Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Liepājas Simfoniskais orķestris un Marta Sudraba pacelsies čella repertuāra virsotnē

Piektdien, 28. aprīlī, pulksten 19, pašā pavasara plaukumā, Liepājas Simfoniskais orķestris koncertzālē “Lielais dzintars” klausītājiem atskaņos divu angļu komponistu mūziku: tas būs klasiķis Edvards Elgars un ļoti spējīgā mūsdienu komponiste, “Grammy” balvas nominante Anna Klaina. Skanēs arī viena no pasaules nozīmīgākā simfoniķa Johannesa Brāmsa Trešā simfonija. Pie Liepājas Simfoniskā orķestra diriģenta pults atgriezīsies igaunis Risto Josts, bet vakara īpašā viešņa būs čelliste Marta Sudraba, portālu “ReKurZeme” informē Liepājas Simfoniskā orķestra sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Vēvere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jaunais igauņu diriģents Risto Josts izceļas ar daudzpusību un ir guvis plašu atzinību ar savu darbu gan opermūzikā, gan uz simfonisko koncertu skatuves. Ar Risto Jostu Liepājas Simfoniskais orķestris ir sadarbojies jau daudzkārt. Pēdējā reize bija pirms nepilniem diviem gadiem, kad viņa vadībā orķestris atskaņoja Žana Sibēliusa Pirmo simfoniju, bet pirmatskaņojumu toreiz piedzīvoja Riharda Dubras “Koncerts divām dāmām”.

Martas Sudrabas vārds komentārus neprasa – viņa ir viena no izcilākajām latviešu čellistēm, kas savulaik bijusi kamerorķestra “Kremerata Baltica” čellu grupas koncertmeistare un arī Krēmera trio dalībniece. Nu jau daudzus gadus Marta Sudraba dzīvo Vīnē un spēlē pasaulslavenajā orķestrī “Vīnes filharmoniķi”.

Šajā koncertā Liepājas Simfoniskais orķestris kopā ar čellisti Martu Sudrabu atskaņos Edvarda Elgara Čellkoncertu miminorā, kas ir komponista pēdējais nozīmīgais skaņdarbs un aizvadītā gada 60. gados līdz ar angļu čellistes Žaklīnas Diprē veikto ierakstu kļuva par klasiskās mūzikas bestselleru.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Edvards Elgars 20. gadsimta sākumā sekmēja angļu mūzikas renesansi. Viņa darbiem raksturīgas skaistas melodijas ar izteiksmīgām muzikālajām krāsām. 2011. gadā Austrālijas raidorganizācijas veiktajā klausītāju aptaujā Edvarda Elgara Čellkoncerts tika novērtēts kā labākais klasiskais skaņdarbs, kas sarakstīts 20. gadsimtā.

Anna Klaina savukārt ir mūsdienu angļu komponiste, kuru laikraksts “New York Times” raksturojis kā “komponisti ar neparastām dotībām un metodēm”. Viņa ir viena no patlaban visvairāk pieprasītajām komponistēm, kura strādā ar orķestriem, horeogrāfiem, kinorežisoriem un vizuālajiem māksliniekiem visā pasaulē. Latvijas publika dzirdēs viņas opusu “Sound and Fury”, kam iedvesmas avots bijuši Jozefa Haidna 60. simfonija un Viljama Šekspīra “Makbets”.

Koncerta programmā iekļauts arī viens no pasaules nozīmīgākajiem simfoniķiem Johanness Brāmss, un šoreiz igauņu diriģenta Risto Josta vadībā orķestris atskaņos viņa Trešo simfoniju, ko mēdz saukt arī par “Heroisko”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Simfonijas trešā daļa likusies simpātiska vairākiem citu mākslas jomu meistariem: kinematogrāfā to var dzirdēt Anatola Ļitvaka filmā ”Vai jūs mīlat Brāmsu?”, Vinsentes Minelli veidotajā film noir ar nosaukumu “Undercurrent”, 2013. gada filmā “Kill your Darlings” par Džeku Keruaku un Alenu Ginsbergu koledžas gados un citiem. Populārajā mūzikā šī pati trešā daļa patikusi Karlosam Santanam, Frenkam Sinatram, Seržam Geinsbūram un citiem.

Bet vēl pirms šī koncerta 20. aprīlī pulksten 19 “Lielajā dzintarā” Liepājas Simfoniskais orķestris aicina pirmo reizi klātienē baudīt lielu popularitāti guvušo un Lielajai mūzikas balvai nominēto koncertu ciklu “Simfonija TUVĀK”. Diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā orķestris atskaņos vienu no skaistākajām 19. gadsimta simfonijām, proti, Ludviga van Bēthovena Astoto simfoniju.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.