienā cēlienā”. Būs mākslinieces Daces Dēliņas-Lipskas baleta skiču izstāde koncertzāles “Lielais dzintars” otrā stāva foajē. Tāpat notiks Oresta Silabrieža priekšlasījums par baleta vēsturi Liepājā, kur ilustratīvus baleta priekšnesumus sniegs audzēknes no Ingrīdas Žizņevskas vadītās Liepājas baleta un deju studijas, kas izaudzinājusi arī Latvijas Nacionālā baleta solistes,” stāsta Uldis Lipskis.
Svinību centrālais notikums būs Reiņa Sējāna un Latvijas Nacionālā baleta vadošās solistes un horeogrāfes Elzas Leimanes kopdarbs “Vārna. Lidojums vienā cēlienā”, kas pirmizrādi piedzīvoja 2016. gada rudenī Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē.
“Šoreiz man uz skatuves blakus būs vēl četri Latvijas Nacionālā baleta solisti – jo vārnas dzīvo baros. Te būs orķestra klātbūtne un jauda, un arī pati telpa ir ārkārtīgi iedvesmojoša – “Lielā dzintara” Lielā zāle nav piemērota klasiskajam baletam, bet, tieši par Vārnu domājot, šī telpa man ļoti palīdz un arī izaicina. Ir lietas, kas ir jāpārstrādā, jāpārdomā,” stāsta Elza Leimane, kuru dejas takas ved arī uz Liepāju: viņas pedagoģes Sarmītes Jakses spilgtākās lomas pirmizrāde “Žizele” notika Liepājas teātrī. Savulaik šo lomu viņa nodeva tālāk Elzai Leimanei, kura Spēlmaņu nakts balvu par to saņēma tieši uz Liepājas teātra skatuves.
”Iemiesot vārnu, iedzīvināt to kustībās un pētīt iespējas, ko sniedz šis tēls, man sagādā lielu jaunrades prieku un patiesu iedvesmu. “Vārnā” ar jēdzieniem precizitāte un brīvība es varu spēlēties kā vēl nekur savā radošajā darbībā. Tur ir vietas, kur ļaujos improvizācijai, vietas, kur man jābūt precīzai un arī vietas, kur vienkārši padodos mirklim. Un Reinis (Sējāns) mums ir vējš – kur vēl skanīgāks vējš kā Liepājā!”
”Vārna. Lidojums vienā cēlienā” ir stāsts par cilvēku – ne par vārnu – par cilvēka iekšējo cīņu, par neglīto skaistajā un skaisto neglītajā, tuvošanos bīstamajam un sevis no jauna iepazīšanu. Vārna kā simbols, kā ārkārtīgi intelektuāli attīstīts un skaists putns šo stāstu palīdz izstāstīt tā, lai katrs tajā ieraudzītu sevi.
Reklāma