Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Pērn Latvijā konstatēts 61 cilvēku tirdzniecības gadījums

2021.gadā Latvijā konstatēts 61 cilvēku tirdzniecības gadījums un, lai nekļūtu par cilvēku tirdzniecības upuriem, tiesībsargs Juris Jansons aicina darba meklētājus būt vērīgiem un izvērtēt sludinājumu saturu, aģentūru LETA informēja Tiesībsarga biroja pārstāvis Edgars Lākutis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pērn Latvijā konstatēts 61 cilvēku tirdzniecības gadījums. No tiem 53 darbaspēka ekspluatācijas gadījumi, kuros upuri bijuši 49 vīrieši un četras sievietes, kā arī septiņas sievietes pakļautas seksuālajai ekspluatācijai, viena – piespiedu fiktīvajām laulībām.

Līdzšinējā pieredze rādot, ka cilvēku tirdzniecība plaukst neatkarīgi no tā, vai ir Covid-19 pandēmija, silta vasara vai krīzes apstākļi. Piemēram, arvien vairāk var redzēt sludinājumus par iespējām strādāt dažādos būvniecības uzņēmumos, ēdināšanas sektorā un sezonālajos darbos – ogu lasīšana, dārza uzkopšanas darbi -, taču ne vienmēr uzņēmēji savus mērķus realizē labu nodomu vadīti. Lākutis skaidro, ka nereti šķietami vilinošie piedāvājumi slēpj gan negodīgus komersantus, gan cilvēkus ar krāpnieciskiem nolūkiem, gan arī cilvēku tirgotājus.

Jansons atzīmē, ka darbaspēka ekspluatācijā ļoti bieži cilvēki nonāk tieši pēkšņu, ļoti dāsnu darba piedāvājumu dēļ, kam patiesībā nav nekāda reāla seguma, bet tikai “vervētāju vēlme iedzīvoties uz cilvēku paverdzināšanas rēķina”. Līdz ar to viņš aicina darba meklētāju ļoti rūpīgi izvērtēt sludinājumu saturu, lai nekļūtu par cilvēku tirdzniecības vai cita noziedzīga nodarījuma upuri.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat viņš aicina pirms stāšanās darba attiecībās pārliecināties par darba devēja sniegtās informācijas patiesumu, kā arī īpašu uzmanību pievērst darba devējam – tā juridiskajam statusam, sasniedzamībai un kontaktinformācijai.

Viena no būtiskākajām lietām darba attiecībās ir darba līgums, kurā jāvienojas par darba apjomu, stundām, samaksu, kā arī darba apstākļiem. Savukārt attiecībā uz darbu ārvalstīs tiesībsargs aicina nekādā gadījumā nepakļauties spiedienam, nenodot savus personu apliecinošos dokumentus glabāšanā darba devējam. To izdarot, cilvēks riskē zaudēt savu brīvību.

Situācijā, ja persona tiek nodarbināta piespiedu apstākļos, piemēram, tiek atņemts personu apliecinošs dokuments, ierobežotas iespējas atstāt darba vietu, darba apstākļi ir antisanitāri, tiek nodarītas fiziskas vai morālas ciešanas, tiesībsargs aicina nekavējoties vērsties Valsts policijā. Tāpat ir jāvēršas pie viena no sociālo pakalpojumu sniedzējiem, kas cilvēku tirdzniecības gadījumā ir biedrības “Patvērums “Drošā māja”” un “Centrs Marta”.

Savukārt, ja situācija notikusi ārvalstīs, ir jāziņo vietējai policijai, jāmeklē konsulārā palīdzība jeb Latvijas vēstniecība konkrētajā valstī, piebilst tiesībsargs.

Foto – Flickr

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.