Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Pretnabadzības tīkls: Jāizvairās no “čiks vien iznāca” lēmumiem

Apsveicot valdības un politiķu darbu, lai atrastu iedarbīgus līdzekļus cīņā pret inflāciju, tomēr aicinām valdību meklēt ilgtspējīgus risinājumus, nevis nodarboties ar populistisku lēmumu pieņemšanu, lai tos vēlāk pasniegtu kā sociāli mazaizsargātām grupām un visai sabiedrībai noderīgus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar lielu satraukumu vērojam un katru dienu izjūtam augstās inflācijas ietekmi uz pārtikas, enerģētikas, transporta izmaksu pieaugumu un no tā izrietošo dzīves līmeņa kritumu. Mēs apzināmies, ka atrast iedarbīgus risinājumus nav viegli, tas prasa diskusijas un skaidrus aprēķinus, kuri ticami parādītu, cik liela būtu palīdzība sabiedrības dažādām grupām.

Pēdējo vismaz trīs mēnešu laikā paralēli šīm patiesajām rūpēm par inflācijas apkarošanu dzirdam arī apšaubāmus populistiskus piedāvājumus. Viena daļa politiķu sola brīnumrisinājumus, nepaskaidrojot, vai valsts un iedzīvotāji vispār spētu tos nofinansēt. Otri savukārt vēlas par lieliem panākumiem uzrādīt lēmumus, kurus tautā parasti apzīmē ar terminu “čiks vien iznāca”.

Viens no šādiem piemēriem ir valdībā apspriestais lēmums samazināt degvielas cenu, atceļot biodegvielas piejaukumu. Attiecībā uz šo ideju medijos jau ir bijusi ar skaitļiem pamatota informācija, ka cenas samazinātos par 3-4 centiem, kas pie degvielas cenas ap diviem eiro ir jau minētais “čiks vien iznāca”. Tā būtu klaja sabiedrības mānīšana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Starp citu, šo lēmumu kritizē arī Ārvalstu investoru padomes eksperti, norādot, ka atteikšanās no biopiejaukuma degvielas cenas nesamazinās, jo patērētājiem degvielas cenās būs jāsamaksā soda naudas par degvielas tirgotāju pagājušajā gadā jau noslēgtajiem līgumiem. Eksperti arī izsaka nopietnas bažas par to, vai Latvijas lēmumi valstiskā līmenī kopumā tiek pieņemti, balstoties uz datiem.

Citās Eiropas Savienības valstīs ieviesti efektīvāki risinājumi, tajā skaitā pievienotās vērtības un akcīzes nodokļa samazinājumi. Piemēram, Polija nesen pieņēmusi lēmumu līdz jūlija beigām pagarināt akcīzes nodokļa samazinājuma periodu elektroenerģijai mājsaimniecībām un vairākiem degvielu veidiem. Vācijā iedzīvotājiem ievērojami tiek subsidēta sabiedriskā transporta izmantošana.

Tādēļ mēs aicinām veikt nopietnus aprēķinus, pirms pieņemt kādu lēmumu par inflāciju seku samazināšanu. Ukrainas krīzes kontekstā šķiet pilnīgi nepieņemami nelietot pamatā vietējo biodegvielu, bet palielināt fosilās degvielas pieprasījumu, kuras daļa, visticamāk, joprojām tiek importēta no noziedzīgā Krievijas režīma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat mēs aicinām valdības koalīciju prezentēt aprēķinus par mērķētu palīdzību pārtikas iegādē tām sabiedrības grupām, kurām tā ir visvairāk nepieciešama. Piedāvājumi samazināt pievienotās vērtības vai citus nodokļus no sociālā taisnīguma viedokļa ir mazāk pieņemami, jo krīzes laikā vissvarīgākais ir sniegt palīdzību tieši mazturīgajām un sociāli vismazāk aizsargātajām sabiedrības grupām.

Vērā ņemams atspaids ļoti daudzām mājsaimniecībām bija valdības lēmums par elektroenerģijas izdevumu kompensāciju. Aicinām izmantot vasaras mēnešus, lai veiktu aprēķinus vairākiem modeļiem, kuri ļautu iedzīvotajiem saņemt visus nepieciešamos enerģijas veidus par samaksājamu cenu. Arī šajos risinājumos ir jāizvairās no lēta populisma un brīnumu solīšanas, jo galvenais mērķis ir saglabāt iedzīvotajiem cenā pieejamus pakalpojumus.

Tuvojošos vēlēšanu laiks apgrūtina sociāli taisnīgu un, galvenais, iedarbīgu inflācijas seku samazināšanas risinājumu atrašanu. Tomēr mēs aicinām koalīcijas politiķus būt atbildīgiem, uzklausīt nozaru ekspertus, mazāk nodarboties ar brīnumu solīšanu un lēmumu pieņemšanā ievērot sociālo taisnīgumu kā vienu no svarīgākajiem politikas principiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Biedrība “EAPN-Latvia” ir 2013. gadā dibināta nevalstiska organizācija, kuras mērķis ir, darbojoties Eiropas Tīklā cīņai pret nabadzību, attīstīt sociāli drošu Latviju, kas brīva no nabadzības un sociālās atstumtības un kurā pieejamas izglītības, ekonomiskās, sociālās un kultūras tiesības visiem. Biedrība iestājas pret visa veida diskrimināciju un sociālo atstumtību. Pašlaik “EAPN-Latvia” ir 28 biedru organizācijas un deviņi asociētie biedri.

Eiropas Pretnabadzības tīkla Latvijas organizācija “EAPN-Latvia”

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.