- gada 6. martā stājās spēkā jaunais “Preču zīmju likums”, kura mērķis ir tiesiski regulēt preču zīmju reģistrāciju, lietošanu un aizsardzību. Jaunais likums skar gan fiziskas, gan juridiskas personas, it īpaši komersantus un personas, kuras veic saimniecisko darbību. Likums izstrādāts, lai pārņemtu jaunās ES direktīvas prasības, kā arī, lai pārstrukturētu līdzšinējo likumu “Par preču zīmēm un ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm”, kurš tika pieņemts 1999. gadā, līdz ar to pastāvēja 20 gadus un bija novecojis.
Jaunais likums ir apjomīgāks, taču tas precīzāk un specifiskāk nosaka preču zīmju tiesiskā regulējuma pazīmes attiecībā uz to aizsardzību. Ir ieviesti arī daži jauninājumi.
Izmaiņas likumā
Preču zīmju īpašnieki turpmāk varēs būt arī vairāku personu apvienība. Likuma regulējumā jaunums ir “Sertifikācijas zīme”, kas ir apzīmējums, kuru lieto tādu preču vai pakalpojumu apzīmēšanai, ko šīs zīmes īpašnieks reģistrējis attiecībā uz specifisku materiālu, izgatavošanas vai pakalpojumu izpildīšanas veidu, kvalitāti, precizitāti vai citām īpašībām, tas ļauj attiecīgās preces vai pakalpojumus atšķirt no citām precēm vai pakalpojumiem, kas nav šādi sertificēti.
Reģistrētas preču zīmes īpašniekam ir spēks aizliegt viltotu preču ievešanu no citām valstīm, arī tad, ja tās netiek palaistas brīvā apgrozībā. Likums nosaka aizsardzības pamatprincipus, piemēram, to, no kādiem apzīmējumiem var sastāvēt preču zīme. Lielākā atšķirība no iepriekšējā likuma – preču zīmei vairs nav nepieciešams grafisks atveidojums. Jaunais preču zīmes veids, kas nācis klāt ir multivides zīme, ko veido attēla un skaņas apvienojums. Agrāk varēja iesniegt skaņu, kustību un hologrāfiskās zīmes, bet tām bija jābūt attēlotām grafiski, piemēram, skaņu zīmei bija obligāti jāiesniedz nošu pieraksts. Bet ar jauno likumu var iesniegt audio un video failus.
Izņēmuma tiesības
It vērts atgādināt, ka tiesības uz preču zīmi ir mantiskās izņēmuma tiesības, kas pielīdzināmas kustāmajai mantai Civillikuma izpratnē. Līdz ar to preču zīmes var atsavināt, ieķīlāt un citādi rīkoties ar to.
Civiltiesiskā atbildība
Likums paredz arī civiltiesisko atbildību, nosakot, ka prasību tiesā par tiesību pārkāpumu saistībā ar preču zīmi var celt īpašnieks vai licenciāts, saņemot īpašnieka rakstveida piekrišanu. Šādu prasību ir iespējams celt triju gadu laikā no brīža, kad preču zīmes īpašnieks vai licenciāts uzzināja vai tam vajadzēja uzzināt par preču zīmes nelikumīgu izmantošanu.
Preču zīmju uzraudzība
Preču zīmju uzraudzība ļauj ātrāk reaģēt, kad tiks atklāta līdzīga preču zīme. Kavēšanās var radīt nopietnas sekas. Ar preču zīmju uzraudzību nodarbojas intelektuālā īpašuma aizsardzības pakalpojumu sniedzēji, kas uzrauga un analizē visas reģistrētās preču zīmes, lai identificētu katru iespējamo uzbrukumu un paziņotu par to klientam. Tā var atklāt tādus preču zīmju pārkāpumus, ko citādi iespējams nemaz neizdotos atklāt.
Kopsavilkums
Preču zīmes reģistrācija palīdz aizsargāt ne tikai apzīmējumu kā tādu, bet tas ir pirmais solis uzņēmuma intelektuālā īpašuma portfeļa izveides procesā, kas var turpināties gadiem ilgi, nodrošinot ieguldījumu uzņēmuma tēlā un reputācijā drošību. Preču zīmes reģistrāciju var pagarināt ik desmit gadus, bez reižu skaita ierobežojuma – tātad bezgalīgi, tādējādi uzņēmējiem nav jāuztraucas, ka ar reģistrācijas termiņa beigām pazudīs izņēmuma tiesības uz reģistrēto apzīmējumu un visi līdzšinējie ieguldījumi bijuši veltīgi. Ar sistemātisku un apdomīgo sava intelektuālā īpašuma aizsardzības stratēģiju, katrs uzņēmums iegūst vērtīgu aktīvu.