Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Natālija Dauberga. Kā izvēlēties savu psihologu

Psihologa izvēle var nebūt vienkārša, it īpaši, ja jūs nekad iepriekš neesat apmeklējis šāda veida peciālistu. Īstā speciālista atrašana ir ļoti svarīga jūsu mentālajai veselībai un labklājībai, tāpēc ir svarīgi veltīt laiku apzināta lēmuma pieņemšanai.

Šajā rakstā piedāvāju ieteikumu, kā izvēlēties sev piemērotu psihologu.

Vaicājiet pēc rekomendācijām
Varat lūgt savam primārās aprūpes ārstam, citiem veselības aprūpes sniedzējiem vai savai apdrošināšanas sabiedrībai ieteiktos speciālistus.

Izpētiet savas iespējas
Kad esat izveidojis potenciālo psihologu sarakstu, veiciet izpēti, lai uzzinātu vairāk par viņiem, apskatiet mājaslapas, sociālos tīklus un meklējiet rakstus vai pētījumus, kurus viņi varētu būt publicējuši vai kuros dalījušies ar savu viedokli. Tas var sniegt jums labāku priekšstatu par viņu pieredzi un specializācijas jomām.

Pārbaudiet viņu akreditācijas datus
Izvēloties speciālistu, ir svarīgi noskaidrot, kāda ir viņa izglītība un vai šis speciālists atrodams Latvijas Psihologu reģistrā.

Izvērtējiet psihologa pieredzi
Šajā procesā pieredzei ir liela nozīme. Noskaidrojiet, vai jūsu izvēlētais psihologs ir pieredzējis jūsu problēmjautājumā. Piemēram, ja jūsu problēma ir saistīta ar alkohola lietošanu, meklējiet speciālistu, kurš specializējies šajā jomā.

Izvērtējiet teorētisko pieeju
Katrs speciālists konsultatīvajā procesā dod priekšroku kādai sev pieņemamākai teorētiskajai pieejai, tāpēc ir svarīgi noskaidrot, kādā teorētiskajā pieejā balstās jūs interesējošais speciālists – psihoanalītiskā, eksistenciālā, kognitīvi biheiviorālā u.c. Iepazīstieties ar dažādajām pieejām, lai saprastu, kura jums šķiet piemērotāka. Internetā atrodama plaša informācija par katru no tām.

Izvērtējiet fizisko pieejamību
Izvēloties savu speciālistu, ņemiet vērā cik tālu atrodas viņa prakse – vai jums būs ērti regulāri nokļūt tur? Vai speciālists pieņem jūsu apdrošināšanu? Kāds ir darbalaiks? Šiem faktoriem var būt nozīme jūsu lēmumu pieņemšanas procesā.

Uzticieties savām izjūtām
Galu galā vissvarīgākais faktors, izvēloties savu psihologu, ir tas, cik ērti jūs jūtaties saskarsmē ar viņu. Pirmās konsultācijas laikā un pēc tās pavērojiet savas izjūtas. Kāda noskaņa paliek pēc tikšanās? Vai ir vēlme atgriezties šajā vidē? Ja atbilde nav viennozīmīga, dodiet vēl iespēju sev izveidot kontaktu ar speciālistu.

Esiet atklāts un godīgs
Kad esat izvēlējies psihologu, ir svarīgi būt atklātam un godīgam pret sevi un viņu. Godīgumam šajā procesā ir milzu nozīme. Atcerieties, ka psihologs darbojas saskaņā ar ētikas kodeksu, kurš paredz klienta anonimitāti un konfidencialitāti.

Noslēgumā jāsaka, ka psihologa izvēle ir process, kas rūpīgi jāapsver. Lūdzot ieteikumus, izpētot savas iespējas, pārbaudot viņu akreditācijas datus, ņemot vērā viņu pieredzi un pieeju, novērtējot loģistiku. Uzticoties sev un esot godīgs pret sevi, jūs varat atrast sev piemērotāko psihologu.

Sertificēta psiholoģe Natālija Dauberga.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.