Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Petrenko Liepājas Leļļu teātrī iestudē “Dullo Dauku” un aicina diskutēt par fizisko un emocionālo vardarbību

Foto – Armands Kaušelis

Režisors Dmitrijs Petrenko Liepājas Leļļu teātrī sācis darbu pie jauniestudējuma, kurā aicina sarunāties par fizisko un emocionālo vardarbību, aģentūru LETA informēja SIA “Liepājas Leļļu teātris” sabiedrisko attiecību vadītāja Ieva Hmieļevska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc viņas paustā, “Dauka. Labie jautājumi” ir režisora aicinājums veidot dialogu starp bērniem un vecākiem, starp pagātni un tagadni – sarunāties par Daukas kā bērna emocionālajiem pārdzīvojumiem mūsdienu vērtību kontekstā un mūsdienu cilvēka sapratnē. Sezonas noslēdzošais jauniestudējums Liepājas Leļļu teātra skatītāju vērtējumam tiks nodots maija vidū.

Petrenko, kurš guvis skatītāju un teātra profesionāļu atzinību par bērniem un jauniešiem veidotiem iestudējumiem dramatiskajā un leļļu teātrī, skaidro, ka izrāde top kā dialogs starp pagātni un tagadni. Viņš norāda, ka izrādes mērķis ir veicināt emocionāli veselīgas sabiedrības attīstību, parādīt, kā tumsonība, izglītības trūkums, vienaldzība var novest līdz traģēdijai vai padarīt dzīvi neizturamu.

“Mēs gribam parādīt, kāpēc mūsdienu vērtības ir jāsargā un jāiestājas par tām tad, kad tās tiek apdraudētas. Esmu pārliecināts, ka lasot stāstu “Dullais Dauka”, mūsdienu bērnam rodas daudz jautājumu ne tikai par notikumiem, kas ir aprakstīti literārajā materiālā, bet arī par to, kādas attiecības atklāj Sudrabu Edžus,” pauž režisors.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piemēram, kāpēc māte lūdz skolotāju biežāk pērt savu bērnu, kāpēc māte ir tik neiecietīga pret Dauku, vai viņa dēlu nemīl? Kāpēc skolotājs ir tik bargs un vardarbīgs un viņu par to ne tikai neatlaiž, bet arī ciena? “Mēs iztēlojamies, ka visi šie jautājumi mūsdienu bērnam var likties ļoti loģiski, taču diez vai pats materiāls uz tiem atbild,” spriež režisors.

Tāpēc izrāde esot kā dialogs starp mūsdienu bērniem un tā laika kontekstu. Un tās mērķis esot izgaismot tās mūsdienu sabiedrības vērtības, bez kurām nevaram iedomāties veselīgu tagadni un nākotni, proti – beznosacījumu vecāku mīlestību pret saviem bērniem, savstarpēju cieņu, nevardarbīgu komunikāciju un jebkādas vardarbības nosodījumu.

Jauniestudējuma māksliniece un scenogrāfe ir Inga Siliņa, kura darbojusies kā kostīmu māksliniece gan Valmieras, gan Dailes teātrī, bet vēl labāk zināma kā aktrise Valmieras drāmas teātrī, dažādos teātra projektos un kino. Siliņa un Petrenko atklāj, ka jau sen ir domubiedri gan teātra mākslā, gan pārliecībā par dzīves vērtībām. Siliņa pašlaik studē scenogrāfiju Latvijas Mākslas akadēmijā un režisoram šķitis loģiski attīstīt viņu sadarbību ne tikai kā režisoram un aktrisei, bet arī kā režisoram un iestudējuma māksliniecei. Domājot par šo izrādi, viņi pavadījuši daudz laika diskutējot gan par izrādes jēgu un vēstījumu, gan par māksliniecisko formu, kas pēc iespējas veiksmīgāk vēstījumu aiznesīs līdz skatītājiem, skaidro Petrenko.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ieskicējot jauniestudējuma scenogrāfiju, Siliņa stāsta, ka viens no izrādes pamatjautājumiem ir – vai zeme ir apaļa? Un to arī apspēlē scenogrāfijā. “Dauka. Labie jautājumi” scenogrāfijas caurviju forma ir aplis – aplis kā nepārtraukta kustība. Skatuve risināta deviņos apļos, no tiem astoņus veido scenogrāfija, aktieri un skatītāji. Savukārt devītais top izrādes laikā visiem apļiem mijiedarbojoties, gluži kā Saules sistēma ar astoņām planētām un Sauli.

Scenogrāfijas akcenta elementi ir vara nokrāsā. Varam piemīt enerģijas pārnešanas, vadīšanas un uzglabāšanas īpašības, un tas filozofiski sasaucas ar izrādes vēstījumu – izprast un tulkot Daukas stāstu mūsdienu kontekstā un mūsdienu cilvēka sapratnē.

Lomās iejutīsies Inga Dzintare, Ilze Jura un Armands Kaušelis. Aktieri saņēmuši specifiskus uzdevumus, jo arī izrādes forma nav tradicionāla. Aktieri līdztekus ir gan viņu atveidotie tēli – Dauka, Māte, Skolotājs, gan arī viņi paši – Inga, Ilze, Armands. Līdz ar to, skatītāji redzēs ne tikai tēlus, bet arī to, kā šie tēli top, un kā aktieri veido savas attiecības viens ar otru, ar skatītāju un ar teātri, sola izrādes veidotāji.

“Dauka. Labie jautājumi” būs šīs sezonas noslēdzošais jauniestudējums un Liepājas Leļļu teātra skatītāji uz pirmizrādi tiks aicināti piektdien, 13.maijā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.