
Otrdien, 25. martā, pulksten 12 Liepāja okupācijas muzejā K. Ukstiņa ielā 7/9 pulcēsies Liepājas politiski represētie ļaudis, lai pieminētu 1949. gada 25. marta skaudros vēstures notikumus, vienu no drūmākajiem notikumiem mūsu valsts vēsturē – 1949. gada komunistiskā genocīda upurus.
Masveida deportāciju laikā padomju vara no Latvijas teritorijas uz Sibīriju izveda vairāk nekā 42 tūkstošus iedzīvotāju, no kuriem daļa gāja bojā jau ceļā, portālu “ReKurZeme” informē Liepājas muzeja filiāles “Liepāja okupāciju režīmos” vadītāja Sandra Šēniņa.
Pulksten 13 Liepājas politiski represētie ļaudis ar autobusu kopā ar jauniešiem dosies uz Tores staciju, lai pulksten 14 vietā, no kuras liepājniekiem sākās sāpju un moku ceļš, godinātu represiju upurus.
Piemiņas pasākumā Torē runās Liepājas pilsētas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš, savukārt Liepājas politiski represēto klubu pārstāvēs tā priekšsēdētājs Ilgvars Šēns.
Savukārt 26. martā pulksten 17 Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienas pasākumu ietvaros Liepājas okupācijas muzejā K. Ukstiņa ielā 7/9 atklās jaunu interaktīvu ekspozīciju par Otrā pasaules kara traģiskajiem notikumiem Liepājā un tās apkārtnē. Tajā liela vieta atvēlēta abām deportācijām.
Padomju okupācijas vara 1941. gada 14. jūnijā no Latvijas izsūtīja 15 424 iedzīvotājus, no kuriem 1371 bija no Liepājas un tās apkārtnes. Līdzīgi arī 1949. gada 25. marta deportācijas ir iecirtušas dziļu brūci Latvijas un latviešu tautas 20. gadsimta vēsturē.
Vairāk kā 10 000 ģimeņu agrā marta rītā pēkšņi tika izrautas no mājām, aizvestas tūkstošiem kilometru tālu, lai pēc izsūtīšanas organizētāju ieceres nekad vairs neredzētu dzimteni. Tāds liktenis bija lemts 2651 Liepājas un tās apkārtnes iedzīvotājam.
Reklāma