Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Pirkt īpašumu vai īrēt? Ko iesaka mākleri

Jautājums, ko mākleriem uzdod teju katru dienu

Šķiet šis jautājums (pirkt/īrēt) mājokļa meklētāju vidū ir aktuāls teju vienmēr. Mākleri ir cilvēki, kuri nemitīgi saskaras gan ar šo jautājumu, gan saprot situāciju tirgū un māk novērtēt situāciju šodien. Tāpēc interesanti uzzināt, kāds ir nozares profesionāļa domu gājiens šī jautājuma sakarā.

Šodienas realitāte
Ir jāapzinās situācija, kurā esam. Nav noslēpums, ka hipotekārā kredīta procentu likmes ir “uzkāpušas debesīs”. Pēc vairākiem gadiem, Euribor likme bija nulle, nu tie jau ir vairāki procenti. Šīs likmes kāpumu kredītņēmēji savos mēneša izdevumos sajūt pamatīgi, atzīst mākleru kompānijas. Šobrīd procentu likmes ir uzkāpušas tik augstu, ka izteikti lielai īpašumu īres mēneša maksājums ir gluži vienkārši zemāks par kredīta mēneša maksājumu. Papildus, iegādājoties īpašumu, būs jāšķiras no prāvas naudas summas pirmās iemaksas veidā. Mājokli pērkot ir jāsamaksā arī 1,5% valsts nodeva, komisija bankai par kredīta noformēšanu, ir nepieciešams vērtējums, jāmaksā kancelejas nodeva. Izīrējot mājokli, ir jāsamaksā tikai drošības depozīts, kuru, pēc godīgas īpašuma lietošanas, īres baigās atgriež. Līdz ar to, ja ģimenes situācija tuvākajos gados var izmainīties (izmainot arī prasības pret mājokli) vai pastāv liela iespēja, ka karjera aizvedīs uz dzīvi citā lokācijā- īre var būt daudz, daudz loģiskāka izvēle.

Ja nav plānots izmantot hipotekāro kredītu
Šķiet ar katru krīzi (ja tā var nosaukt šodienas augstās procentu likmes), nāk arī iespējas. Gadījumā, ja nav plānots izmantot hipotekāro kredītu vai gluži vienkārši ir noskatīts perfektais īpašums ilgam termiņam (un tādus negadās atrast bieži), šodienas situācija dod iespējas. Augstās procentu likmes ir pamatīgi samazinājušas mājokļu pieejamību un iedzīvotāju pirktspēju. Vienkāršākā valodā izsakoties- mazāk cilvēki var atļauties pirkt, kas nozīmē to, ka labiem īpašumiem ir zemāka potenciālo pircēju konkurence. Tas, savukārt, nozīmē, ka ir lielākas iespējas iegūt patīkamas cenas un kaulēties. Pat ja ir plānots ņemt kredītu, bet mājoklis tiek pirkts ilgam laikam, šis var būt iespēju laiks. 25 vai 30 gadu laikā, kurā tiks maksāts kredīts, procentu likmes staigās augšā un lejā- tas notiek cikliski un regulāri. Pēc 30 gadiem nebūs liela starpība, kurā momentā tika nopirkts īpašums. Svarīga būs tikai sākuma cena un tas, vai īpašums atbilst ģimenes vajadzībām ilgtermiņā.

Īre var būt gan kārdinoša, gan praktiska
Pēdējā gada laikā daudzi ir iemācījušies novērtēt īres izdevīgumu- fleksibilitāte, mazāk atbildību un risku. Dienas beigās, īrei ir fiksēti un samērīgi maksājumi, neatkarīgi no Eiropas Centrālās bankas lēmumiem. Papildus- nekustamā īpašuma mākleri bieži novērojuši to, ka privātmājas iegādājas ģimenes, no kuras locekļiem savrupmājā neviens nekad nav dzīvojis. Līdz ar to pastāv liela iespēja, ka jaunā ģimene, pēc sapņu mājas iegādes, sapratīs, ka patiesībā viņu dzīves stilam, maciņam un aizņemtībai piemērotāka ir dzīve pilsētas dzīvoklī. Īre ir labs veids lai pārbaudītu vai dzīve konkrētajā lokācijā vai mājokļa veidā ir priekš jums. Nav jāuzņemas lielas kredītsaistības šādam eksperimentam. Mākleru pakalpojumi sevī ietver arī konsultācijas. Ja nav pilnīgas drošības par savu izvēli saistībā ar īri vai iegādi, uzjautāt viedokli profesionāļiem kuri ar šiem jautājumiem saskaras ik dienu būs pareizs lēmums.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.